Co můžete očekávat, když si domů přivedete nové štěně

Se štěňaty je spousta zábavy, ale také s nimi může být spousta práce. V následujícím článku rozebereme několik věcí, se kterými je třeba počítat, když si domů přivedete štěně.

Přivést si domů nového člena je vzrušující zážitek pro celou rodinu. Je to spousta práce, ale stojí za to vidět radost ve tváři vašeho mazlíčka, když se konečně zabydlí. Připravte se na počáteční problémy, jako je domácí výcvik a zvykání si na nový režim. S trpělivostí a vytrvalostí se vaše nové štěně brzy stane milovaným členem rodiny.

Období adaptace pro vás i vašeho mazlíčka

Když si domů přinesete nové štěně, nastane pro vás i pro vašeho mazlíčka období adaptace. Během této doby buďte trpěliví a chápaví, než si štěně zvykne na nový domov očekávejte, že bude rozrušené a hyperaktivní. Připravte se na nehody, než se naučí chodit na záchod. Časem se štěně naučí domácím pravidlům a zvykne si na rutinu.

Během adaptačního období je důležité:

Po adaptačním období můžete očekávat, že štěně:

Výcvik štěněte a stanovení pravidel

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte udělat, když si domů přivedete nové štěně, je stanovit pravidla a hranice. To štěněti pomůže pochopit, co se od něj očekává, a usnadní mu to přizpůsobení se novému domovu. Ujistěte se, že je všichni v rodině pravidla chápou a dodržují, aby štěně vědělo, že nic mu neprojde a hlavně nebylo zbytečně zmatené.

Mezi základní pravidla, která byste měli svému štěněti stanovit, patří:

Samozřejmě budete muset štěně naučit i na podložku/noviny. Tento je pravděpodobně jedním z nejnáročnějších úkolů, ale je důležité být trpělivý. Mějte od štěněte realistická očekávání a pamatujte, že k nehodám dochází.

Krmení a výcvik štěněte

Krmení a cvičení štěněte je důležité pro jeho správný vývoj. Zaměřte se na kvalitní, vyváženou stravu a zajistěte dostatek pohybu. To pomůže vašemu psovi udržet zdraví a zabránit vzniku nadváhy.

Štěňata je třeba krmit několikrát denně a vždy byste měli dodržovat pokyny pro krmení uvedené na obalu krmiva. V případě pochybností nad výběrem, nebo množstvím krmiva, se obraťte na svého veterinárního lékaře, jistě vám rád poradí.

Úprava a péče o srst štěněte

Upravujte a pravidelně pečujte o srst štěněte. V závislosti na délce a druhu srsti pravidelně kartáčujte srst, aby nevznikaly žmolky a v srsti se nedržel nepořádek. U dlouhosrstých plemen je obzvláště důležité dbát na pravidelné kartáčování srsti, aby se zabránilo tvorbě zámotků a uzlíků. Nevíte si rady? Navštivte psí kadeřnictví.

Co dělat v případě špatného chování štěněte

Pokud se vaše štěně chová špatně, je důležité, abyste byli důslední a ještě jednou důslední. Ujistěte se, že jste ho přistihli při činu a řekli mu „ne“ přísným hlasem, odlišným od klasického. Možná budete chtít vyzkoušet i pozitivní posílení – pozitivní motivaci, například odměnit ho pamlskem, když se chová dobře.

Pokud se štěně bude nadále chovat špatně, možná budete muset vyhledat profesionálního trenéra nebo vyzkoušet některý z online kurzů pro štěňata. Neuchylujte se však k plácání ani jiné formě bití, se psem si zbytečně narušíte důvěru. Se svým nejlepším přítelem přece nechcete mít vztah vybudovaný na strachu.

Podpořte autory

Kupte jim třeba kafe :)

Exit mobile version