© Molly Marshall | Flickr.com

Individualita psa

Také psi se navzájem významně liší svými povahovými rysy, chováním, konstitucí těla, naturelem a inteligencí. Vždy mezi nimi nalezneme typ vůdčí i podřizující se, odvážného i zbabělce, přátelského psa, ale i psa plachého a rváče.

Často je slyšet z úst „rádoby výcvikářů“, že voříškové jsou většinou rozumnější a citlivější než čistokrevní psi a že skoro všechna malá módní společenská plemena jsou mimořádně chytrá, věrná apod. Dále slýcháváme, že pes, co je větší než kokršpaněl je vůči člověku ostražití a nemá se jim tolik věřit atd.

Pochopitelně, žádné  z těchto tvrzení neobstojí. Jsou jen obecně platné charakteristické rysy jednotlivých plemen, ale v jedincích každého plemene nebo křížence lze najít jakoukoliv povahu a úroveň sociálního cítění a smýšlení včetně psí inteligence.

Psi přicházejí na svět s vrozenými instinkty: tyto instinkty má páníček psa využívat ve svůj prospěch a žít se psem řádný a spokojený život v lidské smečce. Protože pokud využijeme správně a modelově vytvarujeme vrozené schopnosti psa v náš prospěch utvoříme tímto jeho vzorec následného vychování, které bude zárukou toho, aby byl pes vyrovnaný a měl žádoucí vztah ke svému okolí a k nám „šéfům smečky“.

Držím Vám palce ve správné komunikaci s vaším psem.

Přečtěte si také:  Život se psy není vždy růžový

Autor Psí psychologické centrum

Vojtěch Maurer / Behaviorální specialista na chování psů v Psím psychologickém centru, které se nachází v Pelhřimově Odstraňování problémového chování psů a výuka majitelů psů v komunikaci se svým psem. Výživové poradenství, Etologické poradenství

Mohlo by Vás zajímat

Život se psy není vždy růžový

Psi různých plemen byli našimi společníky, přáteli, ochránci a hlavně pomocníky po tisíce let. Mnoho …

Napsat komentář

Přihlašte se rychle pomocí Facebooku:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přihlásit se


Uživatelské jméno
Registrovat se!
Heslo
Zapomněli jste heslo? (zavřít)

vytvořit účet


Uživatelské jméno
E-mail
Heslo
Potvrzení hesla
Chcete se přihlásit? (zavřít)

Zapomenuté heslo


Uživatelské jméno nebo e-mail
(zavřít)
Přejít k navigační liště