Aktuality
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Socializace štěněte

Socializace štěněte

Každý z vás už určitě někde zaslechl pojem „socializace“, ale mnozí nevědí, kde a jak začít. Pro vaše štěně je kontakt s lidmi moc důležitý již od útlého věku. Štěněti je potřeba ukázat, že pro něj hodní a dobří lidé neznamenají žádnou hrozbu. Navíc jim tím rozvíjíte sociální dovednosti včetně poslušnosti. Zároveň posilujete psovi sebevědomí.

Kdy začít se socializací u štěňat?

Ideální čas pro socializaci štěněte je mezi dvěma až dvanácti týdny jeho věku. Během této doby je nutné štěně socializovat mezi lidmi a sledovat i reakce na ostatní zvířata a situace. Co zažije teď, nebude mu dělat problém v dospělosti, hodně zjednodušeně řečeno mu zabraňujete mít strach nebo agresivní chování do budoucna. Štěně, které vám bude důvěřovat, se stane i ukázněnějším a ovladatelnějším – bez váhání k vám přijde.

Socializace pak volně navazuje na celý věk štěněte, ale nezbytné je včasné zahájení procesu. Štěňata mohou začít být bojácná kolem 8-10 týdnů věku. Pozitivní chování jiných lidí i zvířat je pro ně v tomto věku nutné. Štěňata stýkající se s ostatními zvířaty v pozdějším věku mohou být doslova zděšena, což dávají najevo tím, jak se chovají – vrčí, štěkají a koušou. U socializovaných štěňat se tyto jevy v drtivé většině nevyskytují. Nemají důvod na násilné chování, situace znají a mají je natrénované.

Dr. Stacy Eckman, profesor na Texas A & M College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences vysvětlil, proč štěně socializovat už od malička.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Socializace štěněte je důležitá, protože mu umožní být více v klidu a zaměřit se na příkazy bez rozptylování. Stýkat by se mělo i s různými lidmi a také zvířaty, které s ním žijí i nežijí v jedné domácnosti. Štěňátka by se měla socializovat např. s koťaty.

Přestože socializace může pokračovat po celý věk štěněte, zahajujte proces brzy. Interakce se čtyřnohým miláčkem je tedy všem jasná. Pokud se však v jeho okolí nachází někdo, kdo ho bude špatně uchopovat nebo si s ním příliš tvrdě hrát, dospělost psa se nemusí vyvíjet správným směrem. A pozor! Jelikož není štěně očkované hned po narození, ale až kolem 15. týdnu věku, je dobré, aby se stýkalo jen s těmi zvířaty, která jsou očkovaná. Štěně je v tomto období velmi zranitelné a náchylné na veškeré nemoci. Přinést si s sebou z procházky z parku nějaký problém bychom žádnému štěněti nepřáli. Mimo vás můžete štěně socializovat i pomocí lektorských kurzů. Psi jsou potom o dost přátelštější a dobře vychování.

Přečtěte si také:  Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Další užitečné odkazy:

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

5 komentářů

 1. Dobry den, prosim o radu. Mam fenku Nemeckeho ovcaka, je ji 14 mesicu a jelikoz jsem kynologicky novacek tak jsem spatne socializoval a ted s tim mam problemy.Venku mezi lidma taha na voditku a je nervozni.Da se to jeste zachranit a pripadne jak zacit? Za jakoukoliv radu budu moc vdecny.diky moc☺

  • Stačí co nejdříve začít chodit na cvičák ke zkušenému trenérovi. A pravidelně chodit a cvičit… To co se zanedbalo u štěněte, je nutné co nejdříve dohnat.

 2. Dobry den, prosim o radu. Mam 4 mesicni stene Lhasa apso. Je super, jen venku moc nechce chodit a doma z rozvernosti vsechny cleny rodiny kouse do nohou i rukou. Neni to pokusovani, ale opravdu to boli. Jak ho naucit nebat se venku a chodit a odnaucit kousat. Hracek ma plno. Dekuji.

  • Magazín Sportovni-kynologie.cz

   Dobrý den, zprvu si musíte uvědomit, že máte 4 měsíční štěně. Štěňata nic moc neumí a neznají, proto je pro ně vše velmi atraktivní a nové. Doposud znali jen blbnutí se sourozenci – kousání, pošťuchování apod. Pokud ho matka potrestala, zavrčela na něj nebo ho opatrně kousla. Takto se mezi sebou chovají a vychovávají psi.
   Jelikož psa máte vy, jediný s kým si může hrát, jste tedy vy a ostatní členové rodiny. No a protože jinou hru nezná, tak kouše. První zoubky jsou dost ostré, jsou to doslova jehličky, takže jakmile se do vás štěně “pustí”, je dost pravděpodobné, že to bude bolet, protože teprve zjišťuje jakou má sílu.
   Vzhledem k tomu, že si hraje kousáním, musíte zajistit, aby mohl kousat něco jiného. Jakmile začne, strčte mu před tlamičku hračku (pískací, dřevěnou, plyšovou, jakoukoliv) a převeďte hru z rukou na hračku. Co se týče chození venku, je to pro štěně taky jiné. Nejjednodušší způsob jak psíka podpořit v chůzi, je pomocí pamlsků, různých atraktivních lákadel apod. Důležité je odměňování. V žádném případě štěně netahejte za vodítko a nebuďte na něj hrubá. Tím ho zradíte. Vřele a vesele na něj mluvte a pobízejte ho k chůzi, můžete ho mít i bez vodítka (ne v blízkosti silnice) a utíkat před ním a volat na něj jménem – způsob učení přivolání.
   Přeji mnoho úspěchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *