Jak vybrat kvalitní a pohodlnou boudu pro psa

Chcete svému psovi dopřát pohodlné útočiště, ve kterém by se cítil bezpečně, nevycházejte při výběru ze vzhledu, ale dejte přednost pohodlí a zdraví psa. Správná volba není obtížná, pokud se budete řídit několika základními hledisky.

Boudu pro psa můžete také sami vyrobit, ovšem měli byste mít určité znalosti a zkušenosti, jinak můžete svému čtyřnohému příteli způsobit zdravotní problémy, jako jsou bolestivé klouby nebo častá nachlazení, a můžete ho vystavit nepříjemným pocitům.

Čím se tedy při výběru nebo budování boudy pro psa řídit? Jde především o velikost boudy, její umístění, zateplení a obranu proti průniku vlhkosti.

Základem pohodlí psa je dostatečná velikost boudy

Jednoduše řečeno, bouda musí být vysoká tak, aby se pes bez problémů uvnitř postavil, dlouhá natolik, aby v ní mohl ležet na boku s nataženým krkem i hlavou. Šířka musí odpovídat psovi ležícímu s nataženými nohami.

Pokud by bouda byla malá, byla by pro psa velmi nepohodlná, naopak příliš velká bouda neposkytuje dostatečný tepelný komfort.

Velikost boudy se odvíjí i od toho, bude-li bouda vybavena předsíňkou nebo alespoň závětřím. Předsíňka je určitě rozumným řešením, i když zvětšuje celkové rozměry boudy. Zvyšuje však hygienu a výrazně sníží tepelné ztráty.

S rozměry boudy úzce souvisí i tvar střechy. Klasická hřebenová střecha boudu zvyšuje, plochá střecha zase poskytuje rozhled i místo pro odpočinek. Střecha může být i odklápěcí.

Základní orientační rozměry boudy jsou tyto:

Přiměřená velikost prostoru boudy zaručí pejskovi i pocit bezpečí.

Samozřejmostí je i zateplení boudy

Vzhled boudy váš pes neocení, ale to, že mu v boudě bude teplo a nebude na něj foukat, pro něj bude důležité. Bouda by měla mít buď dvojitou stěnu, nebo jiný způsob zateplení. K udržení tepla přispívá i to, že vchod do předsíňky a vlastní ložnice není stejně orientovaný, takže pes chodí jako za roh.

Středová přepážka může být vyndavací, a lze ji odstranit například při vysokých letních teplotách. Jako základní materiál se proto využívá dřevo, především kvůli izolačním vlastnostem. Aby však dlouho vydrželo, je potřeba boudu pravidelně natírat barvou.

Kvalitní barva na dřevo zaručí nejen dokonalý vzhled, ale i to, že pejskovi bude bouda sloužit dlouhou dobu. Nátěr se provádí pouze na vnější straně, neměl by zapáchat a být zdravotně nezávadný. Izolovat stěny lze například polystyrenovou vrstvou, střechu pak opatřit šindelem.

Vyhněte se použití plechu, v zimě hrozí omrzliny, v létě zase spálení tlapek. Izolovat je nutno i zespodu, boudu lze postavit například na palety. Při zateplení berte ohledy také na plemeno psa, ne všichni psi potřebují velké teplo, naopak některá psí plemena jsou velmi háklivá na chlad.

Důležitou roli hraje také umístění

Jaké je nejlepší místo pro psí boudu? Mělo by být takové, kde příliš nefouká a ideálně je ve stínu.

Pejsek potřebuje mít také výhled, protože jeho přirozeností je hlídat a mít přehled o veškerém dění. Nesmí však stát příliš stranou, pes chce vždy být blízko svého pána. Vhodné je tedy umístění poblíž vchodu nebo u příjezdové cesty, pokud možno na vyvýšeném místě.

Jiné umístění přináší riziko, že pes nebude chtít boudu využívat a raději zůstane venku, ovšem poblíž vstupu do domu a s patřičným rozhledem.

Nezapomeňte ani na to, že na celoroční pobyt venku je nutné psa navykat, ideálně již od štěněte. Pak si  na zimu vytvoří tukovou vrstvu a hustou srst, nebude trpět chladem ani nachlazením a bude v boudě rád trávit čas.

Podpořte autory

Kupte jim třeba kafe :)

Exit mobile version