Pes bývá považován za seniora již v době, kdy dosáhne poloviny očekávané délky jeho života. Samozřejmě, že ke starému psovi se musíme chovat s ohledem na jeho věk. Psím seniorům bychom měli věnovat velkou pozornost a péči jak po fyzické, tak po psychické stránce. Psi jakožto členové naší rodiny nám projevují svoji lásku a oddanost bez ohledu na věk, stejně tak bychom měli přistupovat i my k nim.
Stárnutí
Psi stárnou rychleji než lidé. Ovšem zažitý fakt, že jeden rok psího života se rovná sedmi rokům lidského života, bohužel není pravda. Dle FCI (mezinárodní kynologická federace) začíná pes stárnout okolo osmého roku života. Samozřejmě hranice stáří je pro každé plemeno odlišná. Velká plemena jako jsou například německá doga nebo bernský salašnický pes, mají ve věku osmi let značnou část svého života za sebou. Naopak malá plemena jako jsou například yorkšírský teriér či jezevčík se dožívají deseti až patnácti let života.
Jak poznat věk psa
Věk psa lze jednak rozeznat pomocí zubů, na špičácích můžeme pozorovat obrušování. Přibližný věk můžeme také určit podle srsti, která většinou kole čumáku, očí nebo na špičce ocasu šedne. Dále můžeme zjistit věk podle očí, kde se dá postupně rozeznat zákal čočky. U starších psů cca kolem desíti let věku, vzniká šedý zákal, který pochopitelně vede ke zhoršení zraku. Nicméně horší zrak není pro psa až tak zásadní handicap, protože využívá čich. Pokud necháte staršího psa v prostředí, které dobře zná, tak může žít dál velmi spokojeně.
Stárnutí a tělesné funkce psa
U stárnutí psa můžeme pozorovat postupné snižování tělesných funkcí. Vzhledem k pomalejšímu imunitnímu systému se může objevovat častější výskyt infekcí. Samozřejmě je také pomalejší regenerace. Snižují se dýchací a oběhové funkce. Psí senioři mají sklon k obezitě, onemocnění srdce, metabolickým poruchám a degenerativním onemocněním kloubů. Snižuje se funkce jater a žlučníku. Stáří zanechává značné stopy na funkci ledvin, kdy selhání ledvin je jednou z nejčastějších příčin úmrtí staršího psa.
Starší pes má pak také zpomalené reakce, více spí a méně si hraje. Postupem věku se může projevit nedoslýchavost nebo úplná hluchota. S příchodem stáří přichází bohužel i nádorová onemocnění.
Fyzická aktivita
K psímu seniorovi bychom se měli chovat s ohledem na jeho věk a nepřetěžovat ho fyzickou aktivitou. Nekonečnému aportování, dlouhým túrám a běžným aktivitám, které pes zvládal za mlada, ve stáří bohužel odzvonilo. S přibývajícím věkem váš pes ocení spíše krátké a častější procházky.
Vhodná fyzická aktivita, která nezatěžuje klouby, ale zároveň posiluje svaly je plavání. Podáváním vhodných doplňků stravy a dobrým krmivem, můžete pomoci částečně obnovit tvorbu kloubního mazu.
Odpočinek
Starší psi častěji polehávají, proto jim zajistěte nějaké měkké a klidné místo k odpočinku. Pokud necháte starého psa ležet na tvrdém podkladu, může se stát, že bude mít pes otlaky.
Péče o zuby
Onemocnění zubů se u psa vyskytuje v kterémkoliv věku, nicméně u starších psů je to velmi časté. Pokud má pes na zubech nahromaděný zubní kámen, tak je dost pravděpodobná infekce dásní a zuby se budou viklat a později i vypadávat. Zánět dásní může způsobit průnik infekce do těla. Zubní kámen je také příčinou zápachu z dutiny ústní. Prevencí nadměrného usazování zubního kamene je pochopitelně pravidelné čištění zubů psa. Přirozenou prevencí nahromadění zubního kamene je suchá potrava. Například granule. Nadměrným usazováním zubního kamene trpí především malá plemena.
Krmivo
Pokud chceme zdravého psa v seniorském věku, tak bychom mu měli podávat vhodné a kvalitní krmivo po celou dobu jeho života. Strava pro starší psy by měla obsahovat více vlákniny a naopak méně energetické hodnoty. Psí senioři by měli mít vyváženou stravu, která je bohatá na vitamíny, minerály, rybí olej, antioxidanty a kvalitní proteiny.
Při nesprávné výživě může docházet u psa k zácpě či průjmům. S přibývajícím věkem může pes postupně přicházet o zuby, proto je v tomto případě potřeba krmit psa kašovitou stravou, v menších dávkách a častěji.
Nadváha
Nadváha u staršího psa může být v mnoha případech hrozbou. Nadváha u psa podporuje onemocnění srdce, cukrovku apod. Proto je důležité psa odměňovat pamlsky s rozumem a dbát na kombinaci krmiva a dostatečné fyzické zátěže. U psích seniorů se ale také můžete setkat naopak se sklony k hubnutí. Proto vždy dbejte na vhodný obsah tuku v krmivu, který zvyšuje příjem energie.
Samozřejmě součástí péče o starého psa jsou pravidelné veterinární prohlídky. Staršího psa je potřeba více monitorovat a jakoukoliv změnu konzultovat s veterinářem. Ovšem nejdůležitější, co pes potřebuje v kterémkoliv věku je láska, kterou sám nikdy nešetří.