Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Nejoblíbenější plemena psů | Nejoblíbenější plemeno: Zlatý retrívr

Nejoblíbenější plemeno: Zlatý retrívr

K obrázku spokojené rodiny hrající si venku na upravené zahradě vždy patří veselý pes. A většinou je to zlatý retrívr. Dobrácký pes s hlubokým pohledem a velkým srdcem. Vypadá jako velký plyšák. Proto si ho zamiluje každý a právem patří mezi nejoblíbenější psy.

Vzhled

Zlatý retrívr je statný lovecký pes se souměrným tělem a silným ocasem. Patří mezi středně velké psy. V kohoutku měří 55-65 cm a váží 27-35 kg, fenky jsou zhruba o 5 cm menší a o 5 kg lehčí. Má krásnou hladkou rovnou srst s dobrou podsadou, která nepropouští vodu, a proto v pohodě zvládá nepřízeň počasí. Jenže protože je rád všude tam, kde je jeho páníček, bude nejspokojenější v domě, venku by strádal.

Přípustné jsou odstíny zlaté, od světlé až bílé po krémovou. Má svěšené uši, krátký čumák a dobrácký pohled.

Původ

Toto plemeno bylo vyšlechtěno v 19. století ve Skotsku jistým Dudley Marjoribanksem Lordem z Tweedmouthu. Ten miloval lovení vodního ptactva a toužil po loveckém psovi se skvělými vlastnostmi a pěkným vzhledem. A tak nakřížil původního žlutého retrívra s již neexistujícími vodními španěly, později do křížení přidal irského setra a bloodhounda. Tak vzniknul pes, který se nebojí vody a je skvělým aportérem. Plemeno bylo uznáno v roce 1903 a o 17 let později se stal název Zlatý retrívr oficiální.

Povaha

Je to laskavý, přátelský a důvěřivý pes, nicméně je velice inteligentní. Má mírnou, vyrovnanou a přátelskou povahu. Svému pánovi a celé jeho rodině je hluboce oddán a je na ně velmi fixovaný. Je velmi trpělivý k dětem, ale pořád je nutné zůstat obezřetný a nenechávat je o samotě. Děti přeci jen mohou udělat nepředvídatelný pohyb, který se retrívrovi úplně nemusí líbit.

Potřebuje, aby se mu stále někdo věnoval, protože nezájmem svých lidí velmi trpí. Možná se svým pánem bude chodit i na toaletu. Je to prostě rodinný mazlíček. Takže jestliže člověk tráví v práci celé dny a domů se dostane pozdě odpoledne až navečer, retrívr bude doma plakat. Proto je při pořizování zvířete nutno zvážit i časové možnosti.

Retrívr je velmi hravý, pro míček udělá všechno. Zvládá freesbee i dogdancing (čtete dobře – psí tanec což je provádění psích cviků pod vedením psovoda v rytmu hudby). Miluje vodu a plavání, má to v genech, protože byl vyšlechtěn pro lov vodního ptactva. Retrívři se dobře a ochotně učí novým věcem a mají vrozenou touhu potěšit svého pána a vyhovět jeho povelům. V podstatě udělá všechno, na co si jeho pán jen vzpomene. Dobře se snese s ostatními zvířaty, jeho majitel ho ale musí socializovat. Je vhodný pro začínající chovatele. Výcvik retrívra musí být důsledný, ale pozor, těžce nese dril a přestává spolupracovat.

Přečtěte si také:  Nejoblíbenější plemeno: Jezevčík

Pokud by byla náplň práce psa hlídat dům, dvůr či zahradu, retrívr není ta správná volba. Zloděje by hezky přivítal, a ještě by jim ukázal, kde jsou ukryté cennosti. Ale jinak je tohoto psa radost vlastnit.

Online kurz Problémové chování

Chov a péče

Štěně s průkazem původu můžete sehnat u prověřených chovatelů od 12 do 24 tis Kč. Fenka v průměru rodí 6-8 štěňat.

Protože má retrívr odolnou srst, můžete ho nechat bydlet venku v kotci, jenže on je rád všude tam, kde budete vy, takže se bude dobývat do domu. Ideálně pro něj bude, pokud bude mít volný přístup do domu

Retrívr má sklon k obezitě, proto je důležité mu podávat kvalitní a vyvážené krmivo. Jenže pokud necháte jídlo bez dozoru, je dost pravděpodobné, že se o něj váš miláček postará. Stejně tak jako ostatní střední a velká plemena může mít problémy s klouby, takže je nutné zařazovat do stravy vitamíny pozitivně působící na pohybový aparát. Jinak jsou retrívři celkem odolné a zdravé psí plemeno.

Je nutné jej minimálně dvakrát týdně kartáčovat, protože dost líná. Také potřebuje pravidelně čistit uši a oči a zkracovat drápy. 

Retrívr se na svou velikost dožívá vysokého věku zhruba 12-15 let.

Retrívři se našli využití jako záchranářští, lovečtí, slepečtí, asistenční psi pomáhající invalidním lidem a v poslední době se začali také uplatňovat dokonce jako policejní a vojenští psi pro vyhledávání a označování výbušnin a drog.

Proč si pořídit retrívra

Jestli chcete laskavého psa s velkým srdcem, které ho budete mít neustále u sebe a nevadí vám velké množství chlupů a také ani to, že tento pes nevynechá jedinou příležitost se namočit, může být retrívr pro vás tou správnou volbou. Všechno o tomto plemeni, včetně seznamu prověřených chovatelů, si můžete přečíst na webu Retriever klub CZ.

Autor: Jana Sixtová

Další zajímavé články:

Mohlo by Vás zajímat

Nejoblíbenější plemeno: Jezevčík

Když se řekne jezevčík, každý si představí malého veselého psa s nepřiměřeně dlouhým tělem. Většinou ho …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *