Úvod | Ze světa psů | Sporty | Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Vybroušený čich, kterým se psi pyšní, je jejich nejvyvinutějším smyslem a pro nás je to dokonalý pomocník. Čichem se dokonce orientují slepá štěňata již druhý den po narození, když hledají struk s mlékem od své matky.

Nejenže je pro nás pes nejlepším přítelem, ale i nejlepším pomocníkem v hledání pomocí čichu. Když si vzpomenete na kriminálky, které můžete vidět každý den v televizi, alespoň desetkrát v nich narazíte na psího detektiva. Existuje přece celý televizní seriál, který je o detektivovy s psím pomocníkem. Psi v běžném životě jsou trochu hrdinové, kteří o tom ani netuší. Odhalují pach drog, výbušnin, akcelerantů požáru, lehce objeví pohřešovanou osobu v troskách budov, jsou skvělými identifikátory pachu z místa činu a určení podezřelé osoby.

V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014.

Co je to nosework?

Nosework neboli práce nosem je založená na týmu, který tvoří pes a jeho psovod. Pes hledá specifické pachy v obdobných situacích jako běžně profesionální týmy policie, armády nebo záchranářů. Jde o moderní sport, který je poměrně nový. První závody se konaly v roce 2009 v USA. V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014. Zformoval se dokonce klub, který sdružuje zájemce o tento sport, vzdělává v technikách a metodách vedení psa a pořádá zkoušky.

Jde o jiný druh vítězství

Cílem tohoto sportu není soutěživost a vážnost, ale zábava a využití přirozené psí schopnosti. Upevnění vztahu mezi psem a člověkem je vedlejším produktem, ale i prvotním předpokladem. Pouto mezi psem a psovodem je ve vypjatých situacích rozhodující. Zkoušky, které jsou základem sportu vycházejí z reálných situací, mají nejrůznější zaměření a nároky. Nehraje se v něm na body nebo na čas, ale na rozhodující našel, či nenašel. Což v reálu určuje osud našich životů. Pes si v tomto sportu může vyzkoušet, jaké je to být hrdinou a jeho psovod se naučí naslouchat svému psímu příteli.

Přečtěte si také:  Délku života psů lze významně prodloužit

Mohlo by Vás zajímat

Brzký kontakt se psy dokáže snížit rizika astmatu

Brzký kontakt dětí se psy je možná prospěšnější, než si mnozí myslí. Tým švédských vědců použil informace z národního registru o více, než milionu švédských dětech, aby je mohl využít pro výzkum rozvoje astmatu u lidí, kteří se již od raného dětství stýkají se psy.

2 komentáře

  1. Dobrý den. Neumím přečíst celé komentáře. Poraďte prosím. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ss