Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Co ovlivňuje chování psa?

Co ovlivňuje chování psa?

Výživa psa

O problému správné výživy psa se zmiňuji u svých klientů neustále. Špatný výživový program psa má kauzální vliv na psí chování. Je to dáno tím, že se neustále mění životní styl a životní trendy. Ze všech stran nás bombardují reklamní akce, že jejich krmivo je to nej… apod. Skoro všichni chtějí pro svého psa to nejlepší, za málo peněz a za co nejmíň práce. Skoro 95% tzv. plnohodnotných krmiv, které jsou k dostání v ČR, jsou nevyhovující pro dlouhodobější výživu psa. Proč nekrmí šelmy v ZOO granulovanou stravou? Protože by se nedoplatili veterináře. Úhyn by byl min 90% a to si ZOO nemůže dovolit, proto volí krmnou dávku, která je danému zvířeti přirozená. Jen většina majitelé psů a koček jsou pohodlní a krmí svá zvířata dle trendu / míchají a střídají různé druhy značek granulovaných krmiv, míchají granulované krmivo s vařeným nebo konzervovaným krmivem apod. – tím vším si zadělávají na to, že budou v brzké době vyhazovat ze své kapsy dost peněz za následnou veterinární péči a jejich miláček nebude v dobré fyzické ani psychické kondici. Psí potravu zasáhly revoluční změny a komerční výroba krmiva pro psy představuje mnohamilionový trh a to včetně různých psích pamlsků, doplňků výživy apod. Pes Vám neřekne, že ho po určitém druhu krmiva – pamlsku bolí hlava, žaludek apod. Mám zjištěno, že pes na granulované stravě má jiné / horší / povahové schopnosti než pes krmený masem. Psi krmeni granulovanou stravou jsou více uštěkaný, více nervóznější apod.

Mnoho psů má díky granulované stravě mnoho zdravotních problémů, které se po čase přemění na psychické problémy.

Vlivy prostředí

Za posledních pár let, což je za poměrně krátkou dobu, se dramaticky změnily způsoby soužití psů a lidí a mnoho těchto změn způsobilo psům velkou psychickou a zdravotní nestabilitu.

Současný moderní život je rychlejší a život sám je ve smyslu soutěživosti mnohem náročnější než před mnoha lety. Jen opravdu málokdo pochybuje, že naši psi podvědomě slouží jako hromosvod našeho stresu a napětí pramenící z našeho životního stylu žití. Psi jsou citlivý na naše nálady a emoce i přes to se snaží být většinou pozitivně naladěni, i když o to zrovna nestojíme. Přitom hlazení psa, komunikování se psem nám snižuje tlak, zpomaluje se tep – což je vědecky dokázáno, proto mít psa v této době je potřeba daleko více než před léty. Jsme ale pro své psy dobrými vůdci? To je otázka do pranice a myslím si, že hodně psů, kdyby mělo tu možnost, tak by svého páníčka vyměnila za jiného z fleku.

Technika výcviku psa

Tak zde je to zcela jasné. Moderní tréninkové a výcvikové metody jsou takové, aby náš pes byl rychlejší, přesnější a vytrvalejší. Málokdo si uvědomuje, že pes je živí tvor, který vnímá trest úplně stejně jako jiná živá bytost / třeba člověk /. Využívání elektrických obojků, bičíků, ostnáčů, škrcení psa, kousání psa do uší, čumáků, povalovat psa na záda apod. to jsou metody, které jsou neakceptovatelné a zcela neetické a nemorální pro – normálně uvažujícího člověka. Málokdo nechá psovi dětství, někdo si chce přes svého psa něco dokazovat a zviditelňovat se, jiní ho berou jako nástroj do práce, jiní chvátají, aby jejich pes co nejdříve složil zkoušku a prošel bonitací, aby mohl začít chovat apod. Kvalitní vztah psovod-pes už není takový, jaký býval před mnoha lety. Prostě cvičilo se pro potěšení a hlavně proto, aby zaměstnával sebe i svého psa něčím co oba bavilo. Dnešní výcvikové metody nemají s kynologií nic společného, proto kvituji rozhodnutí FCI, jak začne bojovat proti těmto výcvikovým postupům.

Přečtěte si také:  Péče o srst

Přeji všem psům, aby měli skvělé páníčky a nikdy se s nimi nenudili, protože jen zdravě unavený pes je spokojený pes. V našem Psím psychologickém centru pomáháme nastartovat psy a majitele problémových psů do stavu – že život s opět pohodovým psem je ten nejkrásnější.

Mohlo by Vás zajímat

Může mě pes nakazit koronavirem COVID-19?

Mohou psi šířit nový koronavirus (SARS CoV-2) v domácnosti? V současnosti nejsou známy informace, že …

3 komentářů

 1. DObrý deň, potrebovala by som poradiť. Mám fenku dojročnú, je kastrovaná. Poslednú dobu , asi pol roka bývala pustená na dvore celý deň, potom v noci spávala na pelechu v altánku, nebola nikdy viazaná ani nič, a mala opateru ako sa patrí. Asi tri týždne do zadu nám začala utekať. Neviem dôvod, a nezastaví ju nič. Je možné žy by sa sama vrátila ale máme dosť frekventovanú ulicu a teda máme strach že ju zrazí auto alebo spôsobí nejakú autonehodu. Má neskutočný strach z petárd , čo v tejto dobe pred vianocami a silvestrom sa stále viac a viac stupňuje. Keď je v teplučku v pivnici nechce tam zostať. Už sme zúfalí a neviem čo s ňou robiť.

  • Zdravím vás,
   je možné, že je fenka v pubertě/ucítila někoho za kým ráda běhá apod. Zjistila, že ji nikdo nehlídá a že (za plotem je tráva zelenější – ať už je to myšleno jakkoliv)..
   Bylo by lepší zabezpečit místo, kde fenku necháváte a více se ji věnovat. Nemyslím úvaz – to určitě ne. Je spousta možností – na noc zateplený kotec, pobyt v domě, apod.

  • Dobrý den,
   jsem přesvědčená, že zásadní chyba byla v tom, nechat fenku kastrovat! Přerušil se jí fyzický i psychický vývoj a dospívání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *