Úvod | Ze světa psů | Sporty | Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Nosework, sport pro všechny čichavé psy

Vybroušený čich, kterým se psi pyšní, je jejich nejvyvinutějším smyslem a pro nás je to dokonalý pomocník. Čichem se dokonce orientují slepá štěňata již druhý den po narození, když hledají struk s mlékem od své matky.

Nejenže je pro nás pes nejlepším přítelem, ale i nejlepším pomocníkem v hledání pomocí čichu. Když si vzpomenete na kriminálky, které můžete vidět každý den v televizi, alespoň desetkrát v nich narazíte na psího detektiva. Existuje přece celý televizní seriál, který je o detektivovy s psím pomocníkem. Psi v běžném životě jsou trochu hrdinové, kteří o tom ani netuší. Odhalují pach drog, výbušnin, akcelerantů požáru, lehce objeví pohřešovanou osobu v troskách budov, jsou skvělými identifikátory pachu z místa činu a určení podezřelé osoby.

V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014.

Co je to nosework?

Nosework neboli práce nosem je založená na týmu, který tvoří pes a jeho psovod. Pes hledá specifické pachy v obdobných situacích jako běžně profesionální týmy policie, armády nebo záchranářů. Jde o moderní sport, který je poměrně nový. První závody se konaly v roce 2009 v USA. V České republice se první semináře týkající se výcviku psů konaly až v roce 2014. Zformoval se dokonce klub, který sdružuje zájemce o tento sport, vzdělává v technikách a metodách vedení psa a pořádá zkoušky.

Jde o jiný druh vítězství

Cílem tohoto sportu není soutěživost a vážnost, ale zábava a využití přirozené psí schopnosti. Upevnění vztahu mezi psem a člověkem je vedlejším produktem, ale i prvotním předpokladem. Pouto mezi psem a psovodem je ve vypjatých situacích rozhodující. Zkoušky, které jsou základem sportu vycházejí z reálných situací, mají nejrůznější zaměření a nároky. Nehraje se v něm na body nebo na čas, ale na rozhodující našel, či nenašel. Což v reálu určuje osud našich životů. Pes si v tomto sportu může vyzkoušet, jaké je to být hrdinou a jeho psovod se naučí naslouchat svému psímu příteli.

Přečtěte si také:  Bezpečnost psů v blízkosti bazénu

Mohlo by Vás zajímat

10 nejchytřejších plemen psů na světě

Každý miluje svého psa a většina z nás věří, že právě ten náš pes musí …

2 komentáře

  1. Dobrý den. Neumím přečíst celé komentáře. Poraďte prosím. Děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *