Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Povely | Přivolání – základ poslušného psa

Přivolání – základ poslušného psa

Základem výchovy u psa je řádný výcvik, ale úplným základem je přivolání. Pokud netrénujete přivolání jako první fázi výcviku, nemůžete pokračovat základními povely, protože se s pejskem „nedorozumíte“, protože jej k sobě nijak nepřivoláte.

Kdy začít s přivoláním?

Začít je dobré už od prvního dne, co si psa přivezete domů. Pejsek se postupně musí naučit na jméno a následně na přivolání – povel „ke mně“.

Když je pejsek ještě malý, je třeba dbát na důslednost, co smí a co ne a také je třeba ho naučit základním hygienickým návykům. Toto je kapitola sama o sobě, spousta lidí a nových pejskařů toto řeší, ale je to jen o důslednosti a správném načasování.

První krůčky s přivoláním je dobré učit, jak jsme již zmiňovali, od prvopočátku. Jdete se psem ven, učíte jej současně na vodítko a obojek a zároveň jej zabavíte, aby se nedrbal (spousta psů si drbe obojek). Zabavte jej nejlépe hrou – uzlíkem, míčkem, nějakou oblíbenou hračkou. Pejsek se trošku vzdálí, tak na něj zavolejte jménem. Neztrácejte naděje, protože pejsek sice neuposlechne ihned, chvíli trvá, než si na jméno navykne, ale jakmile zavoláte jménem, přidejte k tomu ještě radostným tónem slova jako: „honem poběž“ apod., abyste psa navnadili.

Jakmile se pejsek rozběhne k vám, odměňte ho pamlsky (dávají se psí piškoty, sušené maso, …) a pak zase můžete pejska zabavit hrou. Opakování je matka moudrosti, takže jednoho dne se pejsek přivolání naučí jako nic. Ovšem toto je povel, který se musí upevňovat a nikdy z něj nesmíte polevit. Zdokonalujte přivolání neustále, pejsek pak postupně bude přecházet do puberty a to bude teprve „boj“. Neustálé utíkání za ostatními psi a nedej bože utíkání ze zahrady či bytu může být na denním pořádku!

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata
 


Pejsek přivolání nezvládá, neposlouchá mě

Jestliže vlastníte pejska, kterého jste si adoptovali z útulku nebo máte psa až od pozdějšího věku a nemůžete mu věřit na 100% co se přivolání týče, používejte stopovací vodítko. Chráníte tím jak vašeho psa (od utíkání, běhání za psy a lidmi), tak i ostatní před vaším psem (skákání na lidi, apod.). Pro případy, kdy u pejska hrozí útěk, nebo má”tuláckou povahu” a utíká vám pravidelně (i s takovými se setkáváme :) ) je třeba zajistit aby měl nějakou identifikaci majitele. Všichni víme jak dnes funguje městská policie a útulky, že není jednoduché najít majitele i když je pes čipovaný.

chytra-znamka-tag4petK tomuto účelu můžeme vřele doporučit Chytrou známku tag4pet, kterou jsme měli možnost vyzkoušet a otestovat. A byli jsme z ní nadšení. Zjednodušeně její princip spočívá v tom, že pokud se vám pejsek zaběhne, na jeho profilu chytré známky ho označíte jako ztraceného a v případě nálezu a naskenování chytré známky se vám odešle jeho poloha na mobil pomocí SMS a na e-mail. Zaujalo nás také, že se po načtení qr známky tag4pet ihned zobrazí profil psa s důležitým i kontakty na majitele a veterináře. Samostatný článek o chytré známce si můžete přečíst zde.

Shrnutí:

 1. pejska učíme na jméno od prvního dne, co si jej přivezeme domů
 2. navykáme postupně na obojek a vodítko
 3. při každém venčení pejska učíme přivolání i s říkáním jeho jména
 4. přivolání se učí a opakuje neustále – opakování je matka moudrosti
 5. když máte pejska v pubertě nebo jakéhokoliv pejska, který neovládá přivolání na 100%, opatříme si stopovací vodítko a pro jistotu Chytrou známku tag4pet

Přečtěte si také:  Vychovaný pes

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 5.díl – Socializace v prostředí a mezi zvuky

Socializace je pro štěně velmi důležitá. Mělo by poznat co nejvíce věcí a seznámit se …

12 komentářů

 1. Elektronický obojek lze používat jako pozitivní metodu. Vibrace a nízké impulzy jsou pro psa pochvalou, pokud je správně nastavíte a dobře používáte. To, co je na EO nejriskantnější je jeho uživatel. A ten ostatně zůstává rizikovým i při jakékoliv jiné metodě, se kterou špatně zachází nebo psa dokonce trestá.

 2. Zanet Zaky

  Dobry den mam takovy problem…poridili jsme si stene knirace je mu teprve 4 tydny ale na co prijde kouše..nabytek boty i nas a to bezcitne..jako ze to fakt boli…na povel fuj! neposlechne…vi ze na nej zvedam hlas ale v zapeti kouse zas…jinak velice hrave stene…a dalsi nevim jak ho mam naucit na zachod…chodim s nim ven ale pokazde prijdeme domu tak se jeste vycura na koberec…pritom jsem mu dala noviny na ktere se snazim naucit ale bez vysledku…mohli by jste mi poradit??dekuji a preji hezky den…

 3. Dobrý den,

  mám 5 měsíční štěně border kolie. Doma zvládá sedni, lehni, pac, ťap, sudy, popros, zůstaň, k noze. Když jdeme ven, popadne první klacek a nevidí, neslyší. Můžu na něho volat jak chci a marně, občas se zadaří sedni, ale to je vážně jen náhoda. Už si nevím rady, jak na něj. Děkuju za každou radu.

  D.

  • Dobrý den,
   nevědět si rady s 5ti měsíčním štěnětem je opravdu velmi unáhlené. Je to štěně a velmi mladé. To, že vám doma udělá spoustu triků a povelů neznamená, že venku bude fungovat stejně. Doma má vlastní a klidné prostředí, ale venku je to prostředí rušné a mnohdy ani dospělý pes nezvládá povely v takto rušném prostředí. Doporučuji venčit na stopovačce, pokud rád aportuje (klacky, míčky, …) využijte toho jako formu hry. Vezměte klacek do ruky, přivolejte psa a jakmile přijde, odměňte ho :) takto to dělejte na střídačku a potom si s ním hrajte. Štěňata se naučí velmi rychle základním povelům, jen je potřeba jej jistit stopovačkou ať už kvůli bezpečí lidí a psů, tak i vašeho psa.
   Musíte ho při výcviku venku, tedy v rušném prostředí, nějak motivovat. Když je váš pes takto hravý, máte vyhráno a motivace je jasná…
   Pes reaguje takto: jde ven, vidí spoustu objektů, které ho rozrušují a chce si hrát a prozkoumávat vše možné. Vidí klacek, vezme a utíká si hrát, ale jakmile na něj zavoláte, věnuje se pouze hře (své hře), je tedy potřeba, aby se věnoval vaší hře. Vezmete klacek do ruky, máváte s ním nad hlavou a tím získáte pozornost svého psa. Pes zbystří, protože chce tu hračku, chce si hrát, tudíž ho voláte a lákáte zároveň na klacek.
   Tudíž: klacek = pozornost psa = přivolání = pes přijde = následuje pochvala = následuje delší doba hraní… takto opakovat. Ale nesmíte tím psa otrávit, pak se vám věnovat nebude.
   Přeji mnoho štěstí.

