Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Péče a zdraví psa | Nikdy nepodceňujte výběr jídla pro psy
© Sudarshan V | Flickr.com

Nikdy nepodceňujte výběr jídla pro psy

Jste stejně pilní při výběru jídla pro psy jako u výběru jídla pro sebe? Měli byste být, protože váš pes potřebuje kvalitní krmivo. Ať jste teprve začátečník nebo ostřílený profesionál, je důležité brát na vědomí, jak svého psa krmíte.

Existuje mnoho společných klíčových složek, které hrají roli při krmení psa. Sestavili jsme pro vás praktický návod ke čtení etiket. Co by tedy mělo krmivo obsahovat? Zde jsou některé ingredience, které je nutné prostudovat.

Pes potřebuje antioxidanty, což málokdo ví. Jsou to borůvky, ostružiny, maliny a granátové jablko. Tyto ingredience posilují imunitní systém a urychlují proces hojení. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny z lněného semínka a lososový olej přispívá ke zdravému vzhledu a lesklé srsti. Tokoferol (Vitamin E) a extrakt z rozmarýnu působí v krmivu jako konzervanty, ale přírodní. Jídlo pro starší psy by mělo psovi poskytovat protizánětlivé vlastnosti, které podporují jeho mobilitu. Pro štěňátka jsou dobrou volbou omega-3 mastné kyseliny, jejich úlohou je podpora normálního kognitivního vývoje.

Podle čeho vybírat krmivo?

Rostoucí štěně potřebuje do jídelníčků zahrnout dostatek zdravých tuků, které jim vyhovují ve správném vývoji a růstu – zaručí vysokou energetickou hladinu. V další fázi vývoje se z něj stává dospělý jedinec, kde je naopak nutné, nadměrné množství kalorií ubrat. Nutriční požadavky se tak liší v závislosti na velikosti plemene a jeho věku.

Čím více jsou definované přísady v jednotlivých krmivech, tím lépe. Kuřecí tuk vám napoví více, než obecně tuk drůbeží, atd. Nejlepší tedy je, když přesně víte, co je obsahem.

Správnou rovnováhu živin zajistíte také tím, že nebudete mixovat více krmiv dohromady. Sice máte doma staršího psa, kterému by až tak nevadilo odsypání granulek štěněti, ale optimální zdraví psovi zajistíte tak, že to dělat nebudete.

Přečtěte si také:  Kastrace psa

Mohlo by Vás zajímat

Co ovlivňuje chování psa?

Výživa psa O problému správné výživy psa se zmiňuji u svých klientů neustále. Špatný výživový …

3 komentáře

  1. Naporosto souhlasím s Chovatelkou. Jsou to dosti nekompetentní rady.

    Já se informuji na stránkách vse o krmivech cz
    Tam jsou nejen recenze a hodnocení krmiv, nýbrž i informace o správném krmení, o dobrých a horších bílkovinách, o stravitelnosti různých surovin a mnoho dalších potřebných informací. Dle mého velmi kompetentní web o krmení psů a výběru krmiva.

  2. Chovem psů a jejich výživou se zabývám již dlouho Na tento článek jsem narazila náhodou a koukám jaké nepřesnosti a omyly uvádí. Ten kdo jej psal tak o dané problematice ví málo. Vysvětlení co dělají antioxidanty je mimo. Antioxidanty redukují volné kyslíkové radikály. Tvrdit, že antioxidanty urychlují hojení je velmi odvážné a dosti nepřesné. Uvedené plodiny nejsou obecně antioxidanty, ale obsahují některé látky působící antioxidančně. A to je rozdíl. To samé platí o omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselinách. Omega 3, když budu brát jen hledisko zánětů, tak za určitých okolností může omezovat záněty, ale omega 6 působí opačně – tedy prozánětlivě (podporuje záněty). Proto je velmi důležité aby tyto omega kyseliny byly v určitém poměru. To co je uvedeo o tucích a rovnováze živin je nic neříkající nesmysl. Pokud někdo na tento článek narazí, tak vřele doporučuji jej ignorovat a koupit si nějakou knihu (např. Krmiva pro psy – Dr. Scott”, kde je vše velmi důkladně popsáno.

    • Musít číst pozorně :D O Omega-3 a omega-6 mastných kyselinách se tu nepíše nic nepíše v souvislosti se záněty :D ale že přispívají zdravému vzhledu a lesklé srsti… Více číst, méně myslet ;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *