Učení čistotnosti psů, nácvik vykonávání potřeby

Naučení vykonávání potřeby je velmi diskutabilní téma, na které se každý druhý pejskař ptá. Je to úplný základ, co se čistotnosti týče, a je dosti důležité pejska naučit vykonávat potřebu venku. Vůbec nezáleží na tom, zda bydlíte v bytě nebo v domečku, lze to naučit každého psa. Ani není důležité, zda chodíte do práce a doma nejste několik hodin a nebo zda jste celé dny doma. Opravdu to jde a vše ostatní jsou jen výmluvy.

Prvopočátek nácviku

Nácvik čistotnosti cvičíme s pejskem ihned po příchodu do nového domova. Zpočátku nemůžeme očekávat, že pejsek nám za pár dní bude tancovat u dveří a říkat si tak, že chce ven. Platí pravidlo, že malé štěně by mělo chodit ven nejlépe po každém jídle, pití a spaní.

Ze začátku je to velmi časově náročné, ale odměnou získáte to, že doma nenajdete žádnou loužičku či něco jiného. Pokud bydlíte v rodinném domě, máte lepší možnost pejska nosit nebo dovést ven na zahradu, kde se to pejsek rychleji naučí.

Nácvik čistoty v bytě

Jestliže ale bydlíte v bytě, můžete zpočátku začít přes štěněcí plenky, které se dají  sehnat skoro v každém zverimexu nebo ve specializovaném e-shopu. Je to výhodné proto, že se pejsek naučí vykonávat potřebu na jedno místo v době, kdy nejste doma (pracujete, jste na nákupu,..) a nebo přes noc.

Mnoho lidí tvrdí, že pokud se pejsek naučí vykonávat potřebu doma na plínky, tak že je těžké jej to odnaučit a naučit ho vykonávat potřebu venku. Je to nesmysl. Lze toho docílit jednoduše. Je důležité, aby pejsek měl plenky co nejblíže dveřím, kterými s pejskem chodíte ven. Jakmile jste v práci, ihned po příchodu jděte s pejskem ven, kdykoliv se probudíte, udělejte to samé.

Chválení za vykonání potřeby venku

Když jste s pejskem venku a vykoná potřebu, pochvalte jej a odměňte pamlskem. Pejsek si zvykne, že když vykoná potřebu venku, je to správně a dostane dobrotu. Časem se naučí si říkat u dveří, že chce jít ven.

Jak dlouho trvá, než se to pejsek naučí?

Je to různé, podle bydlení, podle toho, jak moc se pejskovi důsledně věnujete apod. Ale do 6. měsíce věku je možné pejska naučit vykonávat potřebu venku.

Shrnutí:

Podpořte autory

Kupte jim třeba kafe :)

Exit mobile version