Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Výcvik psa | Povely | Výchova a výcvik štěněte

Výchova a výcvik štěněte

Kdy začít s výchovou štěněte?

Štěně bychom měli začít vychovávat a socializovat přibližně od jeho 4 měsíců. Je totiž důležité, abychom jej nepřetěžovali. Svaly ještě nejsou pořádně vyvinuté a příliš pohybu by mohlo škodit. Pro štěně byste měli být autorita vy. Vy budete vůdce smečky, který dá psovi jasně najevo, kdo je v této domácnosti tím pravým pánem. Pokud to neuděláte, budete mít s výchovou nemalé problémy.

Autoritu získáte důsledným a laskavým způsobem. Trestání stále a za každou maličkost ale nepřipadá v úvahu – tím byste docílili, že se vás a lidí všeobecně začne pes bát a to nesmíme v žádném případě dopustit!

Naučení psa čistotnosti

Jako první a velmi důležité je štěně naučit čistotnosti. Určíme si tedy místo, kde chceme, aby štěně vykonávalo svoji potřebu. Toto místo vyložíme novinami (pod ně můžeme dát například igelit). Jak ale poznáme, že štěně potřebuje vykonat potřebu? Na to je jednoduchá odpověď. Štěňátku se většinou chce na záchod bezprostředně po probuzení. Štěně začne být neklidné, pobíhá dokola a někdy kňučí a očichává podlahu. Hned jak to u něj zpozorujete, vezměte ho na místo s novinami a po vykonání potřeby ho náležitě pochvalte. Štěně se bude divit, za co že jste ho to pochválili a po mnoha opakování si uvědomí proč tomu tak bylo. Tímto si navykne chodit samo od sebe na noviny – ze zvyku.

K tomuto účelu je také vhodný takzvaný Puppy Trainer – psí záchod. K sehnání je ve většině lépe vybavených chovatelských potřeb nebo na internetu.

 

Pokud, a stává se to často, štěně nevydrží a vykoná potřebu jinde, než na určeném místě, nesmíme ho v žádném případě trestat (namáčet čumák do loužičky apod). Stejně to ničemu nepomůže a akorát se vás bude bát. Stačí ho k tomu místu přinést, ukázat mu to a říct důrazně „fuj“ nebo „nesmíš“. Vezmeme kousek novin, namočíme je do loužičky a odneseme na místo s novinami, kde chceme aby pejsek čůral.

Ve třech měsících je štěně schopné ovládat své vylučování moči a stolice a v tomto věku je také vhodné jej učit chodit vykonávat potřebu ven. Pokaždé, když nastane ta chvíle, kdy bude chtít na záchod (nejčastěji při probuzení) zavoláte na něj například “jdeme ven” a vezmete ho ven. Tam si určitě najde místo kde potřebu vykoná a opět ho pak pochválíme. Toto opakujeme až do doby, kdy vás pejsek sám upozorní, že chce jít ven.

Nácvik chůze na vodítku

Dále bychom měli štěně učit na obojek a vodítko. Samozřejmě by již mělo slyšet na své jméno a umět základní povely. Obojek štěněti nasazujeme u příležitosti spojené s příjemným pocitem jako je hraní, krmení či mazlení, a to jen na krátkou dobu. Pohyb na vodítku se štěnětem trénujeme na místě, kde jej nic nebude rušit ani rozptylovat. Pes by měl být na vaší levé straně u nohy. Vodítko držíme v pravé ruce a levou přizpůsobujeme jeho délku. Chůzi na vodítku bychom neměli přehánět, stačí chvilka denně. V případě, že pes při chůzi tahá, mírně za vodítko zatáhněte a vyslovte povel “zpátky” nebo “pomalu“. Nezapomínáme také na odepínání od vodítka.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Do 12 měsíců by štěně mělo být socializované a mělo by mít zcela osvojenou základní výchovu (přivolání ke mně, nesmíš, místo, apod). S pejskem bychom měli jít mezi ostatní psy až po všech očkování, která jsou povinná.

 

Základní povel ke mně

Štěňátko bychom měli hned jak to bude možné, učit nejzákladnější povel – přivolání. Jak takový povel štěně naučit si nyní ukážeme.

Přečtěte si také:  Plán výcviku služebního psa

Přivolání

Štěně pustíme na volno, ale uvidíte, že ze začátku před vámi bude chtít utíkat, protože si myslí, že si s ním chcete hrát nebo se vás kvůli něčemu bojí.
Když tedy štěně začne utíkat směrem od vás, tak udělejte to, že utečete vy od něj. Jděte pomalu směrem od něj a on se za chvíli bude bát, že ho chcete opustit, tak k vám přiběhne. Jakmile uvidíte, že k vám běží, říkejte povel “ke mně” on mezitím přiběhne a za to mu dáte pamlsek a hodně ho pochválíte. U štěňat je nejdůležitější pochvala. Tento povel opakujte co nejčastěji (opakování je matka moudrosti), ale s mírou ať mu cvik neznepříjemníte, to by pak pejsek nepracoval s radostí jak má.

Štěňata a výcvik

Výcvik štěňat je samozřejmě vždy lepší než dospělých psů, rychleji se učí a více nás vnímají, neboť jsou na nás více upoutány. Ale věřte, že i dospělý pes se může naučit cvik stejně jako štěně. Nejde o to v jakém věku se pes učí, ale jakým způsobem. I dospělý pes se naučí bez problémů poslouchat.

Postupem času je každopádně vhodné dospívajícího psa naučit další základní povely, které naleznete v rubrice “povely“. Co se domácí poslušnosti týče, následujte rubriku “výchova štěněte“.


Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

V kurzu najdete vše, co v kurzu pro dospělé pejsky a navíc Školku pro štěňata – nejdůležitější věci, které musí vedět každý majitel štěňátka. Venčení, kousání, co určitě nepodcenit a další. Celkem 9 důležitých lekcí navíc.

 • Neustále doma uklízíte loužičky a hromádky?
 • Malý ďáblík vám rozkouše na co přijde?
 • Kouše vás do rukou, nohou a skáče po vás jako utržený ze řetězu?
 • Bojíte se ho pustit z vodítka, protože neposlouchá?
 • Žádný projetý benzín cestou za osobním trenérem psů
 • Žádné čekání na cvičáku, až na vás přijde řada
 • Žádný promrhaný čas v autě
 • Žádné rozčilování, že je váš pes neposlušný

REZERVUJTE SE ZDE ON-LINE


Další užitečné články o výchově  štěněte: 

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

73 komentářů

 1. Dobrý den,
  Máme 7.mesicni fenku francouzského buldocka. Bohužel bojujeme s curanim :/. Pokaždé, když se vrátíme domu pocura nám postel . Ráno ihned co se probudím jdu s ní ven , pritel venci během dne , takže je pejsek doma cca 3 hodiny sám maximálně, kdy pokaždé ho venčime. Hrajeme si s ní a věnujeme pozornost . Jsme z toho už nešťastní a nevíme, jak ji tohle odnaučit:( .
  Děkuji za radu

 2. PROSÍM O RADU

  Dobrý den,
  máme 5ti měsíční labradorku s něčím skříženou, doposud nevíme bohužel sčím. Jediné co víme je,že její “babička” je skřížena s kokrem, a ta jím poslouchá jen když se ji chce.
  Už nevíme co dělat, aby pochopila, že něco nemá dělat. Když něco vyvede, a chytnem ji při činu, tak ji potrestáme, a zároveň ji důrazně dáváme povel. Jenže za ty 3 měsíce co jí máme si z toho nedělá vůbec hlavu, že jí potrestáme pokažde když něco nesmí. Když jí potrestáme, tak buď udělá to samé nebo začně cenit zoubky, vrčet a štěkat. Na přivolání též nereaguje, i když jsme s ní chodili na cvičák přímo pro štěňata.
  Díky jejímu chování, se tu bojí jezdit malý synovec (4roky), který bydlí přes celou republiku. Nevíme co děláme špatně, nebo co máme ještě zkusit nebo jestli to má v těch genech.
  Prosím o jakoukoliv radu, co máme dělat aby konečně pochopila povely : NE! ; NESMÍŠ! FŮJ!

 3. Chci se zeptat, proč záchranné sbory, nemají bojová plemena, zajímá mě důvod?

  • Za prvé žádné bojové plemeno neexistuje… Za druhé, pro bezpečnostní složky se skvěle hodí ta plemena která se nyní využívají. Kvůli výcviku, genetickým předpokladům apod.

 4. Dobrý den,

  není problematické naučit pak psa chodit ven, když ho nejdříve budu učit na noviny? A v kolika měsících by měl pes být schopen chodit už jen ven a již nečůrat na noviny? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   určitě to problém poté není. Každopádně venčení psa i během ‘učení na noviny’, je důležité. Venku jej pochválíte a tak namotivujete, aby svou potřebu vykonával venku.
   V kolika měsících je schopen chodit už jen ven bez toho, aby něco udělal doma, je hodně diskutabilní a nelze na to jasně odpovědět ani určit. Nějaký pes se to naučí v 5ti měsících věku a jiný zas kolem 8.měsíce věku.
   Velmi záleží, jak dlouho je pes doma sám, od toho se odvíjí možnost venčení a jeho četnost.
   Je potřeba psa řádně odměňovat a motivovat, aby se venčil pouze venku :))

 5. Dominik Machac

  Dobrý den, prosím vás.. měl jsem menší problémy a chvíli před tím jsem si pořídil Labradora. Učil jsem hodně základní povely jako sedni, lehni, pac, k noze a chvíli ke mně. Bohužel chodit na vodítku jsem nestihl.. psovi je skoro 5 let a do teď toho lituji. Je možné ještě psa naučit v 5ti letech chodit na vodítku? Nevíte ještě jak odnaučit psa, aby když viděl psa, lidi, tak aby nezačal tahat? Děkuji moc předem, ano vím.. byl jsem za něho zodpovědný, ale bohužel co se stalo, tak se stalo. Díky moc.

  • Dobrý den, samozřejmě že lze naučit chůze na vodítku a celkově “přizpůsobit” chování psa. Už jen skrz pejsky v útulku, adoptují se mnohdy 7mi letý a taky s nimi lze pracovat. Nicméně musíte psa motivovat nejlépe hračkou nebo pamlskem a naučit jej přivolání. Z toho co píšete, toto asi moc neovládá když vás rve za psem. ;)
   Zpočátku zkuste místo, kde není až tolik psů (louku, les, apod..) a psa mějte na stopovačce. Vezměte si hračku nebo mňamku, kterou má rád a se psem si hrajte, potom mu dejte volno a po chvíli jej jménem zavolejte k sobě, čekejte na reakci, pokud pes nic neudělá, zavolejte znovu… naposledy zkuste i zapískání s různou poutavou činností, abyste psa zaujal. Když pes přijde, super následuje odměna a zas povel volno. Neopakujte v jeden den víckrát, abyste psa neznudil, pak by nespolupracoval.
   Jakmile naučíte přivolání, psa učte chůzi na vodítku (samozřejmě to můžete dělat souběžně). Jakmile potkáte psa a začne tahat, nechoďte dál a nenechte s sebou manipulovat. Zastavte, buď pes pochopí, že má stát a nebo bude rvát dál. Zavolejte jej k sobě, případně mírně táhněte vodítkem a psa si posaďte k sobě, přichází odměna. Bude to běh na dlouhou trať, ale po čase to pes pochopí. Pokud byste měl i přesto pochybnost o správnosti přístupu (jen dopředu píšu, že způsobů je mnoho a každý vám poradí jiný), navštivte nějaké kynologické středisko ve vaší blízkosti. :) tak hodně štěstí.
   Základ úspěchu je správné přivolání..

   • Dominik Machac

    Děkuji moc, takže šance je.. Mám koupit stopovací vodítko?

   • Dominik Machač: samozřejmě, že šance je. Ovšem musíte počítat s tím, že to nebude hned, přece jen 5let má jiné návyky. Chce to jenom čas. A stopovací vodítko určitě pořiďte, je to skvělá pomůcka – pes má volnost a zároveň jej máte pod kontrolou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *