Úvod | Ze světa psů | Vánoce – svátky klidu a rodinné pohody
Phillip Guyton | Flickr.com

Vánoce – svátky klidu a rodinné pohody

Štědrý den se blíží stejně rychle jako vloni :) a nastává čas tradičního scházení se v rodinném kruhu a s přáteli následované předáváním dárků. Vánoce sice už nejsou to, co bývaly – sněhu se ani letos nedočkáme, ale tradiční zdobení stromečku, kupování kapra a práce s bramborovým salátem na štědrovečerní večeři, to vše zůstává beze změny.

Avšak i v dnešní době se stává, že pod stromečkem někdo najde místo panenek, autíček či jiných hraček také pejska. Mnoho lidí si řekne, že je to úžasný dárek pro dítko, které už dlouho po pejskovi toužilo, ale najdou se i lidé, kteří tento „dárek“ neuznávají. Ptáte se proč?

Pořídit si psa je stejné jako pořídit si rodinu – dítě. Je to živý tvor, potřebuje řádnou výchovu, rodinnou lásku, péči a také je třeba se mu náležitě věnovat, jinak to nebude poslušný pejsek. Problém je v tom, že lidé pořizují pejska většinou z důvodu, aby uspokojili přání druhého člověka a nehledí na možná přání právě toho daru – přání být v hodné rodině, mít dostatek péče a lásky, zajištěnou stravu, pohodlí a důstojný život. Na to se ale většinou nehledí a jediné co vidíme je něco ve smyslu: koupě psa = spokojené dítě = šťastné a klidné Vánoce.

Ovšem nikdo nebere v potaz, že o psa je třeba se náležitě starat, zajistit mu stabilní zázemí a místo, které bude jen jeho a kde se bude cítit v bezpečí. Dále je nutné zajistit pravidelnou stravu, řádné veterinární ošetření, výchovu doma i mimo domov a také správný výcvik poslušnosti. Musíme si uvědomit, že pes není jen ledajaká hračka na mazlení, ale stojí to mnohdy nervy, čas a peníze.

Co následuje postupem času není třeba ani zmiňovat. Scénář by mohl být následující: to spokojené dítko časem dospívá, má jiné zájmy nebo dostane zajímavější hračku a psa odsune na druhou kolej. Pejska si už nevšímá a péče o něj je spíše na obtíž. Samé “otravné” venčení, povinnost krmit a uklízet po něm, nedostatečnou péčí také samozřejmě nastane zlobení ve formě rozkousaných bot, nábytku apod. Pes pak skončí, v tom lepším případě, v útulku a nebo u jiných lidí. V horším případě uvázaný v lese u stromu nebo někde u samoobsluhy.

Přečtěte si také:  Dítě a pes

Proto bychom si měli dobře promyslet, jaký vánoční dárek pořídíte svým dětem nebo přátelům a zamysleme se nad možnými důsledky našeho činu. Pes je plnohodnotný člen rodiny, ale bohužel ne všichni to tak vnímají.

Tento článek by měl sloužit k zamyšlení nad situací, která se, bohužel, každoročně opakuje.

Přejeme Vám, našim čtenářům, krásné vánoční svátky a šťastný nový rok 2016.

Autor MagazínKynologie

Internetový magazín o psech. Rady při výcviku a výchově psa, výstavy, závody a zajímavosti ze světa psů.

Mohlo by Vás zajímat

Novela veterinárního zákona: Povinné čipování psů a konec množíren

Novela veterinárního zákona, kterou ve středu schválil Senát zapříčiní, že téměř milión majitelů psů bude …

Napsat komentář

Přihlašte se rychle pomocí Facebooku:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověření *

Přihlásit se


Uživatelské jméno
Registrovat se!
Heslo
Zapomněli jste heslo? (zavřít)

vytvořit účet


Uživatelské jméno
E-mail
Heslo
Potvrzení hesla
Chcete se přihlásit? (zavřít)

Zapomenuté heslo


Uživatelské jméno nebo e-mail
(zavřít)
Přejít k navigační liště