V dnešní době se na území našeho státu vyskytují plemena psů snad ze všech koutů světa a jejich počet díky možnostem importů stále roste. Ale jakožto hrdí čeští kynologové bychom neměli zapomínat na psy našich předků. Psy, kteří strážili obydlí či stáda dobytka, usnadňovali každodenní práci ovčáků, statkářů, doprovázeli své pány na lovy, hony či jen dělali radost ve všech společenských vrstvách.
V současnosti náš stát čítá šest plemen psů s uznaným původem na území České republiky. Jedná se o plemena lovecká, pracovní, pastevecká, společenská a dokonce i jedno původně laboratorní. Jmenovitě to jsou Český fousek, Český teriér, Český strakatý pes, Český horský pes, Pražský krysařík a Chodský pes. K roku 2013 jsou však FCI uznaná pouze dvě z těchto plemen a to Český fousek a Český teriér, na uznání zbylých plemen jejich kluby a chovatelé samozřejmě pracují.
Největším zádrhelem je nedostatečná populace. Jelikož FCI požaduje minimálně 8 krevních linií pro uznání, bude tedy zřejmě trvat ještě dlouho, než se cíleným šlechtěním vytvoří dostatečný počet nepříbuzných linií.
Český fousek
Mok z Kobeřic, autor Drahomíra Matějáková
Přečetli jste jen část článku. Podpořte autory a předplaťte si odběr prémiového obsahu
Toto je prémiový obsah. Přihlaste se k členství a přečtěte si celý článek.
Já si beskydského ovčáka představuji jako bílého chodského psa, možná, na rozdíl od chodského psa, bez podmínky rovné srsti. Pak by ani nebyl „konkurencí pro stávající plemena – na rozdíl od švýcarského (dříve kanadsko amerického bílého) ovčáka je menší a má dlouhou srst, od chodského psa se vzhledově liší bílou, možná i zvlněnou srstí.