Úvod | Sporty | Bikejöring aneb cyklistika také pro psa

Bikejöring aneb cyklistika také pro psa

Chtěli byste sportovat spolu s vaším psem? Mezi chovateli je kromě canicrossu již populární také bikejöring. O co se jedná a jaké vybavení potřebujete?

Trpělivost je nutností

Bikejöring je zjednodušeně náročnější cyklistika se psem. Jedná se o sport, kdy kolo neuvádíte do pohybu pouze vy, ale také tažný pes. Pokud je souhra mezi cyklistou a tažným psem naprosto dokonalá, jedná se o opravdu skvělou podívanou. Bikejöring ovšem není pro každého, a to jak psa, tak člověka. Tato sportovní disciplína je náročná na trpělivost, empatii se psem i fyzickou kondici a to nejen psovoda, ale i samotného psa. S výcvikem je možné začít až po dosáhnutí plné fyzické dospělosti psa a hlavně pouze při dokonalé zdravotní způsobilosti.

Bez vybavení to nejde

Pokud jste se rozhodli bikejöring vyzkoušet, neobejdete se bez jednoduchého, přesto potřebného vybavení. Základem je dobře padnoucí postroj pro psa, který musí být pohodlný, nesmí psa nikde zbytečně tlačit, škrábat či mu jinak způsobovat nepohodlí či jej dokonce zraňovat. Pokud takový postroj vybíráte poprvé, rozhodně si nechte poradit od profesionálů!

Dále je nutné zakoupit pružné lano o délce 2,5 až 3 metrů, které je na jednom konci upevněno k postroji, na druhém ke kolu pod řidítky. Co se týče vybavení pro psovoda, nejlepší je horské kolo s hrubým vzorkem pneumatik a samozřejmostí jsou také ochranné pomůcky v podobě přilby, chrániče kolen a loktů, či rukavic.

Vynikající jízda na kole, naučené povely

Ještě před ním, než spojíte své a psí síly, musíte si být jistí, že zvládáte skvěle nejen samotnou techniku jízdy na kole, ale také že jste se svým psem dokonale sehraní. Pes v tomto případě musí zvládat základní povely, nesmí se ihned rozrušit a měl by znát základní povely pro tahání. Ty se může naučit například při o něco jednodušším canicrossu.

Přečtěte si také:  Jak nejlépe unavit temperamentního psa

I přesto, že může bikejöring působit složitě, jedná se o skvělý sport, který si zajisté oblíbíte nejen vy, ale i váš domácí mazlíček. Tak směle do toho!

Autor MagazínKynologie

Internetový magazín o psech. Rady při výcviku a výchově psa, výstavy, závody a zajímavosti ze světa psů.

Mohlo by Vás zajímat

Novela veterinárního zákona: Povinné čipování psů a konec množíren

Novela veterinárního zákona, kterou ve středu schválil Senát zapříčiní, že téměř milión majitelů psů bude …

2 komentáře

  1. A jaký druh postroje by jste doporučily ? může tento sport dělat i Boxer ?

    • Nevidím důvod, proč by boxer nemohl dělat tento sport, zpočátku je ale vhodné začít canicrossem. Je to kvůli tomu, aby získal a naučil se základní návyky.
      Mezi nejlepší postroje a velmi oblíbené patří postroj značky non-stop.

Napsat komentář

Přihlašte se rychle pomocí Facebooku:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přihlásit se


Uživatelské jméno
Registrovat se!
Heslo
Zapomněli jste heslo? (zavřít)

vytvořit účet


Uživatelské jméno
E-mail
Heslo
Potvrzení hesla
Chcete se přihlásit? (zavřít)

Zapomenuté heslo


Uživatelské jméno nebo e-mail
(zavřít)
Přejít k navigační liště