Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Novinky | Novela veterinárního zákona: Povinné čipování psů a konec množíren
Flick.com @Pack Pix

Novela veterinárního zákona: Povinné čipování psů a konec množíren

Novela veterinárního zákona, kterou podepsal prezident Miloš Zeman zapříčinila, že téměř milión majitelů psů má od roku 2020 povinnost nechat si svého čtyřnohého miláčka očipovat. Dále se mají zpřísnit podmínky pro chov psů. Cílem je, mimo jiné, omezit nechvalně proslulé „množírny“.

Povinné čipování se provádí do 3 měsíců věku psa. Podle zastánců novely bude pro veterinární správu mnohem jednodušší při kontrolách psů zjistit, zda nepochází z množíren. Na druhou stranu kritici těchto změn upozorňovali na to, že množírny povinné čipování nebudou provádět a budou i nadále „pouštět do oběhu“ neočipovaná osmitýdenní štěňátka.

Česko se řadí mezi země s největším počtem chovaných psů na obyvatele. Psů máme přes 1,5 miliónu a část z nich již očipovaná je.

Kolik stojí čipování psa?

Pořizovací cena bude záviset na typu čipu a spolu s aplikací se bude pohybovat v rozmezí 170 – 800 Kč. Již nyní si veterináři účtují od 250 – 600 Kč.

Novela poprvé zavádí povinnou registraci útulků pro toulavá zvířata, aby tato zařízení mohla být pod veterinárním dozorem. Ministerstvo tak chce zabránit vzniku nezmapovaných černých útulků, které zvířatům někdy poskytují pochybnou a nevhodnou péči.

Další změnou prošly také pokuty za porušení tohoto zákona. Podle druhu provinění se pokuta může vyšplhat až na 50 000 Kč. Došlo tedy ke zdvojnásobení sankcí za porušení zákona oproti současné právní úpravě, která od roku 1999 obsahuje dodnes stejné sankce.

Máte více než 3 fenky? Šup na krajskou veterinární správu! Aneb konec s množírnami!?

Majitelé psů, kteří chovají tři a více fen starších jednoho roku, se budou nově muset nahlásit na krajskou veterinární správu.

§ 4 zákona č. 166/1999 (odst.3)
Chovatel, který chová 3 a více psů samičího pohlaví starších 12 měsíců, je povinen tuto skutečnost písemně nebo prostřednictvím informačního systému Státní veterinární správy oznámit krajské veterinární správě Státní veterinární správy nebo Městské veterinární správě v Praze Státní veterinární správy (dále jen „krajská veterinární správa“) nejpozději do 7 dnů ode dne, kdy počet chovaných psů samičího pohlaví starších 12 měsíců dosáhl 3 a více chovaných zvířat; v oznámení chovatel uvede počet chovaných zvířat a místo jejich chovu.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Pravidlo se nebude vztahovat na osoby, které vedou chovy upravené jinými právními předpisy, například:

 1. útulek pro zvířata,
 2. hotel nebo penzion pro zvířata,
 3. osobu, jejíž oznamovací povinnost upravuje zvláštní právní předpis,
 4. ozbrojené síly, bezpečnostní sbory, Vojenskou policii nebo obecní policii, nebo
 5. chovatele vodicích nebo asistenčních psů podle zvláštních právních předpisů
Přečtěte si také:  Přebarvení psi

Podle novely se má zabránit vzniku a provozování takzvaných množíren tím, že chovatel bude povinen ohlásit svůj chov (pokud bude mít 3 a více fenek starších 12 měsíců) na veterinární správě. Zároveň bude muset všechny psy povinně očipovat.

Povinné čipování psů? Ano, do 3 měsíců věku, jinak bude majitelům hrozit pokuta 50 000 Kč

§ 4 Zákona č. 166/1999 (veterinární zákon, odst. 7)
Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli.

Mikročipy mají zajistit identifikaci zvířete a snadnější dohledání majitele. Cílem je také zamezit fungování tzv. množíren psů, tedy míst, kde se zvířata chovají pro zisk z prodeje štěňat. Na nečipovaného psa se bude od ledna pohlížet, jako by neměl platné očkování proti vzteklině, za což hrozí pokuta. Jenže doposud nevznikl žádný centrální registr psů, kde by očipovaní psi byli hlášeni. Podle ministerstva zemědělství je účinnost centrálního registru odložená až na rok 2022 kvůli tomu, aby se vše stihlo řádně připravit a technicky a finančně zajistit.

Centrální registr psů vznikne v roce 2022

Centrální registr psů vznikne od roku 2022. Zavádí to novela veterinárního zákona, kterou minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na jeho vytvoření na 50 až 60 milionů korun.

Jaký názor na tuto novelu máte vy? Podělte se o něj v naší diskuzi níže.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

5 komentářů

 1. Je pravda, že Češi jsou vynalézaví, když budou chtít zákon obejít, poradí si. Tím se nechci řadit mezi tyto lidi, ale přijde mi dost nespravedlivé, že mají být čipování psi, kterým je více jak 10 let, chodí ven jen na vodítku (stejně za volně pobíhající psy jsou majitelé pokutováni,je zakázané) a do zahraničí nejezdí.Píše se od jakého věku mají být psi čipováni, ale už se nepíše do jakého věku. Milén.

  • Chápal bych to tak že povinnost je to od 3. měsíce a jakýkoliv starší pes, co to mít nebude, dostane pokutu, protože vymlouvat se na to, že není napsáno do jakého věku je hloupé. Prostě každý pes od 3. měsíce musí mít čip, je to jednoduché, není třeba hledat složitosti. Pokud mám psa kterému je 5 let, tak si přeci neřeknu, že se mě to netýká, když to je povinné pro psy od 3. měsíců…

 2. Myslím si, že když je někdo takový hajzl, že provozuje množírnu, tak hajzlem zůstane a vymyslí, jak zákon obejít.

 3. Množírny jsou opravdu neetické, řada pejsků trpí a skončí v tom lepším případě v útulku. Pomozte tak těmto pejskům a když si budete chtít pořídit nového, podívejte se nejdříve do útulků, sestavili jsme jejich seznam z celé republiky a seřadili podle krajů. Najdete na vernypes[.]cz

  • Máte pravdu, množírny na tom dneska akorát vydělávají a většina lidí je v tom mile podporuje.. ale to, v jakých podmínkách ty psy chovají, to už nevidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *