Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Pořízení štěněte 3.díl – Pes v bytě nebo v rodinném domě

Pořízení štěněte 3.díl – Pes v bytě nebo v rodinném domě

V předchozích článcích jsme se bavili o plemeni jaké si chceme pořídit a o rozhodování jestli si pořídíme psa s průkazem původu nebo “voříška”. V tomto díle se dozvíme jakého psa je dobré pořídit do bytu a jakého do rodinného domku. Samozřejmě si také osvětlíme, jak dlouho můžeme nechat pejska samotného doma a jak často je dobré se mu věnovat, a také jak mu stanovit hranice kam může a kam ne.

Pejsek v bytě

Do bytů si pořizujeme malé pejsky (boloňský psík, jorkšírský teriér, westíka, špice, pinče, šeltii, jezevčíka, apod.) a máme za to, že malý pejsek nepotřebuje mnoho pohybu, stačí se s ním projít kolem bytovky a může se jít zase domů. Dále se mylně domníváme že mu nebude vadit, že je doma samotný, ale pravda je taková, že malý teriéři jsou známí svou uštěkaností, tudíž je zcela možné, že vás bude v bytě hledat, výt a štěkat.  Zde opravdu záleží na tom, jak pejska naučíte.

Vybrání vhodného pejska do bytu

Není žádný návod, jakého psa si pořídit do bytu, ale spíš zdravý rozum. Pokud  máte byt, není dobré si pořídit zrovna německou dogu nebo ovčáka či jiné velké plemeno. Taková plemena jsou náročná co se pohybu týče, takže pokud budete většinu času mimo byt a pak psa jen vyvenčíte před bytovkou, není to dobře.

Zároveň ale nejste omezeni tím, že si musíte pořídit psa malého, ale takového, kterému budete věnovat dostatek času a pohybu, který potřebuje.

Stanovení hranic

V bytě jsou většinou plynule průchozí všechny místnosti a musíte tak psovi vymezit prostor, ve kterém se může pohybovat sám bez vaší přítomnosti. Takže můžete psa nechávat určitou dobu na chodbě a jakmile přijdete, zpřístupníte mu opět celý byt. Je dobré si opatřit dřevěná dvířka do prostorů, kde nejsou dveře a psa opravdu nechat jen v tomto jeho prostoru. Není na škodu mu zajistit aby si měl s čím hrát a aby se zabavil.

Pejsek v rodinném domku

Pokud si pořizujete pejska do domečku, je jedno jestli ho budete mít doma a nebo na zahradě v kotci. Hlídací psi jsou třeba celoročně v kotci a někteří jsou na zahradě jen aby si vyhráli a na noc jsou zase doma. Není zde ani omezení velikosti psa, pokud má dostatečný pohyb a není jen zavřený v kotci.

Stanovit si hranice musí opět každý sám a hned od začátku. Když je jednou porušíte, pes toho bude využívat. I na to, kam může a kam ne musíte být důslední.

Přečtěte si také:  Jak se psem přečkat zimu

Pejsek sám doma

Mnoho lidí jsou toho názoru, že jakmile si psa pořídíte a jste pryč cca 7 – 8 hodin, je to špatně a pejsek trpí. Ovšem tak to není. Ti, kdo mají pejska a chodí zároveň do práce, nemohou být doma neustále, a tak je pejsek naučený, že po dobu práce je doma sám a jakmile přijde majitel domů, jde se na procházku.

Krmení štěňat (krmí se 3x až 4x denně) není také nijak omezeno pracovní dobou majitele, protože dnes existuje spousta nastavitelných misek pro psy, takže pejsek nebude o hladu, ale miska se mu v určitou hodinu včas otevře.

Jako zábava na doma v době, kdy je doma sám je vhodné pořídit hračku KONG, do které se umístí pamlsek a pes se tím zabaví a nebo různě pamlsky poschovávat, pes se nejvíce unaví tím, že bude vyhledávat pamlsky. Dále také pro trošku odrostlejší štěňata jsou vhodné vepřové uši a podobné mňamky. Pejskovi je třeba se věnovat několik hodin denně, chodit na procházky, hrát si s míčkem nebo házet frisbee, záleží jen na vás jakou aktivitou psovi zpříjemníte venčení.

Příště si povíme něco o socializaci mezi ostatními psy a lidmi v městském ruchu a navykání na dopravní prostředky.

Další díl: Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

2 komentářů

 1. Dobrý den, mám dotaz.
  chceme si pořídit na baráček štěně od chovatelů. Bylo nám ale řečeno, že 9ti týdenní štěně německého ovčáka musí být od začátku venku, že nesmí přijít do prostor domu. Zdá se mi to ale docela “razantní” řešení, když štěně odebereme od matky a sourozenců a najednou má být v noci samo.
  Můžete mi prosím poradit, jak postupovat, ať štěně zbytečně netraumatizujeme?
  děkuji

  • Dobrý den,

   Jestliže chcete předejít tomu, aby štěně neustále kňučelo a štěkalo, že chce domu, je nejlepší jej ihned po přivezení umístit do kotce.

   Je to pro psa méně drastické než to, že ho nějaký čas necháte doma a pak teprve ho budete navykat na kotec.
   V tomto případě je nejlepší si štěně pořídit na jaro/léto, aby jste jej neumístili do kotce na zimu. Psa navykejte postupně a na noc zavírejte do kotce. Nezbytnou součástí správného kotce je zateplená bouda, ve které pes bude pobývat. Dále pak by měl mít 3strany plné a zateplené a přední jen volnou, prodyšnou…

   Určitě to nepodceňte. Jakmile psovi něco dovolíte jednou, je pak složité to odnaučit.
   Doufám, že Vám rada pomohla a budete mít z nového štěněte radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *