Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování

Kdy ho nechat odejít

Stárnoucí pes je náchylný k mnoha zdravotním potížím. I když je to těžké rozhodnutí, někdy nezbývá než nechat psa navždy uspat. Máme své pejsky tak rádi, že bychom chtěli, aby s námi zůstali navždy. Příroda to ale bohužel zařídila jinak. Jakmile tedy přijde čas, je důležité, abyste svému příteli co nejvíce usnadnili odchod z tohoto světa.

Myšlenky na euthanasii nejsou příjemné nikomu, ale je dobré být připraven, ještě než taková situace nastane. Pokud se rozhodnete, že přišel čas, provede veterinář jednoduchý a bezbolestný zákrok. Jeho výsledkem je klidná a důstojná smrt. Někteří milovníci zvířat považují euthanasii za jeden z největších darů, které můžeme svým  trpícím mazlíčkům dát. Přesto je zcela pochopitelné, že pro většinu lidí je takové rozhodnutí nesmírně obtížné.

Pes a kvalita života

Základní otázka, kterou si každý majitel musí položit, zní, zda je život jeho milovaného kamaráda důstojný, bezbolestný a kvalitní. Dříve než rozhodovat, poraďte se ovšem s veterinářem.

Tato odborná konzultace je velice důležitá, protože při rozhovoru s lékařem možná zjistíte, že potíže vašeho psa vlastně nejsou tak zlé a že je lze možná i léčit. Rozhodnutí o euthanasii je nepochybně tou nejtěžší volbou, před níž kdy majitel zvířete stojí. Naši mazlíčci bohužel obvykle neodejdou tiše ve spánku, proto se s touto otázkou musíme vyrovnat. Často se stává, že psův zdravotní stav se zhorší natolik, že má více špatných  než dobrých dní. A právě za této situace je vhodné se s veterinářem o euthanasii poradit.

V každém případě ovšem dělejte to, co považujete za správné, a hlavně to,co je nejlepší pro vašeho psa.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Jak dlouho žije pes?

Při pohledu na čivavu a novofundlandského psa je těžké uvěřit, že oba patří k jednomu živočišnému druhu. Na psech je úžasná právě jejich rozmanitost . Jednotlivé rasy se liší nejen vzhledem, ale i osobností, povahou a délkou života. Některé plemena žijí déle než jiná, a délka života patrně souvisí s velikostí. Menší plemena žijí déle, nejkratší délku života, sedm až deset let, mají velká plemena. Menší psi, například West Highland White teriéři, bíglové nebo jezevčíci, se mohou dožít i více než patnácti let.

Přečtěte si také:  Dysplazie kyčelního kloubu

To vše jsou ale jen obecné předpoklady. Konkrétní pes se z mnoha různých důvodů může dožít delšího nebo kratšího věku, než odpovídá průměrnému věku jeho plemene. Mnohem obtížnější je předvídat délku života kříženců, ale velikost může být vodítkem při odhadu.

 

 

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Psí lázně

Zde se dočtete něco málo o psích lázních, nabízených službách a cenách za tyto služby pro psy. V dnešní době už najdeme odpočinek a relaxaci pro naše psí miláčky.

2 komentářů

  1. Jana Bláhová

    Děkuji moc za hezký článek, prave ted jsme se s pohádali kvůli uspání psa protože máme 16ti letého labradora a uz nechodí ale ted se hodne zhoršuje a uz ani nechce jist a nepije a jen leží, v horším případe kňučí bolestí a uz nám je ho s mamou strašně líto. Ale táta na nas křičel že chce aby pejsek umřel doma a přirozeně. Že tady žil 16 let a zaslouží si umřít doma. Ale zase on má nádor a opravdu uz nemuze nic a nevím na co čekat?? Přece je zbytečné aby se trápil az do úplne poslední chvíle kdyz ho můžeme dat uspat, ja nemám srdce na to koukat jak se trápí. Proc by měl umírat a trpět dlouho ?? Kdyz uz mu nejde pomoct tak je tohle přece nejlepší řešení. A táta porad chce aby umřel doma a že tímhle ho prý vlastne zabijeme ale ja na to mám spis názor jako vy ve článku že je to pro toho psa nejlepší, my ho mame s mamou samozrejme taky radi ale vždyť je zbytečné to takhle prodlužovat :(

  2. veruska123

    Miluju psy a tento magazin taktez :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *