V předchozích článcích jsme se bavili o plemeni jaké si chceme pořídit a o rozhodování jestli si pořídíme psa s průkazem původu nebo „voříška“. V tomto díle se dozvíme jakého psa je dobré pořídit do bytu a jakého do rodinného domku. Samozřejmě si také osvětlíme, jak dlouho můžeme nechat pejska samotného doma a jak často je dobré se mu věnovat, a také jak mu stanovit hranice kam může a kam ne.
Pejsek v bytě
Do bytů si pořizujeme malé pejsky (boloňský psík, jorkšírský teriér, westíka, špice, pinče, šeltii, jezevčíka, apod.) a máme za to, že malý pejsek nepotřebuje mnoho pohybu, stačí se s ním projít kolem bytovky a může se jít zase domů. Dále se mylně domníváme že mu nebude vadit, že je doma samotný, ale pravda je taková, že malý teriéři jsou známí svou uštěkaností, tudíž je zcela možné, že vás bude v bytě hledat, výt a štěkat. Zde opravdu záleží na tom, jak pejska naučíte.
Vybrání vhodného pejska do bytu
Není žádný návod, jakého psa si pořídit do bytu, ale spíš zdravý rozum. Pokud máte byt, není dobré si pořídit zrovna německou dogu nebo ovčáka či jiné velké plemeno. Taková plemena jsou náročná co se pohybu týče, takže pokud budete většinu času mimo byt a pak psa jen vyvenčíte před bytovkou, není to dobře.
Zároveň ale nejste omezeni tím, že si musíte pořídit psa malého, ale takového, kterému budete věnovat dostatek času a pohybu, který potřebuje.
Přečetli jste jen část článku. Podpořte autory a předplaťte si odběr prémiového obsahu
Toto je prémiový obsah. Přihlaste se k členství a přečtěte si celý článek.
Dobrý den, mám dotaz.
chceme si pořídit na baráček štěně od chovatelů. Bylo nám ale řečeno, že 9ti týdenní štěně německého ovčáka musí být od začátku venku, že nesmí přijít do prostor domu. Zdá se mi to ale docela „razantní“ řešení, když štěně odebereme od matky a sourozenců a najednou má být v noci samo.
Můžete mi prosím poradit, jak postupovat, ať štěně zbytečně netraumatizujeme?
děkuji
Dobrý den,
Jestliže chcete předejít tomu, aby štěně neustále kňučelo a štěkalo, že chce domu, je nejlepší jej ihned po přivezení umístit do kotce.
Je to pro psa méně drastické než to, že ho nějaký čas necháte doma a pak teprve ho budete navykat na kotec.
V tomto případě je nejlepší si štěně pořídit na jaro/léto, aby jste jej neumístili do kotce na zimu. Psa navykejte postupně a na noc zavírejte do kotce. Nezbytnou součástí správného kotce je zateplená bouda, ve které pes bude pobývat. Dále pak by měl mít 3strany plné a zateplené a přední jen volnou, prodyšnou…
Určitě to nepodceňte. Jakmile psovi něco dovolíte jednou, je pak složité to odnaučit.
Doufám, že Vám rada pomohla a budete mít z nového štěněte radost.