Úvod | Výcvik psa | Agresivita u psa | Jak nejlépe uklidnit agresivního psa

Jak nejlépe uklidnit agresivního psa

Každý majitel psa má určitě nějakou zkušenost se psí agresivitou. Buď toho svého, nebo se na procházce setkal s jiným psem, který projevil agresivitu. Může to být v povaze samotného psa, anebo v důsledku nějakého vyprovokování. Nejčastěji se agresivita psa projevuje vůči cizím lidem nebo jiným psům.

Příčiny agresivity

Agresivita psa může být důsledkem povahy či dokonce psychického onemocnění psa, nebo je to způsobeno nesprávnou výchovou, špatným prostředím či týráním psa. Často to bývá tak následek nějaké nepříjemné zkušenosti, například po napadení člověkem nebo jiným psem, což si pes zapamatuje.

Pokud je agresivita důsledkem psychického onemocnění, může to být i vinou genetických dispozic. Ovšem hodně záleží na prostředí a na zacházení již se štěnětem. Čím více stresu z nevhodného prostředí nebo z nepřátelské atmosféry, tím pravděpodobnější je propuknutí onemocnění. Zpravidla se to projeví u psů-samců, které je vhodné vykastrovat, pokud dojde s nástupem fyzické a pohlavní dospělosti k prvním útokům.

Jak na agresivního psa? Zaručený návod není

V případě, že se setkáte se psem, který nějakým způsobem chce vašeho psa napadnout nebo už napadl, je to situace mnohdy
neřešitelná. Vetšinou se doporučuje psa “přiškrtit na obojku”, aby pustil toho druhého, někdo doporučuje psy odtrhnout od sebe (ale pozor, hrozí, že vás pes muže napadnout). Další metody si každý pejskař určuje sám podle dané situace. Žádný zaručený návod, jak uklidnit agresivního psa není. Je to hodně individuální a nejlépe poradí odborník zabývající se problematikou agresivních psů.Projevy agresivity

Agresivita (někdy označována jako útok ze strachu či z neznámého), se muže projevit u každého psa. Znepokojující je ta skutečnost, že za toto chování mnohdy nemůže majitel psa, ale cizí pes nebo cizí člověk. Nejčastější případ je ten, že vaše štěně napadne pes, který má zapotřebí šikanovat takto malé psy a problém je hned na světe. Dle odborníků a z rozumného hlediska by pes do 1 roka (třeba i do 18 měsíců) neměl přijít do kontaktu s konfliktním psem. Je to z toho důvodu, že jako štěně si toho pes dost pamatuje a vytváří si svoje praktiky při začleňování do smečky. A proto aby vše bylo tak, jak má být, bylo by nejlepší strávit tento štěněcí a pubertální věk v přítomnosti spokojených, vychovaných a hlavně nekonfliktních psů.

Přečtěte si také:  Německý ovčák pokousal dítě

Jenže toto je v dnešní době největší kámen úrazu. Lidé totiž nerespektují ostatní a mnohdy ani pořádně neznají svého psa nebo jeho reakce. Případy, kdy pes napadne jiného psa jsou na denním pořádku, přičemž majitel konfliktního psa neměl o takovém jeho chování vůbec ponětí. A když neznáte chování svého psa, je to velký problém.

Aby vše fungovalo tak jak má, je zapotřebí hlídat svého psa a neomezovat ostatní psy. Ukážeme si to na názorném příkladu: jdeme po louce a naproti nám mají svého labradora na vodítku. Logicky svého kokršpaněla nenechám kolem něj volně pobíhat – je totiž dost možné, že jejich labrador právě prochází výcvikem tzv. reaktivního psa, který potřebuje mít 100% jistotu klidu a toho, že se v jeho bezprostřední blízkosti nebude pohybovat jiný pes.

Reaktivní pes = pes, který se v přítomnosti dalších cvičících psů není schopen soustředit na svého psovoda a na práci. Ať už se jedná o psa, který se jiných psů v okolí bojí, nebo je naopak přespříliš přátelský případně ho pohyb a přítomnost jiných psů podněcuje k výpadům a štěkání.

Někomu se to možná zdá jako hloupost, ale pokud se nějaký pes “léčí” ze svého reaktivního chování, tak bezohlednost ostatních může zmařit obrovský kus práce.

Mohlo by Vás zajímat

Agresivní pes vůči cizím psům

agrese vůči stejnému pohlaví, agrese vůči opačnému pohlaví, agresivita na určitý typ psa a agresivita na konkrétního psa Agresivit ofensivní (aktivně napadá) , Agresivita defensivní (obranná - zaútočí až pod nátlakem)

13 komentářů

 1. Dobry den, mám problém.
  Máme 3 měsíční stene, které se bojí cizích lidí. Kdykoliv si ho chce někdo pohladit začne vrcet, kousat atd. Nevíte jak ho to odnaucit?

 2. ROBERT KUČERA

  Zdravím všechny,máme pejska z útulku (zlatý pinč), je už starší prej je mu kolem 7-8 let… Jen se chci zeptat::
  .. jak postupovat, neboli co dělat, v momentech kdy se venčíme a potkáme jakéhokoli pejska, tak je jak utržený že řetězu – štěká, tahá div se neutrhne z vodítka.. Zkrátka je v ten daný moment šíleně agresivní.. Hned napadá….. DĚKUJI ZA JAKÉKOLIV INFORMACE..

 3. Ahojte, mám doma psa border colie x německý pinč, v červnu 6 let, ve 4 byl kastrovaný a od té doby nemá rád ani feny, jde o to že, když byl malý tak ho napadli psi a pokousali ho, od té doby je agresivní na ostatní psi, když ho mám na vodítku a okolo nás jde cizí pes tak začne skákat a škrtit se na vodítku neli se vyvlekne i když se na pevno jen aby se porval, už si opravdu nevím s ním rady, a kdyby byl na volno tak by se ihned popral, jsem už bezradná co mám dělat?

  • No já osobně bych s pejskem chodil na cvičák a na nějakou socializaci. Určitě má trauma z napadení a to jen tak nepřejde. Toto chce specializovanou a odbornou pomoc…

  • Mě přijde, že se ptáte nějak pozdě… když se mu to stalo jako štěněti a nyní je mu 6 let :-O Toto se mělo řešit hned po té události!

 4. Prosím potřebovala bych poradit. Před 4 týdny jsme si dovezli domů 3 roky starého JR, venku má občas problémy s ostatními pejsky, (to se dá ale vzlánout), ale když se potká stafordem ( 6měsíců )od dcery tak máme obrovský problém. Navzájem se nesnesou.. Ublížili by si. Jestli to tak půjde dál, museli bychom ho vrátit. Dá se s tím něco dělat???? Ještě máme doma kříženečka 8 let, ale s tím problém nemají. Prosím poraďte, nechci ho dát pryč.

 5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Máme 1,5 starého psa francouzského buldočka. Máme doma jen jeho, děti zatím nemáme. Na děti je zvyklý jen z venku, nevšímá si jich. Jednou jsme ale byli u kamarádky, která má malou čtyřletou dcerku, ta není na psy zvyklá, takže se ho bojí a utíká před ním. Zřejmě to náš Bruno vycítil nebo to její utíkání bral jako “hru”, ale hned za ní utíkal. Navíc když si vzala nějakou hračku, hned si tu chtěl přivlastnit. Drželi jsme ho na vodítku, ale bylo vidět, že zkoušel po ní startovat. I venku, když občas vezmeme tenisák a přiblíží se k ní nějaký jiný pes, tak po něm vrčí nebo vystartuje, protože hračka “je jeho”. Myslím si, že žárlí, když jsem si kamarádky dcerku vzala na ruku, hned po mě skákal, totéž i když si jiná kamarádka pořídila štěně buldočka a my byli i s naším u nich na návštěvě, tak kdykoliv, kdy jsem si štěně chtěla pohladit přiběhl ke mě. Navíc hned šel k jeho misce s vodou se napít a když se štěně přiblížilo, tak vrčel. Chtěla bych se zeptat, jak máme na jeho “žárlení” reagovat a zda je možné nějak navyknout, že děti nejsou jeho konkurence a hračky nejsou jen jeho. Děkuji moc za radu a nasměřování.

 6. Dobry den ,,
  mám 3 a pul letou jorkšírku ,,vše bylo v pořádku než venku na ni zezadu aniž bychom to čekali skočil volně pobíhající pes /my chodíme na vodítku //,,od té doby se nemůže potkat venku s jiným psem ,,vrčí doráží a štěká ikdyž ji zklidním ,,už se venku za ni i stydím ,,můžete mi prosím poradit ,,děkuji

  • Dobrý den, pes v tu chvíli ztratil důvěru v ostatní psy, co potkává. Pokud máte nějaké známé s pejsky, choďte venčit spolu, ať je mezi jinými psy, štěká, protože se bojí. Musíte jí ukázat, že není čeho se bát. Bude to trvat delší dobu, nicméně si po čase zvykne. Hlavně jí neberte do náruče, ani jí neutěšujte. Jakmile ji budete utěšovat ve chvíli, kdy jde kolem vás jiný pes a vaše na něj začne štěkat, tak jí jen v tom chování podporujete.
   Nejvhodnější je začít sledovat psy z větší dálky, postupně navykat, že se jí nic nestane. Po čase vzdálenost zmenšovat, ale může to trvat opravdu od týdnů po měsíce.

   • Muj čiva kluk se.bezkonfliktne stykal.se psem vnucky a.letos ho muj pes napada a je tak vztekly ze kdyz.ho chci vzit tak sr nrkdy ozene po me ruce jako kdyz ani nevnima. Je mu 7let.cizi psy nikdy nemusel ale se psem vnucky spal.v.jednom pelisku a.jen mimoradne se stalo ze si vjeli do chlupu. Nyni vsak muj ho nesmi.ani zahlednout aby nebyl uplne vzteky mimo. Nic zvlastniho.se nestalo ptoc by.se mrl zacit takto chovat. Poradte jak postupovat aby se.to velmi agresivni chovani nestalo beznou praxi

 7. Dobrý den, prosila bych o radu, máme doma 3, 5rocni fenku.krizence.. .Se všemi psy nevychází.. Spíš se psy a to jen se známými s okolí.. nyní jsme si pořídili sedmitýdenní štěňátko fenky..Taky křížence… Máme ji doma čtvrtý den a stále přetrvávají bojové situace hlavně doma.. Venku si spolu hrají.. Málo kdy dospělá zavrci.. Jakmile dojdeme domů,tak by ji při prvním kontaktu zezrala. Tak má doma náhubek, prosím O radu,jak na to….Aby ji Brala v pohodě bez větších konfliktu.. Děkuji..

  • Dobrý den,
   zeptám se, je fenka kastrovaná? Pokud ano, tak před příchodem či po příchodu nebo vůbec. Už jen z důvodu, že je to kříženec, by se mělo zamezit případnému rozmnožování, takže bych to určitě doporučila. Nicméně, vaše stávající fenka byla zvyklá na klid doma, kde má svoje území a nikdo ji neobtěžuje ani neruší. Teď nastala situace, kdy ji do jejího teritoria vnikl “vetřelec”. Ona to nechápe, že se štěnětem bude žít dalších x let, tudíž je třeba nastolit pořádek a nějaký režim doma. Určit místo první fenky a štěněte, dopřát starší fence klid a nenechat, aby ji štěně neustále obtěžovalo. Že má doma náhubek je ok, ale nemůže jej mít věčně. Doma na ní útočí i když štěně spí, nic nedělá, je jinde? Nebo jen když přijde k ní? Doporučila bych na doma určit každé svoje místo – dokud spolu nevychází, ale neomezit jejich kontakt. Uvidíte jak to půjde, popř pořídit malé klec na kterou ji navykat – nemyslím tím ale nechávat ji tam celý den ;)
   Případně hlídat a dávat pozor, vytipovat situace, kdy by štěně chtěla ohrozit a chovat se k oběma stejně pokud možno. Hrát si s nimi, odměňovat je, zabránit tomu přílišnému kontaktu štěněte vůči starší fence.
   Dejte vědět, jak to pokračuje a jak a kdy se projevuje na štěně agresivně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *