CBD
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu. Je totiž mnohem lepší problémům s krvelačnými cizopasníky předcházet, než se s nimi potýkat a svádět urputný boj.

Rozhrňte srst!

A to nejlépe po každé procházce v jarních, letních i podzimních měsících. Klíšťata číhají všude, dokonce i v městském parku, proto se vyvarujte chybě mnoha páníčků, kteří spoléhají na zdánlivou bezpečnost mimolesních prostranství. Kontrolujte především dobře prokrvená místa se slabší kůží, kam se klíště snadněji přisaje – slabiny, krk i partie kolem uší. Také přenos blech je velmi rychlý – stačí, že se při venčení dostane pejsek do kontaktu s jiným psem nebo mu cestu zkříží jiné zvíře, které upoutá chlupáčovu pozornost. Očichání ježka se zkrátka nemusí vyplatit! Jak poznáte přítomnost blech v kožichu psa? Pejsek je neklidný, neustále se drbe, na kůži má začervenalá místa, stroupky a bleší trus. Samotná blecha se umí v srsti velmi dobře skrývat, proto ji málokdy fyzicky odhalíte.

Jak napadení předcházet?

Velice jednoduše, stačí včas pořídit antiparazitika pro psy, které díky obsahu účinných látek odpudí jak blechy, tak klíšťata a některé navíc i komáry a všenky:

  • Pipety neboli „spot-on“ – zakoupíte je u dobrých prodejců chovatelských potřeb, v ordinacích zvěrolékařů i v obyčejných lékárnách. Cena takových přípravků se pohybuje v rozmezí stokorun v závislosti na váze psa, výhodou je ovšem snadná aplikace a dlouhá výdrž – obsahem pipety se pomaže kůže za krkem pejska, vše se nechá zaschnout a poté následuje až tříměsíční záruka ochrany psa před napadením cizopasníky.
  • Speciální obojky – obsahují antiparazitní látky, které se postupně uvolňují do srsti i kůže psa tak, že účinně odpuzují nejen blechy a klíšťata, ale dokonce i komáry. Při koupi dbejte na to, aby byl obojek i voděodolný a informujte se o době působení, neboť každý výrobce garantuje jiné lhůty účinnosti.
  • Spreje a rozprašovače – jejich použití je mezi páníčky méně oblíbený způsob prevence blech a klíšťat, avšak stejně jako pipety i obojky jsou tyto přípravky velmi efektivní. Stačí pečlivě nastříkat proti směru srsti tak, aby se tekutina dostala až na kůži psa. Zvíře je nutné ohlídat a zamezit mu případné olizování ošetřených partií těla. Po zaschnutí působí až čtvrt roku, kdy účinně ochrání před blechami, klíšťaty i všenkami.
  • Repelentní šampony – jsou atraktivní díky nižší ceně oproti jiným způsobům ochrany psa před blechami a klíšťaty, ale vyžadují složitější aplikaci spočívající v celkovém vykoupání psa. Přípravek je nutno použít v dostatečném množství tak, aby napěnil, pečlivě jej vmasírovat až ke kůži a důkladně opláchnout. Vhodné je častější opakování aplikace, neboť šampony mívají o něco nižší účinnost než výše vypsané antiparazitní přípravky.
Přečtěte si také:  Blechy

Při výběru doporučujeme věnovat pozornost výrobkům Frontline či Advantix nebo antiparazitní obojky Scalibor či Foresto, které nabízí velmi dobou účinnost za solidní cenu.

Co dělat, má-li pejsek parazity?

Především nepanikařit a s chladnou hlavou zajít do prodejny, e-shopu či ke zvěrolékaři pro jeden z již představených repelentních prostředků. Pipety, obojky, spreje i šampony nejen chrání, ale i rychle hubí již přítomné, ale nevítané hosty v srsti čtyřnohých kamarádů. V případě již přisátých klíšťat je nutné použít speciální pinzetu, klíště opatrně vyjmout a spálit.

Kdo nechá pejska na pospas blechám, klíšťatům a jiným cizopasníkům, není hoden nazývat se páníčkem, ale náleží mu označení tyran. Netýrejte své zvíře a zasáhněte ještě dříve, než se jeho tělíčko promění v luxusní rezidenci krvelačného hmyzu!

Mohlo by Vás zajímat

Pojištění pro psy není nadstandard

Ve světě je již standard, mít pojištěného domácího mazlíka. Někde je to přímo povinné, ale u nás toto pojištění není tolik rozšířené. Mnoho lidí si myslí, že je to dokonce zbytečné, nechat si právě svého psa pojistit.

6 komentářů

  1. pro psa o váze 2-4kg jsem u veterináře koupila tento týden tabletu za 620kč je na 12 týdnů ……………….. loni jsme měli celé léto pokoj od klíšťat. Letos už jsme tahali klíšťata.

  2. a co aplikace injekcí, loni nám ji veterinář píchnl a celé léto byl pokoj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *