Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Povely | Výchova a výcvik štěněte

Výchova a výcvik štěněte

Kdy začít s výchovou štěněte?

Štěně bychom měli začít vychovávat a socializovat přibližně od jeho 4 měsíců. Je totiž důležité, abychom jej nepřetěžovali. Svaly ještě nejsou pořádně vyvinuté a příliš pohybu by mohlo škodit. Pro štěně byste měli být autorita vy. Vy budete vůdce smečky, který dá psovi jasně najevo, kdo je v této domácnosti tím pravým pánem. Pokud to neuděláte, budete mít s výchovou nemalé problémy.

Autoritu získáte důsledným a laskavým způsobem. Trestání stále a za každou maličkost ale nepřipadá v úvahu – tím byste docílili, že se vás a lidí všeobecně začne pes bát a to nesmíme v žádném případě dopustit!

Naučení psa čistotnosti

Jako první a velmi důležité je štěně naučit čistotnosti. Určíme si tedy místo, kde chceme, aby štěně vykonávalo svoji potřebu. Toto místo vyložíme novinami (pod ně můžeme dát například igelit). Jak ale poznáme, že štěně potřebuje vykonat potřebu? Na to je jednoduchá odpověď. Štěňátku se většinou chce na záchod bezprostředně po probuzení. Štěně začne být neklidné, pobíhá dokola a někdy kňučí a očichává podlahu. Hned jak to u něj zpozorujete, vezměte ho na místo s novinami a po vykonání potřeby ho náležitě pochvalte. Štěně se bude divit, za co že jste ho to pochválili a po mnoha opakování si uvědomí proč tomu tak bylo. Tímto si navykne chodit samo od sebe na noviny – ze zvyku.

K tomuto účelu je také vhodný takzvaný Puppy Trainer – psí záchod. K sehnání je ve většině lépe vybavených chovatelských potřeb nebo na internetu.

Pokud, a stává se to často, štěně nevydrží a vykoná potřebu jinde, než na určeném místě, nesmíme ho v žádném případě trestat (namáčet čumák do loužičky apod). Stejně to ničemu nepomůže a akorát se vás bude bát. Stačí ho k tomu místu přinést, ukázat mu to a říct důrazně „fuj“ nebo „nesmíš“. Vezmeme kousek novin, namočíme je do loužičky a odneseme na místo s novinami, kde chceme aby pejsek čůral.

Ve třech měsících je štěně schopné ovládat své vylučování moči a stolice a v tomto věku je také vhodné jej učit chodit vykonávat potřebu ven. Pokaždé, když nastane ta chvíle, kdy bude chtít na záchod (nejčastěji při probuzení) zavoláte na něj například “jdeme ven” a vezmete ho ven. Tam si určitě najde místo kde potřebu vykoná a opět ho pak pochválíme. Toto opakujeme až do doby, kdy vás pejsek sám upozorní, že chce jít ven.

Nácvik chůze na vodítku

Dále bychom měli štěně učit na obojek a vodítko. Samozřejmě by již mělo slyšet na své jméno a umět základní povely. Obojek štěněti nasazujeme u příležitosti spojené s příjemným pocitem jako je hraní, krmení či mazlení, a to jen na krátkou dobu. Pohyb na vodítku se štěnětem trénujeme na místě, kde jej nic nebude rušit ani rozptylovat. Pes by měl být na vaší levé straně u nohy. Vodítko držíme v pravé ruce a levou přizpůsobujeme jeho délku. Chůzi na vodítku bychom neměli přehánět, stačí chvilka denně. V případě, že pes při chůzi tahá, mírně za vodítko zatáhněte a vyslovte povel “zpátky” nebo “pomalu“. Nezapomínáme také na odepínání od vodítka.

Do 12 měsíců by štěně mělo být socializované a mělo by mít zcela osvojenou základní výchovu (přivolání ke mně, nesmíš, místo, apod). S pejskem bychom měli jít mezi ostatní psy až po všech očkování, která jsou povinná.

Přečtěte si také:  Canisterapie 1. díl

Základní povel ke mně

Štěňátko bychom měli hned jak to bude možné, učit nejzákladnější povel – přivolání. Jak takový povel štěně naučit si nyní ukážeme.

Přivolání

Štěně pustíme na volno, ale uvidíte, že ze začátku před vámi bude chtít utíkat, protože si myslí, že si s ním chcete hrát nebo se vás kvůli něčemu bojí.
Když tedy štěně začne utíkat směrem od vás, tak udělejte to, že utečete vy od něj. Jděte pomalu směrem od něj a on se za chvíli bude bát, že ho chcete opustit, tak k vám přiběhne. Jakmile uvidíte, že k vám běží, říkejte povel “ke mně” on mezitím přiběhne a za to mu dáte pamlsek a hodně ho pochválíte. U štěňat je nejdůležitější pochvala. Tento povel opakujte co nejčastěji (opakování je matka moudrosti), ale s mírou ať mu cvik neznepříjemníte, to by pak pejsek nepracoval s radostí jak má.

Štěňata a výcvik

Výcvik štěňat je samozřejmě vždy lepší než dospělých psů, rychleji se učí a více nás vnímají, neboť jsou na nás více upoutány. Ale věřte, že i dospělý pes se může naučit cvik stejně jako štěně. Nejde o to v jakém věku se pes učí, ale jakým způsobem. I dospělý pes se naučí bez problémů poslouchat.

Postupem času je každopádně vhodné dospívajícího psa naučit další základní povely, které naleznete v rubrice “povely“. Co se domácí poslušnosti týče, následujte rubriku “výchova štěněte“.


Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

V kurzu najdete vše, co v kurzu pro dospělé pejsky a navíc Školku pro štěňata – nejdůležitější věci, které musí vedět každý majitel štěňátka. Venčení, kousání, co určitě nepodcenit a další. Celkem 9 důležitých lekcí navíc.

 • Neustále doma uklízíte loužičky a hromádky?
 • Malý ďáblík vám rozkouše na co přijde?
 • Kouše vás do rukou, nohou a skáče po vás jako utržený ze řetězu?
 • Bojíte se ho pustit z vodítka, protože neposlouchá?
 • Žádný projetý benzín cestou za osobním trenérem psů
 • Žádné čekání na cvičáku, až na vás přijde řada
 • Žádný promrhaný čas v autě
 • Žádné rozčilování, že je váš pes neposlušný

REZERVUJTE SE ZDE ON-LINE


Další užitečné články o výchově  štěněte: 

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

72 komentářů

 1. Karina Zhu

  Dobrý den máme doma 6 měsíčního německého špice pomeranian ven chodí jenom čurat ale na velkou chodí doma Prosím poraďte jak ho mám naučit chodit na velkou ven

  • Zdravím vás, pejska máte od malička? (Tj od 3měsíců?) bydlíte v bytě či v rd, jak často s pejskem chodíte ven, jak dlouho je doma sám – pokud jste ve škole/práci?

   To jsou otázky na které potřebuji odpověď. Nicméně, je to štěně a chce to opravdu trpělivost. Pokud máte tu možnost, choďte s pejskem každou chvilku ven – nejlépe po probuzení a po jídle. Projděte se s ním, jakmile se byť jen vyčůrá – ihned následuje odměna, pochvala, aby věděl, že venku se to vykonává nikoliv doma. Psa netrestejte, pokud něco udělá doma, jen upozorněte hlasem, že se to nedělá… on to brzy pochopí. Chce to jen delší dobu. Nicméně rovnou při té příležitosti můžete pejska učit základům přivolání.

   • Karina Zhu

    Máme psa od 2 měsíců bydlíme v bitě chodíme ven skoro 4deně ve škole jsem pět vyučovacích hodin a je mi 11

 2. Dobrý den, mám 6měsíčního Pitbula, chtěla sem se zeptat,jak ho mám odnaučit všechno kousat? Je velmi hravý,ale každý ví že 24hodin se mu věnovat nemůžu.Nechám ho hodinu o samotě a už musí něco kousat. Přitom hraček má dost i kosti sem mu koupila,ale přitom pokaždé musí něco rozkousat.

  • Dobrý den, pejska musíte náležitě zabavit popř vymezit mu prostor, kde ve vaší nepřitomnosti “nenadělá z místa kůlničku na dříví”. Nicméně bych pejskovi pořídila speciální hračku na masírování dásní skrz přezubování, popř dřevěnou činku, tím skvěle ty dásně posiluje a masíruje. Určitě vyzkoušejte, popř naučit na klec – místo, kde bude zvyklý v době vaší nepřítomnosti (ovšem musí splňovat určitá kroitéria, jako např.: dostatečně velká, aby tam měl misku s vodou, svoje hračky a pelíšek) ale na klec musíte pejska někakou dobu učit. Je to pak výborný pomocník když jedete na závody nebo autem – máte již psa naučeného a umístíte jej na odpočinek do kennelky.

 3. Dobrý den mám menší problém, mám fenku 9 měsícu kříženec labradora. Povel sedni, lehni, zůstaň, dej pac zvládá dobře, ale když zavolám ke mně tak přiběhne pouze když jsme v domě pokud je na zahradě tak nepříjde jen když ona chce. Chůzi na vodítku zvládá a kdykoliv ji přivolám a je na vodítku tak přiběhne a sedne si ale když jí pustim tak uteče a neposlouchá zkoušela jsem to i se stopovacím vodítkem (15 metrů), ale poslouchá na slovo nebo jen slabým zapískáním a přiběhne, nechápu to učila jsem ji na zahradě a poslouchá jen uvnitř tak nechápu včem je problém přivolání nebo kde jsem udělala chybu. Je sice pravda, že je třeba zabraná tím že na někoho štěká, ale ani když neštěká a zavolám ji tak nepříjde a když je u mě a řeknu sedni tak poslechne ale když jdu dál a řeknu ke mě tak se zvedne a odejde. Vůbec nechápu v čem to vězí. Bohužel cvičák je pro mě daleko a neměla bych se tam jak dostat tak jestli by mi někdo mohl poradit. Je to hrozně aktivní pes a hravý pes, který chvilku neposedí a tak nevím jestli je to třeba roztržitostí a časem se to spraví nebo jestli mám ještě nějakou šanci jí to naučit aby nemusela chodit furt na vodítku. Před tím jsem měla také křížence labradora a poslouchal na slovo nebyl žádný problém, až jen toto stvoření mi láme hlavu
  Předem děkuji za odpověď

  • Zpočátku si uvědomte, že psovi je teprve 9měsíců. Každý to dospívání prožívá jinak, zkouší co mu povolíte a co ne, hraje si s vámi. Pokud vás pes, který je puštěný na volno neposlechne na přivolání v rušném prostředí – je dobré ho mít na vodítku pro bezpečí vašeho psa i ostatních.
   Nicméně bych začala postupně – zvládá přivolání v klidném prostředí? – ano, super, trénujeme a odměňujeme.
   V rušném prostředí už tolik ne? Tak vezmeme stopovačku a normálně venčíme se zastavením na přivolání – přivoláte, pokud neposlechne, přitáhnete mírně vodítko a opět zavoláte. Takhle opakovat dokud nepřijde k vám.
   Je spousta metod – aporty, hračky, pamlsky, apod
   Vy svého psa znáte nejlépe, tudíž musíte vědět, co na něj platí :) chce to jenom čas, opakování a pevné nervy.

 4. Ahoj já si budu pořizovat border kolii tohle je super článek škoda ze tam toho není víc zmackla jsem na povely ale tam se mi to blbe čte no ale vážně supeeeeeeeer 😉

  • Dobrý den,
   články postupně doplňujeme. Border kolie je velmi aktivní pejsek a velice učenlivý. Držím palce s výchovou.

 5. MáJJa

  Dobré odpoledne,
  jsem 11ti ročná dívka, která si moc přála psa, ale rodiče jí psa dovolit nechtěli. Od té doby, co nám na naši zahradu chodí kočky, které na zahradě dělají pěkný svinčík začali rodiče o psovi uvažovat, protože by pes kočku ze zahrady vyhnal.
  Máme velkou zahradu a vlastnit psa by nám nedělalo žádnou potíž, ALE…
  Rodiče by psa koupili pod jednou podmínkou: Musela bych ho cvičit sama. Přečetla jsem si opravdu mnoho článků o výchově psů, chodím na koně, kde i psa cvičím, ale nevím, jestlu bych cvičit psa mohla. Vím, co všechno to obnáší, vím jak na základní povely, mám tetu, která psy také miluje a pomohla by mi s výchovou psa také. Později bych s ním, pokud možno začala chodit na cvičák. A v září mi bude 12 let a se zvířaty navazuji kontakt denně. ☺ Moje otázka tedy zní: Myslíte, že bych psa cvičit dokázala nebo mám výchovu přenechat někomu jinému? ☺ Moc děkuji za odpovědi. ☺

  • Myslím že můžeš. Mě bude 15, máme 3 psi, zatím jsem cvičila jen jednoho, jeden slyší alespoň na jméno a třetí ještě moc ne, protože ho máme nově. Také jsem toho jednoho cvičila sama a když s tím máš aspoň nějaké zkušenosti tak by to snad mělo být v pohodě.

 6. Dobrý den, máme právě teď nové štěňátek a je to hrozný rebel! Ohledně neposlušnosti mi celkem pomohlo tohle, plus toto psiusmev[.]cz/media/neposlusne-stene , tak doufám, že někomu také usnadníme práci hledání. A hlavně, dostatek trpělivosti !!!

 7. Dobrý den. Dnes nám dovezou křížence pitbula s retrívrem. Zajímalo by mě jestli se dá vycvičit když má už 9měsíců? a popřípadě najdu někde nějakou příručku jak na to nerad bych to dělal špatně. Předem děkuji za odpověd

 8. Adam Novák

  Dobrý den,

  máme dvouměsíční štěně bretaňského ohaře, který už teď chodí na záchod jen venku, nicméně ho chceme naučit, aby na zahradě chodil jen na jedno místo. Udělali jsme mu za skleníkem vymezený prostor který jsme vysypali jemným kamením. Když začne vykonávat potřebu venku snažíme se ho přenést na vyhraněný prostor ale přestane… v prostoru bezproblému chodí…Máme ho doma chvíli tak nám je jasné že hned to nepůjde spíš jsme se chěli zeptat na správný postup do budoucna…

  Děkuji.

  N.

  • Jak naučit pejska na záchod je psáno přímo tady v článku – čistotnost. My jsme našeho učili už odmala a na ten záchod pro psy, takže se to naučil a pak hned jsme začali učit ven. A teď když se mu chce ven, běhá ke dveřím, řekne si prostě :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *