Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Sporty | Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Vybroušený čich, kterým se psi pyšní, je jejich nejvyvinutějším smyslem a pro nás je to dokonalý pomocník. Čichem se dokonce orientují slepá štěňata již druhý den po narození, když hledají struk s mlékem od své matky.

Nejenže je pro nás pes nejlepším přítelem, ale i nejlepším pomocníkem v hledání pomocí čichu. Když si vzpomenete na kriminálky, které můžete vidět každý den v televizi, alespoň desetkrát v nich narazíte na psího detektiva. Existuje přece celý televizní seriál, který je o detektivovy s psím pomocníkem. Psi v běžném životě jsou trochu hrdinové, kteří o tom ani netuší. Odhalují pach drog, výbušnin, akcelerantů požáru, lehce objeví pohřešovanou osobu v troskách budov, jsou skvělými identifikátory pachu z místa činu a určení podezřelé osoby.

V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014.

Co je to nosework?

Nosework neboli práce nosem je založená na týmu, který tvoří pes a jeho psovod. Pes hledá specifické pachy v obdobných situacích jako běžně profesionální týmy policie, armády nebo záchranářů. Jde o moderní sport, který je poměrně nový. První závody se konaly v roce 2009 v USA. V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014. Zformoval se dokonce klub, který sdružuje zájemce o tento sport, vzdělává v technikách a metodách vedení psa a pořádá zkoušky.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Jde o jiný druh vítězství

Cílem tohoto sportu není soutěživost a vážnost, ale zábava a využití přirozené psí schopnosti. Upevnění vztahu mezi psem a člověkem je vedlejším produktem, ale i prvotním předpokladem. Pouto mezi psem a psovodem je ve vypjatých situacích rozhodující. Zkoušky, které jsou základem sportu vycházejí z reálných situací, mají nejrůznější zaměření a nároky. Nehraje se v něm na body nebo na čas, ale na rozhodující našel, či nenašel. Což v reálu určuje osud našich životů. Pes si v tomto sportu může vyzkoušet, jaké je to být hrdinou a jeho psovod se naučí naslouchat svému psímu příteli.

Přečtěte si také:  Proč trpí zubním kamenem především malá plemena?

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *