Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Péče, zdraví a nemoci | Výživa psa | 10 “Lidských” jídel pro psy s nutričně bohatým a pestrým složením

10 “Lidských” jídel pro psy s nutričně bohatým a pestrým složením

Může vůbec pes takové věci jíst? Jablka, losos, dýně, fazole, jogurt.. to vše jsou lidská jídla, která pes může konzumovat. Jakožto zodpovědný a informovaný milovník psů jistě víte, že příliš mnoho “lidských jídel“ je pro psy nezdravých a vedou obvykle k jejich nadváze nebo onemocněním. Existuje však i mnoho potravin, které jsou pro psy nejen vhodné, ale i zdravé. Jedná se o jídla s pestrým nutričním složením, ale je ovšem třeba pamatovat na skutečnost, že taková jídla by neměla obsahovat více, než 25 procent z týdenního požadavku na kalorický příjem.

1. Jogurt

1Jogurty patří mezi nejsnadněji dostupné a bohaté zdroje vápníku a bílkovin. Při výběru je potřeba sáhnut po jogurtu, který obsahuje živou bakteriální kulturu, ale zároveň si dát pozor, aby neobsahoval cukry nebo umělá sladidla. Bakterie v jogurtu působí jako účinná probiotika. Jestliže má váš pes trochu nadváhu, tak mu kupujte nízkotučné jogurty, které neobsahují ani tukové náhražky, jako třeba olestru. Příjemným potěšením pro každého psa je zmrzlý jogurt, který dokáže v létě skvěle osvěžit.

2. Lněná semínka

2Ať už se jedná o drcená semena, nebo o lněný olej, obsahují významné množství omega 3 mastných kyselin, které spadají mezi esenciální mastné kyseliny zdravé pro pleť i pro srst. Nejvhodnější je použít celá lněná semena, když se ještě před krmením rozdrtí. Rozdrtit by se měly před krmením, protože rychle žluknou. Obsahují zároveň i velké množství vlákniny. Pokud použijete lněný olej, tak ten obsahuje esenciální kyseliny ve větším množství, ale neobsahuje vlákninu. Semena nebo olej skladujte v lednici a to nejlépe zabalené v sáčku a mimo dosah slunečního záření.

3. Losos

3Losos je tučná ryba, která je také dobrým zdrojem omega 3 mastných kyselin. Tyto tuky podporují, kromě pleti a srsti, také imunitní systém a celkový zdravotní stav zvířete. Podle některých studií je losos prospěšnou potravinou pro psy trpící alergiemi. U lososů je možné použít samotné maso nebo olej z lososa. V případě masa se nejprve ujistěte, že ho uvaříte, syrové maso by v sobě mohlo skrývat parazity, kvůli kterým by mohl pes onemocnět.

4. Dýně

4Dýně jsou využívány pro svůj vysoký obsah vlákniny a beta karotenu (zdroj vitamínu A). Psi ve své stravě vlákninu potřebují. Současný trend krmení často směřuje k řídké stolici a to pro psa není dobré. Díky vláknině projde strava střevy mnohem rychleji, buňky střevních stěn zůstanou zdravé a zbytečně se tak nezatěžuje jeho trávící systém.

5. Sladké brambory

5Kromě dalšího zdroje vlákniny obsahují také vitamín B6, vitamín C, beta karoten a mangan. Sladké brambory psům chutnají nejlépe, když jsou usušené a nakrájené na plátky. Psi je pak mohou snadno rozžvýkat a dokonce se pro ně stanou vyhledávaným potěšením. Tato cenově dostupná možnost doplňku potravy je často přehlížena, přitom se jedná o velmi levnou a jednoduchou možnost, jak psa nakrmit potravinou, kterou mají v každém obchodu se zeleninou.

Pokračovat na dalších 5 potravin vhodných pro psy

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

3 komentářů

  1. chtela bych se zeptat jestli pejsek muze jist vlocky i nevarene.ale jinak obilniny jsou velmi nezdrave,mohou zpusobovat artrozu a rakovinu.v dnesni dobe je na trhu velky vyber granuli bez obilnin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *