Jaký je ideální pes do zahrady u rodinného domu? Co třeba vsadit na akita-inu nebo zlatého retrívra

K rodinnému domu patří hlídač, který bude bedlivě sledovat vše, co se v jeho okolí děje. Upozorní na příchozí a současně bude i milým společníkem. Pokud jste hádali, že je řeč o psech, měli jste pravdu. Kamerový systém sice také umí hlídat, ale kamaráda si z něho neuděláte. Pro jakou rasu se rozhodnout, když chcete mít psa venku?

Mít psa raději doma, nebo na zahradě

Chovatele psů můžeme rozdělit na ty, kteří dovolí psům žít v jejich bezprostřední blízkosti přímo v domácnosti. Takoví psi se svými páníčky často sdílejí i společné lože. Někteří chovatelé mají psy raději na zahradě. Ostatně některá psí plemena by domů ani nešla, protože se cítí lépe na čerstvém vzduchu. Ale i takovým psům je třeba věnovat svůj čas, aby se nenudili a měli pocit sounáležitosti se svým pánem.

Obecně platí, že větší plemena jsou vhodnější pro život na zahradě, zatímco malým pejskům typu čivava to lépe vyhovuje mezi čtyřmi stěnami v obývacím pokoji. Jestliže patříte mezi ty, kteří by svého psa raději viděli prohánět se po zahradě, můžete volit mezi akita-inu a zlatým retrívrem. Pojďme se podívat, v čem tkví jejich pozitivní i negativní vlastnosti.

Akita-inu je věrným společníkem

Krásné japonské plemeno, které bývalo společníkem samurajů a vysoko postavených osob. Není divu, když samo vypadá tak vznešeně. Patří mezi nejstarší psí plemena na světě. Pochází z ostrova Honšú. Akita-inu je poměrně velké zvíře, psi dosahují výšky v kohoutku až 67 cm a feny 61 cm. Nehodí se pro majitele, kteří mají z velkých psa respekt. Je to z toho důvodu, že akita-inu potřebuje pevnou ruku a dobrou výchovu, aby se majiteli odvděčil správným chováním.

Není to tedy tak, že si pořídíte štěně akita-inu a necháte ho růst jako dříví v lese. Dočkat byste se mohli agresivního a těžko zvladatelného psa. Když jeho výchovu nepodceníte, získáte v něm věrného společníka, který bude svou rodinu bezmezně milovat. A to i děti, které v něm najdou perfektního a jemného kamaráda.

Jak vycvičit akita-inu

Akita-inu je citlivé psí plemeno, u kterého tvrdá výchova nemá žádný úspěch. K psům je nutné přistupovat individuálně, zároveň ale důsledně. Lze o nich říct, že jsou to stateční psi s vysokou inteligencí. Mají klidnou a vyrovnanou povahu, přesto potřebují zkušeného chovatele, který bude vědět, jak s nimi pracovat. Akita-inu se velmi rádi učí a vše, co umějí, nikdy nezapomenou. Občas se u dospělých psů může objevovat snaha o dominantní chování vůči jiným psům. Zde pomůže jedině dobrá socializace ve štěněčím období.

Je třeba také počítat s tím, že akita-inu je tvrdohlavý pes, na kterého ale neplatí fyzické tresty. Právě proto je nutné, aby ho choval zkušený chovatel, který bude umět pracovat i s touto tvrdohlavostí. Zároveň je třeba těmto psům dopřát úzký kontakt se svým majitelem, protože izolace jim škodí. Akita-inu je velmi fixovaná na svoji rodinu.

Zlatý retrívr, nebo akita-inu

Jestliže si na chov akita-inu netroufáte z důvodu náročnější výchovy, pak si můžete na zahradu pořídit zlatého retrívra. Je také bezmezně oddán svému majiteli, zároveň nevyžaduje zkušeného majitele. Pořídit si ho tedy může i ten, kdo psa ještě nikdy neměl. Přesto je i v tomto případě nutná pečlivá výchova od štěněcího věku, aby ze psa něco bylo. Zlatý retrívr je učenlivým psem, který miluje zábavu, hry a pomoc potřebným. Ne nadarmo se využívá při canisterapii. Je také laskavý a přátelský.

Ale vše se odvíjí od rané výchovy a jeho socializaci. Jejich majitel by měl myslet na to, že zlatý retrívr má rád procházky a jen pobyt na zahradě ho neuspokojí. Když se ocitne u vody, nebude váhat a hned do ní skočí. Vodu totiž miluje nade vše. Ostatně v minulosti i v současnosti se tito psi využívali při lovu zvěře jako přinašeči. Jsou ochotni najít ulovenou zvěř a přitom ji nesníst. Navíc voda zlatému retrívrovi nevadí ani proto, že má nepromokavou podsadu.

Pes pro nadšené sportovce

Zlatý retrívr je psem pro nadšené sportovce. Protože má rád pohyb, je s ním možné provozovat agility, flyball, dog trekking, coursing. Na druhou stranu díky svému vzhledu může absolvovat i psí výstavy, takže kdo se chce ubírat tímto směrem, zlatý retrívr je mu k dispozici. Na rozdíl od akita-inu je zlatý retrívr poměrně mladým plemenem, které bylo uznáno teprve v roce 1903. Je také menší. Psi dosahují v kohoutku výšku mezi 56 až 61 cm a feny mezi 51 až 56 cm.

Chcete-li psa do rodiny, tak zlatý retrívr je dobrou volbou. Ale nesmí se nudit někde o samotě, to by byl nešťastný. Přítomnost jeho smečky je pro něho velmi důležitá. Je psem vhodným i pro děti, kterým bude skvělým parťákem. Při dobré socializaci se snáší s dalšími psy i jinými zvířaty.

Zdroj obrázku 1: Krakeinmages.com / Shutterstock.com
Zdroj obrázku 2: Grisha Bruev / Shutterstock.com

Podpořte autory

Kupte jim třeba kafe :)

Exit mobile version