Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Množírny psů

Možná se mnoho z vás ptá, co jsou vlastně množírny psů. Možná znáte ten výraz, ale nevíte, co si pod ním představit. Množírna je výsledek podnikavých lidí, kteří při honbě za výdělkem obchodují se psy, bohužel v tom nejhorším smyslu slova.

Je důležité vnímat rozdíly především v tom, kdy se rozhodne chovatel nechat svoji plemennou fenku pokrýt, odchová štěňata a pak je prodá dalším zájemcům. Problém množírny je v tom, že se bez kontroly a péče množí několik desítek psů ve stísněných prostorách. Psi nemají dostatek vody, jídla a volného prostoru, který bez pochyby potřebuje i člověk.

Podstatný rozdíl je v tom, zda má chovatel doma psy s průkazem původu nebo bez něj. Pokud pejsci nedisponují těmito průkazy, tak to znamená, že se na ně nevztahují pravidla o chovu. Tudíž má chovatel volné ruce a bohužel v mnoha případech toho využívá nemorálním způsobem.

Množírny psů jsou pro jejich majitele snadný výdělek s nízkými náklady. A to bohužel i za cenu obrovského utrpení psů. Bohužel mnoho majitelů množíren nemá absolutně rozvinut jakýkoliv vztah ke zvířatům a od toho se odvíjí následná (ne)péče.

Pokud máte možnost levně pořídit štěňata populárních psích plemen, tak jste se pravděpodobně seznámili s člověkem, který provádí výše uvedené praktiky. Proto raději dobře zvažte, zda s tímto člověkem chcete uzavřít obchod a podpořit ho tak v této činnosti. Buďte obezřetní, protože tyto množírny bývají často ukryty před očima veřejnosti v osamělých velkých budovách, opuštěných kravínech v naprosto šílených podmínkách.

Ve velmi stísněném prostoru, kde jsou psi namačkaní jeden na druhého, musí trávit týdny až měsíce, vlastně do doby, než si jich někdo z okolí všimne.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Majitelé psích množíren zacházejí daleko až takovým způsobem, že jsou schopni naprosto vyhublou a vyčerpanou fenu, nemocná štěňata nebo příliš staré psy vyhnat na ulici. Většinou z toho důvodu, že v nich již není potenciál výdělku. Pochopitelně většinou dlouho nepřežijí. Vzhledem k tomu, že nedochází k žádné kontrole, tak mezi sebou množí i vzájemně příbuzné psy.

Přečtěte si také:  Výchova a výcvik štěněte

Možná se ptáte, jak tomuto nemorálnímu trendu zabránit? Absolutně ignorovat inzeráty, kde nabízí inzerenti levné pořízení šlechtěného plemene bez průkazu původu. Pokud zjistíte výše podobné skutečnosti a uvidíte výše popsané množírny, tak rozhodně neváhejte kontaktovat policii.

Avšak počítejte s tím, že majitelé množíren vás do svého „psího ráje“ nepustí a štěně vám předají někde na předem domluveném místě. Například na benzínce nebo před supermarketem či jiném neutrálním místě.

Proto kupujte psy výhradně s průkazem původu a ještě než uzavřete s majitelem obchod, navštivte jejich rodinu. Rozhodně se vyvarujte předávání štěňat na podobných místech, jako jsou benzinky apod. Vždy chtějte vidět zázemí, ve kterém se štěně narodilo a kde vyrůstá.

Pokud si pořídíte psa bez průkazu původu, tak riskujete, že podpoříte člověka, který vědomě týrá psy za vidinou výdělku. Samozřejmě to neznamená, že každý pes bez průkazu původu musí být automaticky ze psí množírny. Pokud vám majitel ukáže zázemí, kde se pes pohybuje, tak se nemusíte ničeho obávat. Ovšem až se rozhodnete kupovat psa, tak také nezapomeňte na to, že jsou plné útulky psů, kteří by ocenili teplo domova.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *