Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova a výcvik psů | Jak nejlépe unavit temperamentního psa

Jak nejlépe unavit temperamentního psa

Máte-li doma příliš temperamentního psa, který vyžaduje neustálý pohyb, musíte mu vytvořit takové podmínky, aby mohl svou aktivitu vybít. Existuje spousta možností, jak psa zabavit. Pokud jej neunavíte fyzicky, zkuste to třeba psychicky nějakou hrou, při které bude muset přemýšlet.

Psí sporty

Pro hyperaktivní psy jsou vhodná moderní kynologická cvičení, ve kterých se dokonce pořádají i soutěže v tuzemsku, ale i na mezinárodní úrovni. Patří k nim zejména agility, jejímž principem je zdolávání překážek v co nejrychlejším čase a s minimem chyb. Pejsek běhá bez obojku a bez vodítka spolu s páníčkem a řídí se pouze jeho povely a ukazováním na překážky. Těmi jsou skokové překážky, slalom, tunely, kladina a šikmá plocha.

Dalšími sporty jsou dogdancing, dog racing, flyball, dogfrisbee, coursing a spousta jiných. Většina sportů je vhodná pro psy všech plemen a velikostí.

Pokud ani psí sporty nevedou k unavení vašeho miláčka, zkuste mu pohyb zpestřit nějakou psychickou zátěží. Učením nových věcí, povelů a triků se pes obvykle psychicky unaví. Můžete jej naučit přinášení věcí na povel a rozeznávání různých věcí, jako jsou klíče, boty, mobil apod. K oblíbeným trikům patří tančení na  zadních, přikrývání dekou, válení sudů a řada dalších. Existuje k tomu spousta literatury a videí na internetu.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Jiné aktivity pro psy

Pokud jste si pořídili hyperaktivního psa, musíte mu přizpůsobit i svůj život. Alespoň vás to donutí ke zdravému pohybu v přírodě. Nejlepší aktivitou jsou dlouhé procházky a zejména, pokud má pes možnost běhat na volno někde na otevřené louce. Vycházku můžete zpestřit aportováním, házením létajícího talíře nebo házečkou na míčky. Zároveň můžete také procvičovat povely, což vše dohromady vašeho psa zaručeně unaví. Pokud budete poblíž rybníka či jiné vodní plochy, může se pes krásně unavit plaváním, které mu procvičí svaly a je šetrné k jeho kloubům.

Přečtěte si také:  Potřebám armády uzpůsobujeme výcvik, nikoliv psa

Vedle pěších túr můžete učit psa běhat podle kola s natahovacím, pružným vodítkem. Aktivní sportovci to mohou praktikovat také při oblíbeném joggingu.

Pozor na přetěžování

Nic se však nesmí přehánět. Že toho váš pes má dost a docházejí mu síly, poznáte tak, že začne zrychleně a těžce oddechovat, často si sedá či lehá a pomalu se za vámi loudá. To jsou klasické příznaky, po jejichž prvních známkách dopřejte svému psovi pauzu. Při dlouhých procházkách nebo vyjížďkách na kole nezapomínejte na pitný režim nejen svůj, ale i svého pejska.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Jak naučit psa plavat?

V předchozím článku jsme se dozvěděli, která plemena psů jsou doslova předurčena k pohybu ve …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *