Každý z vás už určitě někde zaslechl pojem „socializace“, ale mnozí nevědí, kde a jak začít. Pro vaše štěně je kontakt s lidmi moc důležitý již od útlého věku. Štěněti je potřeba ukázat, že pro něj hodní a dobří lidé neznamenají žádnou hrozbu. Navíc jim tím rozvíjíte sociální dovednosti včetně poslušnosti. Zároveň posilujete psovi sebevědomí.
Kdy začít se socializací u štěňat?
Ideální čas pro socializaci štěněte je mezi dvěma až dvanácti týdny jeho věku. Během této doby je nutné štěně socializovat mezi lidmi a sledovat i reakce na ostatní zvířata a situace. Co zažije teď, nebude mu dělat problém v dospělosti, hodně zjednodušeně řečeno mu zabraňujete mít strach nebo agresivní chování do budoucna. Štěně, které vám bude důvěřovat, se stane i ukázněnějším a ovladatelnějším – bez váhání k vám přijde.
Socializace pak volně navazuje na celý věk štěněte, ale nezbytné je včasné zahájení procesu. Štěňata mohou začít být bojácná kolem 8-10 týdnů věku. Pozitivní chování jiných lidí i zvířat je pro ně v tomto věku nutné. Štěňata stýkající se s ostatními zvířaty v pozdějším věku mohou být doslova zděšena, což dávají najevo tím, jak se chovají – vrčí, štěkají a koušou. U socializovaných štěňat se tyto jevy v drtivé většině nevyskytují. Nemají důvod na násilné chování, situace znají a mají je natrénované.
Dr. Stacy Eckman, profesor na Texas A & M College of Veterinary Medicine & Biomedical Sciences vysvětlil, proč štěně socializovat už od malička.
Socializace štěněte je důležitá, protože mu umožní být více v klidu a zaměřit se na příkazy bez rozptylování. Stýkat by se mělo i s různými lidmi a také zvířaty, které s ním žijí i nežijí v jedné domácnosti. Štěňátka by se měla socializovat např. s koťaty.
Přestože socializace může pokračovat po celý věk štěněte, zahajujte proces brzy. Interakce se čtyřnohým miláčkem je tedy všem jasná. Pokud se však v jeho okolí nachází někdo, kdo ho bude špatně uchopovat nebo si s ním příliš tvrdě hrát, dospělost psa se nemusí vyvíjet správným směrem. A pozor! Jelikož není štěně očkované hned po narození, ale až kolem 15. týdnu věku, je dobré, aby se stýkalo jen s těmi zvířaty, která jsou očkovaná. Štěně je v tomto období velmi zranitelné a náchylné na veškeré nemoci. Přinést si s sebou z procházky z parku nějaký problém bychom žádnému štěněti nepřáli. Mimo vás můžete štěně socializovat i pomocí lektorských kurzů. Psi jsou potom o dost přátelštější a dobře vychování.
Další užitečné odkazy:
- Výcvik psa z pohodlí domova zvládne i úplný začátečník
- Co můžete očekávat, když si domů přivedete nové štěně
- Venčení psa pohodlně a bez námahy
- 10 nejlepších tipů pro výcvik štěňat, které používají profesionální trenéři psů
Dobry den, prosim o radu. Mam fenku Nemeckeho ovcaka, je ji 14 mesicu a jelikoz jsem kynologicky novacek tak jsem spatne socializoval a ted s tim mam problemy.Venku mezi lidma taha na voditku a je nervozni.Da se to jeste zachranit… Číst vice »
Stačí co nejdříve začít chodit na cvičák ke zkušenému trenérovi. A pravidelně chodit a cvičit… To co se zanedbalo u štěněte, je nutné co nejdříve dohnat.
Dobry den, prosim o radu. Mam 4 mesicni stene Lhasa apso. Je super, jen venku moc nechce chodit a doma z rozvernosti vsechny cleny rodiny kouse do nohou i rukou. Neni to pokusovani, ale opravdu to boli. Jak ho naucit… Číst vice »
Dobrý den, zprvu si musíte uvědomit, že máte 4 měsíční štěně. Štěňata nic moc neumí a neznají, proto je pro ně vše velmi atraktivní a nové. Doposud znali jen blbnutí se sourozenci – kousání, pošťuchování apod. Pokud ho matka potrestala,… Číst vice »
Moc Vám děkuji, snad budu uspěšná.