 4. Zdravím, mám podobný problém, mám berňačku starou 10 měsíců. Povel ke mě jsme vždycky zvládaly bez problémů, s pamlsky a pochvalami. Jsme z vesnice tak chodíme nejčastěji na pole na vycházky. Poslední 3 dny vůbec nereaguje na povel ke mě, ani pamlsky ji nezajimaji, vůbec tomu nerozumím a když jdu k ní, tak přede mnou utíká i když nechápu proč, nikdy jsem ji nebila ani jinak netrestala. Nějak nevím co s tím, prosím o radu.

  • Dobrý den,
   v tomto věku se začíná u spousty psů projevovat podobné chování, u někoho dříve a u někoho později. Je to způsobené psí pubertou – každý tomu říká jinak, nicméně se to u psů projevuje. V tomto období je nejdůležitější ve výcviku nepolevit za žádnou cenu i kdybyste měla psa vzít na vodítko.
   Pokud vás neposlouchá (dočasné dělání si co se mu zlíbí), je lepší ho mít na vodítku než aby se někomu něco stalo (napadení od psa, zaběhnutí, …). V tomto období pes zkouší co mu dovolíte, co on může a nemůže a jestli budete zásadová. Je opravdu potřeba být zásadová a to co jste psa učila ho učit dál a nepolevit.
   Ono to za nějaký čas přejde, nicméně je vhodné abyste si psa jistila stopovačkou a zkoušela různá místa, různé metody a vyzkoušet i nové věci (hračky, voňavé mňamky, sušené maso, pískací hračku, atd.)
   Přeji vám pevné nervy :)) ale je to radost.

 5. LENKA – Přesně tohle máme my. Pořídili jsme si štěndo staforda teď jí jsou 4,5měsíce a doma poslechne na slovo, zato venku uposlechne pouze na vodítku a to musím být ještě víc důrazný. Přitom doma umí “zpátky” provizorně. Ale venku jak vidí lidi nebo ostatní psy tak neuposlechne i kdybych prosil na kolenou. Také už si nevíme rady.

  • A socializujete pejska? Chodíte s ním někam na cvičák, aby si na ostatní psy zvykl? Venku je mimo prostor, kde vládnete vy, zatímco venku je pán on – alespoň si to myslí :) Doporučil bych navykat pejska na ostatní psy a lidi. Hodně pomáhá chodit buď na cvičák a nebo ven se známými, kteří mají také psy a učit je spolu povelům s pamlskem. Chce to trpělivost ale hlavně cvičit, cvičit a zvykat :)

 6. Zdedili sme 6-ročného psa.Doma počúva na povel-je cvičený,ale keď sa dostane von a niečo ho zaujme,darmo volám menom,robí si svoje,ale po chvíli príde.No nie vtedy,keď na neho volám.Ako sa mám chovať keď chcem aby prišiel na privolanie,maškrty ani pochvaly nepomáhajú.

  • Měli jsme stejný problém, naučili jsme jej venku poslouchat pomocí elektronického obojku, který nám doporučili na cvičáku. Samozřejmě jsme jej používali nějakou dobu a pak už ne. Vždy když nás neposlechl na zavolání, korekční signál a zanedlouho s naučil nás vnímat a přijít.

   • Také doporučuji elektronický obojek.

   • Zdravím vás, učit psa přivolání pomocí EO je naprostá hloupost. Stačí sebemenší špatný přístup k psovi nebo špatný moment použití a zaděláte si na velký problém. Přivolání – což je základní povel od štěněte se učí pozitivní metodou jak již máme zmíněno v článku. Tato pozitivní metoda je velmi přínosná a hlavně jí má vyzkoušeno spousta majitelů všech plemen. Než začnete používat EO k jednoduchému a vcelku důležitému povelu jako je přivolání, nejprve vyzkoušejte metodu jako např.: lidským a pozitivním způsobem, navštěvujte cvičák, věnujte psovi tolik času, kolik jen můžete. Až když všechny metody (pozitivní metody) selžou, sahejte po něčem jiném a za pomoci odborníka. Jednejte s rozvahou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *