Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Socializace

Toto je nejsnadnější základ jak psa už od narození učit na socializaci, tzn. aby byl v blízkosti psů do svého věku cca 3 až 3,5 měsíců. Potom je s ním snadnější chodit bez problémů mezi jiné psy.

Jakmile vám ale psa dají před 3. měsícem, tak bude zle! Nebude dostatečně socializovaný a nebude vědět co se psy dělat, zda si hrát nebo na ně vrčet pro to, že ho otravují.

Socializace je proces, během kterého se jedinec začleňuje do společnosti.

Socializace probíhá především u štěňat. Štěně, které doposud vyrůstalo u matky spolu se sourozenci je nutno socializovat hned po příjezdu do jeho nového domova. Štěně bylo zvyklé na svůj domov a tím, že jste ho vzali jinam, kde bude nadále bydlet ho musíte navyknout novému, jemu prozatím neznámému prostředí.


Musíte ho naučit správnému chování: kdo je jeho pán, komu je podřízený, co smí a co nesmí, kam může a kam nemůže, kdo je rodina (jeho smečka) , kdo je cizí nebo i nepřítel, kde má své místo. Tomu všemu je potřeba pejska naučit, aby bylo doma vše v pořádku.
Socializace není začleňování do lidské “smečky” , ale naučení na ostatní, neznámé zvuky a předměty, aby se jich v nebál. Nejdůležitější je, aby se naučil chovat mezi psy. Kdyby jste tak neučinily hned po očkování, pejsek může být buď bázlivý nebo i agresivní. Naučení na různé zvuky a předměty lze jakýmkoliv způsobem. např. bouchací kuličky (aby se pes nebál, chválit ho a dávat pamlsky), bouchnutí o stůl, padání nějakého předmětu apod.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Seznamování s ostatními psy

Nejlepší je se kamarádit se psy, které dobře znáte a nemají žádné špatné chování jako agresivitu, bázlivost.. Špatná zkušenost od zlých psů by štěně mohla poznamenat tak agresi nebo bázlivost ke stejným nebo podobným psům, jaký mu ublížil. Pejska nechte chvíli ostatní psy pozorovat a nechejte aby si je i očichal a oni jeho. Sám si určí, kdy je připraven se k hrajícím psům připojit a hrát si s nimi.

Přečtěte si také:  Pejsek sám doma

Spolu s vaším psem a ostatními psy si hrajte např. s míčkem, mazlete všechny stejně a ukažte mu, že je to v pořádku.

Chůze bez vodítka

Chodit bez vodítka je se štěnětem bezpečné jen tehdy, když máme 100% jistotu, že nikde poblíž není nic nebezpečného jako např. silnice a další nebezpečné podněty, psovi nebezpečné.

Jakmile pejska pustíte z vodítka, tak neodběhne hned od vás, jelikož si vás dostatečně a pozorně hlídá. Při tomto pouštění pejska na volno je dobré začínat trénovat přivolání

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *