Úvod | Výcvik psa | Agresivita u psa | Jak nejlépe uklidnit agresivního psa

Jak nejlépe uklidnit agresivního psa

Každý majitel psa má určitě nějakou zkušenost se psí agresivitou. Buď toho svého, nebo se na procházce setkal s jiným psem, který projevil agresivitu. Může to být v povaze samotného psa, anebo v důsledku nějakého vyprovokování. Nejčastěji se agresivita psa projevuje vůči cizím lidem nebo jiným psům.

Příčiny agresivity

Agresivita psa může být důsledkem povahy či dokonce psychického onemocnění psa, nebo je to způsobeno nesprávnou výchovou, špatným prostředím či týráním psa. Často to bývá tak následek nějaké nepříjemné zkušenosti, například po napadení člověkem nebo jiným psem, což si pes zapamatuje.

Pokud je agresivita důsledkem psychického onemocnění, může to být i vinou genetických dispozic. Ovšem hodně záleží na prostředí a na zacházení již se štěnětem. Čím více stresu z nevhodného prostředí nebo z nepřátelské atmosféry, tím pravděpodobnější je propuknutí onemocnění. Zpravidla se to projeví u psů-samců, které je vhodné vykastrovat, pokud dojde s nástupem fyzické a pohlavní dospělosti k prvním útokům.

Jak na agresivního psa? Zaručený návod není

V případě, že se setkáte se psem, který nějakým způsobem chce vašeho psa napadnout nebo už napadl, je to situace mnohdy
neřešitelná. Vetšinou se doporučuje psa „přiškrtit na obojku“, aby pustil toho druhého, někdo doporučuje psy odtrhnout od sebe (ale pozor, hrozí, že vás pes muže napadnout). Další metody si každý pejskař určuje sám podle dané situace. Žádný zaručený návod, jak uklidnit agresivního psa není. Je to hodně individuální a nejlépe poradí odborník zabývající se problematikou agresivních psů.

Projevy agresivity

Agresivita (někdy označována jako útok ze strachu či z neznámého), se muže projevit u každého psa. Znepokojující je ta skutečnost, že za toto chování mnohdy nemůže majitel psa, ale cizí pes nebo cizí člověk. Nejčastější případ je ten, že vaše štěně napadne pes, který má zapotřebí šikanovat takto malé psy a problém je hned na světe. Dle odborníků a z rozumného hlediska by pes do 1 roka (třeba i do 18 měsíců) neměl přijít do kontaktu s konfliktním psem. Je to z toho důvodu, že jako štěně si toho pes dost pamatuje a vytváří si svoje praktiky při začleňování do smečky. A proto aby vše bylo tak, jak má být, bylo by nejlepší strávit tento štěněcí a pubertální věk v přítomnosti spokojených, vychovaných a hlavně nekonfliktních psů.

Přečtěte si také:  Neodsuzujte takzvaná bojová plemena psů

Jenže toto je v dnešní době největší kámen úrazu. Lidé totiž nerespektují ostatní a mnohdy ani pořádně neznají svého psa nebo jeho reakce. Případy, kdy pes napadne jiného psa jsou na denním pořádku, přičemž majitel konfliktního psa neměl o takovém jeho chování vůbec ponětí. A když neznáte chování svého psa, je to velký problém.

Aby vše fungovalo tak jak má, je zapotřebí hlídat svého psa a neomezovat ostatní psy. Ukážeme si to na názorném příkladu: jdeme po louce a naproti nám mají svého labradora na vodítku. Logicky svého kokršpaněla nenechám kolem něj volně pobíhat – je totiž dost možné, že jejich labrador právě prochází výcvikem tzv. reaktivního psa, který potřebuje mít 100% jistotu klidu a toho, že se v jeho bezprostřední blízkosti nebude pohybovat jiný pes.

Reaktivní pes = pes, který se v přítomnosti dalších cvičících psů není schopen soustředit na svého psovoda a na práci. Ať už se jedná o psa, který se jiných psů v okolí bojí, nebo je naopak přespříliš přátelský případně ho pohyb a přítomnost jiných psů podněcuje k výpadům a štěkání.

Někomu se to možná zdá jako hloupost, ale pokud se nějaký pes „léčí“ ze svého reaktivního chování, tak bezohlednost ostatních může zmařit obrovský kus práce.

Autor sportovni-kynologie.cz

Profilové foto uživatele sportovni-kynologie.cz
Internetový magazín o psech, stránky zabývající se sportovní kynologií. Rady při výcviku a výchově psa, výstavy, závody a zajímavosti ze světa psů.

Mohlo by Vás zajímat

Agresivní pes vůči cizím psům

agrese vůči stejnému pohlaví, agrese vůči opačnému pohlaví, agresivita na určitý typ psa a agresivita na konkrétního psa Agresivit ofensivní (aktivně napadá) , Agresivita defensivní (obranná - zaútočí až pod nátlakem)

Jeden komentář

  1. Dobrý den, prosila bych o radu, máme doma 3, 5rocni fenku.krizence.. .Se všemi psy nevychází.. Spíš se psy a to jen se známými s okolí.. nyní jsme si pořídili sedmitýdenní štěňátko fenky..Taky křížence… Máme ji doma čtvrtý den a stále přetrvávají bojové situace hlavně doma.. Venku si spolu hrají.. Málo kdy dospělá zavrci.. Jakmile dojdeme domů,tak by ji při prvním kontaktu zezrala. Tak má doma náhubek, prosím O radu,jak na to….Aby ji Brala v pohodě bez větších konfliktu.. Děkuji..

Napsat komentář

Přihlašte se rychle pomocí Facebooku:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přihlásit se


Uživatelské jméno
Registrovat se!
Heslo
Zapomněli jste heslo? (zavřít)

vytvořit účet


Uživatelské jméno
E-mail
Heslo
Potvrzení hesla
Chcete se přihlásit? (zavřít)

Zapomenuté heslo


Uživatelské jméno nebo e-mail
(zavřít)
Přejít k navigační liště