Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi ostatní psy. Většinou dají lidi na radu od jiných, že pes by mezi ostatní psy měl jít až po všech povinných očkování, což na jednu stranu je pravda, ale na druhou stranu se není čeho bát.

Malé štěně potřebuje být v kontaktu s okolím kvůli řádné socializaci, a proto jakmile si jej přivezete domů a venčíte ho venku, není problém přijít do kontaktu s ostatními psy. Většinou totiž venku v parcích narazíte na lidi s řádně očkovanými psy.

Prvotní socializace

Mezi první krůčky v socializaci mezi psy se počítá hlavně pobyt štěněte u své matky spolu s ostatními štěňaty, proto je velmi důležité v kolika týdnech či měsících si pejska berete domu. Jestliže si štěně přivezete v 7mi týdnech a méně (necelé dva měsíce) domů, je vysoká pravděpodobnost, že pejsek bude mít potíž s řádnou socializací.

Štěně musí být min. do 8. týdne či 9. týdně u matky. Mnohdy se říká, že nejlepší věk na odběr štěňat od matky je 10 – 12 týdnů. Což je přijatelné a pochopitelné vzhledem k tomu, že pes se veškeré prvotní návyky a chování ve smečce učí u matky.

Socializace v novém domově

Ať už bydlíte v bytě či rodinném domě, pejsek musí vždy přijít do kontaktu s okolím, což znamená: se psy, ostatními lidmi, městským ruchem, dopravními prostředky, hlukem, ostatními předměty a zvuky, které v běžném životě uskutečňujete. př.: vysávání, pád klíčů, sešlapávání lahví, nepříjemné zvuky z igelitových tašek, či zametání.

Je vhodné se štěnětem vyrazit mezi pejsky, ať se seznamuje s ostatními mimo svou rodinu. Pejska venčíte na vodítku a postupně si jej hladí ostatní lidi a očuchávají jiní psi.Seznámení se psy: stejně velcí nebo větší?

Na tomto vůbec nezáleží, je jasné, že zpočátku musíte štěně hlídat, aby ho nějaký velký kamarád nepošlapal, ale seznámit se může s jakýmkoliv velkým psem.

Musíte ovšem dávat pozor na psy, které jsou nějakým způsobem nesnášenliví, např vůči: (štěňatům, malým psům, fenám, kastrátům).

Základní socializační znaky jsou takové, že si štěňata s ostatními „vyříkají“ co se smí a co ne, to je různorodá hierarchie mezi psy, a tak se každý začlení tam, kam má. Vždy se totiž najde pes submisivní a dominantní. Avšak pozor!

Online kurz Problémové chování

Ne vždy toto „vyříkání“ je v rámci socializace vhodné, neboť vy jste ten, který začíná hraní a dovádění, ale taky ten, kdo to ukončuje. Pokud se vám zdá, že vaše štěně ten druhý pes příliš „válcuje“, ukončete hru – nenechte psy,ať si to vyřídí mezi sebou ne vždy je to pro vaše štěně motivující. Mohou z toho nastat nemalé problémy.

Přečtěte si také:  Domácí ukázněnost
[download id=”9218″ template=”button”]

Venčení: na volno nebo na vodítku?

Vhledem ke zkušenostem a doporučením, je dobré pejska venčit na vodítku s obojkem tam, kde by se mohlo něco stát, což je především u silnic. Tam byste psa neměli pouštět na volno v případě, že jej nemáte natolik vycvičeného, že ho nerozruší nic a nezmizí přes silnici, kde by se mu mohlo něco stát.

Na volno je vhodné začínat s pejskem již od útlého věku, neboť si vás hlídá a nedopustí, abyste se mu ztratili. V této začínající fázi se také začíná s přivoláním.

Touto metodou venčení můžete začít při procházkách do lesa, na louky či na uzavřených prostorech, kde štěněti nehrozí žádné nebezpečí.

Nejlepší a nejvhodnější způsob venčení na volno je mezi ostatními psy, nejlépe mezi podobně starými pejsky, ale když se mezi nimi najde nějaký nestranný dospělák, také tomu nic nevadí. Takto se pejsek drží nejen smečky, ale i vás. V této rušné atmosféře můžete totiž procvičovat přivolání, které je smyslnější, než když trénujete o samotě. Vždy je ale třeba, aby vás pejsek vnímal.

Pozor na negativní vlivy z okolního prostředí

Každý začínající pejskař žije v domnění, že jeho štěně musí poznat každého kolemjdoucího psa, fenu, štěně, dospělého psa či starého psa. Je jedno, jakého psa potkáte při venčení a seznamování štěněte s okolím, ale musíte dát velký pozor, jak se ten konkrétní pes bude chovat. Ne vždy je samozřejmost pustit očichat jiného psa.

V této fázi nastává problém, kdy po štěněti může vyjet pes z následujících důvodů:

  1. Není řádné socializovaný, může být z útulku, týraný a teprve prochází socializací.
  2. Je to reaktivní pes, který nemusí konkrétní typy jako např: štěňata, feny nebo naopak psy, cyklisty nebo jiné aktivní aspekty.
  3. Je to pes, jehož majitel nedbá na řádné vychování a útočí na psy.
  4. Pes zrazený ve věku štěněte, který „straší“ již z dálky.

Toto je velký problém, neboť pokud se toto přihodí, je pak velmi složité štěně přesvědčit, že ten pes, který na něj vyjel je jen jeden a ne všichni. Doporučuje se, aby štěně do 18 měsíců nepřišlo do kontaktu s konfliktním psem kvůli socializaci a správnému chování se k ostatním psům.

Takže pravidlo zní: Ne každý pes je kamarád a o vaši přítomnost stojí.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Socializace štěněte

Každý z vás už určitě někde zaslechl pojem „socializace“, ale mnozí nevědí, kde a jak začít. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *