Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Agresivita u psa | Jak nejlépe uklidnit agresivního psa

Jak nejlépe uklidnit agresivního psa

Každý majitel psa má určitě nějakou zkušenost se psí agresivitou. Buď toho svého, nebo se na procházce setkal s jiným psem, který projevil agresivitu. Může to být v povaze samotného psa, anebo v důsledku nějakého vyprovokování. Nejčastěji se agresivita psa projevuje vůči cizím lidem nebo jiným psům.

Příčiny agresivity

Agresivita psa může být důsledkem povahy či dokonce psychického onemocnění psa, nebo je to způsobeno nesprávnou výchovou, špatným prostředím či týráním psa. Často to bývá tak následek nějaké nepříjemné zkušenosti, například po napadení člověkem nebo jiným psem, což si pes zapamatuje.

Pokud je agresivita důsledkem psychického onemocnění, může to být i vinou genetických dispozic. Ovšem hodně záleží na prostředí a na zacházení již se štěnětem. Čím více stresu z nevhodného prostředí nebo z nepřátelské atmosféry, tím pravděpodobnější je propuknutí onemocnění. Zpravidla se to projeví u psů-samců, které je vhodné vykastrovat, pokud dojde s nástupem fyzické a pohlavní dospělosti k prvním útokům.

Jak na agresivního psa? Zaručený návod není

V případě, že se setkáte se psem, který nějakým způsobem chce vašeho psa napadnout nebo už napadl, je to situace mnohdy
neřešitelná. Vetšinou se doporučuje psa “přiškrtit na obojku”, aby pustil toho druhého, někdo doporučuje psy odtrhnout od sebe (ale pozor, hrozí, že vás pes muže napadnout). Další metody si každý pejskař určuje sám podle dané situace. Žádný zaručený návod, jak uklidnit agresivního psa není. Je to hodně individuální a nejlépe poradí odborník zabývající se problematikou agresivních psů.

Projevy agresivity

Agresivita (někdy označována jako útok ze strachu či z neznámého), se muže projevit u každého psa. Znepokojující je ta skutečnost, že za toto chování mnohdy nemůže majitel psa, ale cizí pes nebo cizí člověk. Nejčastější případ je ten, že vaše štěně napadne pes, který má zapotřebí šikanovat takto malé psy a problém je hned na světe. Dle odborníků a z rozumného hlediska by pes do 1 roka (třeba i do 18 měsíců) neměl přijít do kontaktu s konfliktním psem. Je to z toho důvodu, že jako štěně si toho pes dost pamatuje a vytváří si svoje praktiky při začleňování do smečky. A proto aby vše bylo tak, jak má být, bylo by nejlepší strávit tento štěněcí a pubertální věk v přítomnosti spokojených, vychovaných a hlavně nekonfliktních psů.

Online kurz Problémové chování

Jenže toto je v dnešní době největší kámen úrazu. Lidé totiž nerespektují ostatní a mnohdy ani pořádně neznají svého psa nebo jeho reakce. Případy, kdy pes napadne jiného psa jsou na denním pořádku, přičemž majitel konfliktního psa neměl o takovém jeho chování vůbec ponětí. A když neznáte chování svého psa, je to velký problém.

Přečtěte si také:  Agresivní pes vůči cizím psům

Aby vše fungovalo tak jak má, je zapotřebí hlídat svého psa a neomezovat ostatní psy. Ukážeme si to na názorném příkladu: jdeme po louce a naproti nám mají svého labradora na vodítku. Logicky svého kokršpaněla nenechám kolem něj volně pobíhat – je totiž dost možné, že jejich labrador právě prochází výcvikem tzv. reaktivního psa, který potřebuje mít 100% jistotu klidu a toho, že se v jeho bezprostřední blízkosti nebude pohybovat jiný pes.

Reaktivní pes = pes, který se v přítomnosti dalších cvičících psů není schopen soustředit na svého psovoda a na práci. Ať už se jedná o psa, který se jiných psů v okolí bojí, nebo je naopak přespříliš přátelský případně ho pohyb a přítomnost jiných psů podněcuje k výpadům a štěkání.

Někomu se to možná zdá jako hloupost, ale pokud se nějaký pes “léčí” ze svého reaktivního chování, tak bezohlednost ostatních může zmařit obrovský kus práce.

 

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Agresivní pes vůči cizím psům

agrese vůči stejnému pohlaví, agrese vůči opačnému pohlaví, agresivita na určitý typ psa a agresivita na konkrétního psa Agresivit ofensivní (aktivně napadá) , Agresivita defensivní (obranná - zaútočí až pod nátlakem)

23 komentářů

 1. Dobrý den prosím o radu – máme 3,5leteho rtw a 8mesicni štěně taktéž rtw, starší je vyrovnaný klidný pes a mladý prošel výcvikem poslušnosti a socializaci Obrovský kamarádi a parťáci,nikdo neměl žádné výhody v krmení, výcviku, abych to zkrátil nikomu nebylo nadrzovano víc nebo min. Před 3dny ale došlo ke zkratu,stačilo strašně slabé zavrceni obou a strhla se strašná rvačka naštěstí jsem byl doma tak jsem je dokázal od sebe roztrhnout, druhý den dopoledne ještě horší to jsme na ně byly dva a musely jsme je oba zalehnout a odpoledne znova a to jsem byl na ně sám a i když měly oba košík v boji se jim podařilo je sundat a byl to boj na život a na smrt, naštěstí se mi oba povedlo priskrtit a po chvíli se pustily, v zápalu boje několikrát prekously a naneštěstí mě do rukou ale jak říkám ne úmyslně, teď máme oba oddělené a řešíme to že je po hodině stridame jeden ven a druhý domu. Za oknem na sebe knuci že by si hrály ale jakmile se vidí okamžitě by šly zase do sebe, 2dny zkoušíme aby se viděli na vzdálenost cca3-4a snažíme se je vyklidnit což se nám v celku daří. Ale zatím nevíme jak dál postupovat při takové situaci,plemeno rtw mám 13let a vždy jsem měl po dvou,takže s tímto plemenem mám zkušenosti hodně ale s tímto jsem se nesetkal, že z nejlepších kamarádů ve vteřině nenávist k tomu druhému, doteď nevím co bylo příčinou a co bylo podmětem k takové agresi která přetrvává zatím vám děkuji

 2. Dobrý den, mám psa staforda, budou mu 4 roky teď v září. Od malička vyrůstal se psem doma, v roce a půl už jsme byli sami, jelikož jsem se rozešla s přítelem. Stala se nám taková věc, byli jsme na zahradě i s dalšími 2 psi, za plotem běhal další pes a jak ti psi behali kolem plotu, tak po mojem vyjel vlčák a chytl mu celou hlavu do tlamy. V zápětí můj pes se z toho dostal a chytl ho z boku za krk, tenkrát jsem rychle zasáhla. Chytla jsem ho celou rukou pod krk a zatahla k sobě. V tom momentě pustil. Od té doby nějak po půl roce pokousal psa a nějak se to tak stupnovalo, ze teď když jdeme na vodítku, je agresivní. Nesnese další psy, pouze vyrovnané feny a to ještě, ze jsme museli se s ni vídat a mít je spolu doma aby byli v pohodě. Někdy mi vyjíždí i po lidech, hned se najezi. Když jdeme ven, okamžitě sleduje kde by co mohl zakousnout. Kdyby jste někdo prosím věděli, kde se mám s tímhle problémem obrátit, tak budu moc vděčná. Mám doma 7. měsíční dítě, na které je strašně hodný, i lidi miluje. Ale jakmile jdeme ven, bez šance. Na výcvik jsme nechodili. Bere mi jídlo ze stolu, někdy se mi stane, teď je to čím dal častěji, ze mi to doma pomočí. Prosím o jakoukoli radu. Dekuji

 3. Cesar Millan

  Dobrý den, měla jsem obdobný problém s 2 letou fenou německého ovčáka. Moc mi pomohlo video Cesara Millana který krásně ukázal proč psi na vodítku reagují agresivně na ostatní psy nebo lidi. V zásadě je to nějaký obranný postoj kterým pes ” brání ” sebe a svého majitele. Když procházíte kolem cizího psa, váš pes z vás vycítí napětí které na něj přenášíte a pak reaguje například agresí.
  Základem je aby byl majitel, tím kdo zástava dominantní postoj a ne pes. Když procházíte kolem cizího psa nebo člověka, musíte být v klidu a chovat se jako že se nic neděje, prakticky si nikoho nevšímá. Pes vycítí že je vše v pořádku a na ostatní nebude reagovat. Vycítí i to když svíráte vodítko a tím se na něj přenášíte napětí a pak reaguje.
  Nevěřila bych, kdybych to sama neměla vyzkoušené na vlastní kůži.
  Určitě existují i jiné příčiny které vyvolají agresi u psa ale tohle je prý to nejčastější. Video se mi už nepodařilo najít ale jestli objetujete chvilki času a video budete hledat tak určitě najdete. 🙂

 4. Věra Waisova

  Prosim co s 10 letým jezevcikem?Je s papírem a a asi půl roku se chová divně,vyjíždí když někdo hne pod stolem nohou,vyjíždí na děti i na nás.Manzel jej po posledním incidentu uhodil notyskem přes čumák,teď s náma nemluví,
  Vrčí,co s tím dekuji

  • Já myslím, že jste na něj používali nesprávné metody výchovy… Jestli jste ho mlátili za něco co udělal, nebo odšupovali nohama, aby odešel z nějakého místa, mohl se naučit se bránit, bere to jako ubližování a neví za co… Chyba nebude u něj.

 5. Potřebovala bych poradit s 9 měsíční fenkou ovčáka. Když jdeme na procházku, kde je na vodítku a potkáme dalšího psa nebo dítě, osobu co dělá větší hluk nebo na sebe nějak upozorňuje, fenka začne strašně štěkat, ale tak, že se jí lidi moc bojí. Má úplně černo před očima a nemohu strhnout její pozornost na něco jiného. Jinak lidi, děti i psy miluje a hraje si s nimi. Ale zachvíli ji na vodítku neudržím. Co s tím?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *