Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Kupírování uší a ocasu u psů

Kupírování uší a ocasu u psů

Kupírování uší je v naší republice zakázáno. Jak je to s kupírováním ocasu? Je povolené nebo zakázané? U kterých plemen se ocas kupíruje? A jaké důvody vedly člověka k odstraňování této části psího těla?

Zákon a kupírování uší u psů v ČR

Kupírování uší v ČR upravuje předpis č. 246/1992 Sb. Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání a to přímo v § 4 odst. 1 písm. g). Ze zákona vyplývá, že kupírování uší je na území České republiky zakázáno.

§ 4, odst. 1) Za týrání se považuje

g) provádět chirurgické zákroky za účelem změny vzhledu nebo jiných vlastností zvířete, a to i v případě, že by uvedené zákroky byly provedeny za použití prostředků pro celkové nebo místní znecitlivění, prostředků snižujících bolest nebo jiných metod, nejde-li o případy uvedené v § 7 odst. 3 a 4, zejména:

1. kupírovat uši, ničit hlasivky nebo používat jiných prostředků k omezení hlasitých projevů zvířat anebo z jiných než zdravotních důvodů amputovat drápy, zuby, jedové nebo pachové žlázy,

A jak je to tedy s kupírováním ocasu?

Ve stejném zákoně pak § 7 definuje způsob provedení bolestivých zákroků. Mimo jiné stanovuje, že při krácení ocasu není nutno používat znecitlivění u štěňat mladších 8 dnů. Zákrok smí provádět odborně způsobilá osoba dle veterinárního zákona. Z čehož plyne, že kupírování ocasu není zákonem zakázáno.

Zákaz ne-zákaz

Bohužel stále ordinuje poměrně velký počet veterinářů, kteří bez větších problémů Vašeho psa okupírují i v pozdějším věku a do zprávy jednoduše připíší nějaký ten úraz nebo jiný zdravotní problém. A to ani nemluvím o podvodech v kupírování uší.

Au!

Určitě jste pochytili, že zákon umožňuje u kupírování ocasů štěňátkům nepodávat sedativa. Pokud jste chlácholili své citlivé dušičky představou, že to ty malý prcky určitě nebolí, tak Vás zklamu. Bolí to fest. Ocásky se musí navíc zašít a kontrolovat dokud rána zcela nesroste. Nastává otázka: Je to nutné?

Největší negativum kupírování uší

Když pomineme bolest, kterou psovi způsobíme, jistě zařadíme za největší negativum znemožnění komunikace a signalizace ocasem. Ocas je pro psa jedním z hlavních komunikačních prostředků. Pokud jej zkrátíme či zcela odstraníme, psovi komunikaci velice zkomplikujeme. Podle nezávislých pozorování se kupírovaní psi dostávají do rvaček častěji. Zřejmě právě kvůli omezeným možnostem komunikace – např.: pes nemůže viditelně vyslat přátelské zavrtění.

Historické okénko

Ačkoliv dnes je kupírování spíše otázkou vzhledu, dříve mělo mnohem vznešenější důvody. Například u strážních psů znamenalo odstranění ocasu také odstranění možnosti psa za ocas popadnout a zamezit tak pokousání. U psů ovčáckých mělo v první řadě zamezit dobytku přišlápnutím psa zranit. Dále se zmiňuje odebrání ocasu jakožto kormidla a tím ztížení otáčení, zatáčení za účelem omezení nahánění zvěře. Ovšem při práci jsou tyto vlastnosti naopak žádoucí a tak důvod postrádá smysl. Uvádí se, že bezocasí psi byli úřady uznáváni jako pracovní a tedy zproštěni daní. Kupírování loveckých plemen je prevencí před nepříjemným zraněním. Například slídiči se často pohybují v zarostlém, trnitém případně i skalnatém terénu, kde je zlomení ocasu vzhledem k jejich neustálému vrtění velice rizikové. Problém je i s kupírováním ohařů. Jejich ocas je velice náchylný k poranění, ale na stranu druhou vykonává jeden z nejdůležitějších signálů, který upozorňuje lovce na vystavovanou zvěř.

Přečtěte si také:  Veterináři o množírnách psů: Zneužívají naše razítka!

Specifika jednotlivých plemen

Zda se plemeno smí či nesmí kupírovat, definují jednotlivé plemenné kluby. Níže pro představu uvádím několik oblíbených plemen, jichž se problematika kupírování týká.

Anglický kokršpaněl

Ocas kokršpaněla může být kupírovaný i nekupírovaný. Z loveckého hlediska se zpravidla kupíruje psům, kteří pracují v terénu, ve kterém hrozí zlomení ocasu. Useknout ocas kokršpanělovi je velká škoda. Snad neexistuje plemeno, které vrtí ocáskem častěji a radostněji.

Australský ovčák

U tohoto ovčáckého plemene se vyskytuje přirozeně dlouhý, krátký a tzv. NBT – poloviční ocas. Zároveň je klubem dovoleno a většinou českých chovatelů žádáno případné kupírování dlouhých a NBT ocasů. Což pramení z historie plemene. Původní ASCA standard požadoval ocas přirozeně či kupírováním nepřesahující délku 4 palců. Při práci s dobytkem hrozí zranění ocasu a sním spojené zranění páteře. Nicméně se s kupírováním ocasů setkáváme častěji u exteriérových než u pracovních psů. A to je trošku paradox. Dlouhé ocasy byly FCI povoleny až na základě zákazu kupírování ocasů v některých přidružených zemích.

Rottweiler

Původně se rotvajleři hojně kupírovali. Nicméně v zemi původu došlo v roce 1998 k zákazu kupírování a standard plemene musel být pozměněn. V ČR platí pro plemeno rottweiler zákaz kupírování ocasu u psů z papírového chovu od roku 2004. Z toho plyne, že kupírovaný pes narozený po platnosti zákazu kupírování, nemůže dosáhnout uchovnění. Pouze psi narození před zavedením zákazu mají doživotní výjimku a mohou se účastnit výstav i chovu.

Závěrem

Vzhledem k tomu, že spousta členských států FCI uplatňuje zákon zakazující kupírování ocasů, je možné, že v blízké době bude takové opatření zavedeno i u nás. Ideální by bylo hlubší zamyšlení nad touto problematikou. Například zavedení výjimek pro pracovní – lovecké, ovčácké, služební – psy či jak chytře poznamenal Stanley Coren,: „…schválit částečné kupírování, odstranění té části ocasu (obvykle špičky), která bývá nejčastěji poraněna, ale ponechat větší část ocasu potřebnou pro komunikaci mezi psy.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

10 nejchytřejších plemen psů na světě

Každý miluje svého psa a většina z nás věří, že právě ten náš pes musí …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *