Úvod | Novinky | Novela veterinárního zákona: Povinné čipování psů a konec množíren
Flick.com @Pack Pix

Novela veterinárního zákona: Povinné čipování psů a konec množíren

Novela veterinárního zákona, kterou schválil Senát zapříčiní, že téměř milión majitelů psů bude mít od roku 2020 povinnost nechat si svého čtyřnohého miláčka očipovat.

Dále se mají zpřísnit podmínky pro chov psů. Cílem je, mimo jiné, omezit nechvalně proslulé „množírny“.

Povinné čipování se bude provádět v době prvního očkování proti vzteklině (věk psa kolem 6 měsíců). Podle zastánců novely bude pro veterinární správu mnohem jednodušší při kontrolách psů zjistit, zda nepochází z množíren. Na druhou stranu kritici těchto změn upozorňovali na to, že množírny povinné čipování nebudou provádět a budou i nadále „pouštět do oběhu“ neočipovaná osmitýdenní štěňátka.

Česko se řadí mezi země s největším počtem chovaných psů na obyvatele. Psů máme přes 1,5 miliónu a část z nich již očipovaná je.

Kolik stojí čipování psa?

Pořizovací cena bude záviset na typu čipu a bude se pohybovat v rozmezí 120 – 450 Kč. Již nyní si veterináři účtují od 250 – 600 Kč.

Novela poprvé zavádí povinnou registraci útulků pro toulavá zvířata, aby tato zařízení mohla být pod veterinárním dozorem. Ministerstvo tak chce zabránit vzniku nezmapovaných černých útulků, které zvířatům někdy poskytují pochybnou a nevhodnou péči.

Další změnou prošly také pokuty za porušení tohoto zákona. Podle druhu provinění se pokuta může vyšplhat až na 100 000 Kč. Došlo tedy ke zdvojnásobení sankcí za porušení zákona oproti současné právní úpravě, která od roku 1999 obsahuje dodnes stejné sankce.

Máte více než 5 psů? Šup na krajskou veterinární správu! Aneb konec s množírnami!?

Majitelé psů, kteří chovají pět a více fen starších jednoho roku, se budou nově muset nahlásit na krajskou veterinární správu.

§ 4 zákona č. 166/1999 (odst.3)
Chovatel, který chová 5 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 5 a více chovaných zvířat…. V oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu. Za chovatele tvořící domácnost může oznamovací povinnost splnit jeden z nich.

Novelou zarazíme neetický obchod se zvířaty provázený jejich utrpením, tedy množírny psů. Každý, kdo bude chovat více než pět fenek, bude mít zároveň povinnost nahlásit to veterinární správě. Tím získáme lepší přehled, jak kdo se zvířaty zachází,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Přečtěte si také:  Obor kynologie - SZeŠ Čáslav

Pravidlo se nebude vztahovat na osoby, které vedou chovy upravené jinými právními předpisy, například na chovatele služebních, loveckých, asistenčních nebo vodicích psů.

Podle novely se má zabránit vzniku a provozování takzvaných množíren tím, že chovatel bude povinen ohlásit svůj chov (pokud bude mít 5 a více fenek starších 12 měsíců) na veterinární správě. Zároveň bude muset všechny psy při očkovaní proti vzteklině povinně očipovat.

Jenže doposud nevznikl žádný centrální registr psů, kde by očipovaní psi byli hlášeni. Další otázka je, kdo zaručí, že tito nepoctiví chovatelé opravdu přijdou na veterinu a čip svému psovi nechají implantovat. Stejně tak, kdo zaručí, že přijdou na veterinární správu ohlásit vlastnictví 5 a více fenek.

Když se chovatel dostaví na první očkovaní, muže se stát, že odmítne povinné čipování provést a nebo uhradit. Jak pak bude probíhat diskuze s veterinářem? Očipuje psa i bez souhlasu majitele (i když to bude povinné ze zákona) a nebo jej neočipuje a poté bude tuto skutečnost muset hlásit na veterinární správě? Kdo mu nahradí cenu za čip? Tímto by veterinářům přibyla další byrokratická zátěž a starosti, kterých již nyní mají požehnaně.

Nebudeme říkat, že je novela úplně k ničemu, zavadí skutečně lepší pravidla pro chov psů a částečně řeší i množírny, ale řekneme si pravdu, měla by také zavést zmíněný povinný centrální registr psů a lépe řešit povinnost chovatelů psy registrovat. V téhle podobě novely se veterinární správa o množírnách dozví pravděpodobně až z udání, což je spatně.

Jaký názor na tuto novelu máte vy? Podělte se o něj v naší diskuzi níže.

Celé znění zákona č. 166/1999 Sb. s vyznačenými změnami ke stažení:

[download id=”9724″]

Mohlo by Vás zajímat

Mohou psi jíst jablka?

Mohou psi jíst jablka? Ať už se jedná o čivavu nebo například pitbula, je jedno, …

4 komentáře

  1. Je pravda, že Češi jsou vynalézaví, když budou chtít zákon obejít, poradí si. Tím se nechci řadit mezi tyto lidi, ale přijde mi dost nespravedlivé, že mají být čipování psi, kterým je více jak 10 let, chodí ven jen na vodítku (stejně za volně pobíhající psy jsou majitelé pokutováni,je zakázané) a do zahraničí nejezdí.Píše se od jakého věku mají být psi čipováni, ale už se nepíše do jakého věku. Milén.

  2. Myslím si, že když je někdo takový hajzl, že provozuje množírnu, tak hajzlem zůstane a vymyslí, jak zákon obejít.

  3. Množírny jsou opravdu neetické, řada pejsků trpí a skončí v tom lepším případě v útulku. Pomozte tak těmto pejskům a když si budete chtít pořídit nového, podívejte se nejdříve do útulků, sestavili jsme jejich seznam z celé republiky a seřadili podle krajů. Najdete na vernypes[.]cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *