Jak odnaučit psa skákat na lidi

Také znáte ten pocit, když vás váš pes vítá radostným poskakováním? Je to bezpochyby milé a roztomilé, ale jen do chvíle, než pes začne skákat po vás. Trapná chvíle přichází, když to samé začne praktikovat vždy a na všech nově příchozích, bez ohledu na povely, které dostává.

Přemýšleli jste někdy nad tím, že možná svého psa nevědomky povzbuzujete ke skákání na vás? 

Možná to konkrétně vám vadit nemusí a jste na pozdrav svého čtyřnohého parťáka zvyklí, ale už to nemusí být příjemné cizím lidem, nebo když vás navštíví malé děti. V tu chvíli je určitě dobré vědět, jak psa správně usměrnit. Skákání psa na cizí lidí není jen něco nevhodného, ale můžete se tím vyvarovat zejména různým zraněním (z obou stran).

Reaguje váš pes přehnaně na různé situace, lidi, psy a nebo zvuky? Vyzkoušejte 5 týdenní funkční tréninkový plán sestavený profesionální trenérkou psů. Vysvětlíme si podstatu takového chování a naučíme se s takovým psem pracovat tak, aby jeho přehnané reakce na lidi/psy/zvuky/předměty začali ustupovat a pes byl celkově vyrovnanější. Udělejte ze svého vystresovaného psa klidnějšího a pohodového psa, kterého se nemusíte bát vzít ven.
PŘIHLASTE SE DO KURZU

Mimochodem skákání po lidech, je ve skutečnosti jedním z nejčastějších problémů, s nímž se potýká mnoho majitelů psů, a to často po celý život. Co tedy můžete udělat, aby váš pes přestal skákat?

Nejlepší způsob, jak zabránit psovi ve skákání po lidech

Zaměřme se na techniku, která má největší efekt a kterou používá mnoho cvičitelů a psích trenérů. V zásadě se jedná o jednoduchou tréninkovou techniku, která přináší nejlepší výsledky.

Níže se podíváme na základní principy úpravy nechtěného chování, jako je skákání, a na to, jak někdy nevědomky odměňujeme a podporujeme chování psa, které ve skutečnosti nechceme.

9 jednoduchých kroků, jak odnaučit psa skákat na lidi:

Když na vás pes vyskočí:

  1. Nekřičte, nemluvte ani ho neodstrkujte
  2. Otočte se zády, založte ruce
  3. Opakujte tuto akci tolikrát, kolikrát potřebujete
  4. Pes se nakonec přestane pokoušet vyskočit
  5. Když se pes přestane pokoušet vyskočit, mějte ruce stále založené a pomalu se otočte čelem k psovi
  6. V tomto okamžiku se váš pes může pokusit znovu vyskočit. Pokud ano, akci opakujte. Bez dramatu nebo hluku se otočte a mějte ruce stále založené
  7. Čekejte, až bude pes v klidu a nebude skákat. Až se tak stane, stačí odměnit klidným hlasem: „Hodný / Hodná“ (jak jste zvyklí). Neplácejte ho a ani nepohybujte tělem
  8. Když mluvíte, pes se může pokusit znovu vyskočit. Pokud se tak stane, vraťte se ke kroku dva a proces opakujte.
  9. Váš pes si nakonec uvědomí, že skákání nevede k ničemu, ale když nevyskočí, následuje hlasová odměna

Zní to velmi jednoduše. Ano, protože to opravdu jednoduché je.

Dodržujete tento plán a důsledně se jím řiďte, vašemu psovi časem dojde, k čemu to vše je. Celý princip spočívá v následujícím:

👉 Snažíme se svého psa naučit chápat, že skákání nevede k ničemu a neskákání má za následek slovní pochvalu.

V případě, že potřebujete svého psa odnaučit skákat na ostatní, požádejte o pomoc přítele (měl by se ve psech vyznat) a ten zopakuje výše uvedené kroky.  Tím by se měl pes odnaučit skákat i na cizí lidi.

Proč psi skáčou po lidech?

Psi po lidech vyskakují, protože jsou nadšení a chtějí mít svoji tvář blízko té vaší. 

Všimněte si jak malá štěňata zdraví vracející se matku. Všechny čuchají k jejímu „obličeji“ a snaží se být co nejblíže. Pro psy to je naprosto přirozené a proto je jasné, že to samé chtějí dělat se svými „oblíbenými“ lidmi.

Jak majitelé psů omylem „vycvičili“ své psy, aby na ně skákali?

Pomyslete na všechna ta roztomilá štěňátka. Roztomilé, chlupaté kuličky štěstí přicházejí do našich domovů a první co dělají je, že nadšeně vyskakují na naše nohy. To je přeci roztomilé a my jim v tom většinou nebráníme a tím celá tahle hra začíná. Učí se tak, že jsou ta toto chování odměněni další hrou, pamlskem nebo pomazlením.

Jak stárnou, toto chování zůstává zakořeněno i přesto, že jim za to nadáváme a odstrkujeme je.

Pokud tedy chcete, aby se váš pes konečně odnaučil, že skákání na lidi je nežádoucí chování, založte ruce, otočte se zády a buďte trpěliví. Důsledně to opakujte a výsledek se brzy dostaví.

Podpořte autory

Kupte jim třeba kafe :)

Exit mobile version