Aktuality
Úvod | Ze světa psů | Sporty | Veďte děti k pohybu: Od kdy trénovat běh a kdy začít s canicrossem?

Veďte děti k pohybu: Od kdy trénovat běh a kdy začít s canicrossem?

Běh je pro děti naprosto přirozený – a přesně to je důvod, proč je vést k pravidelnému běhání. S touto pohybovou aktivitou mohou vaše ratolesti začít opravdu brzy. Jak na to, kdy přesně začít a jak zapojit i čtyřnohého parťáka, aby si děti sport zamilovaly?

Z běhu dokážete vykouzlit zábavu, kterou si zamiluje nejen vaše ratolest, ale i čtyřnohý miláček. Kdy se mohou děti začít věnovat pravidelnému běhu? Odpověď by mohla znít takto jednoduše: třeba co nejdříve. Škola hrou je tou nejlepší odpovědí.

Začněte hrou, pohyb by měl být zábavný

Z pozorování dětí sami dobře víte, že běh a poskakování jsou pro děti přirozené. A přesně takto můžete krůček po krůčku vést dítko k osvojení pravidelného běhu. Honičky, krátké závodní sprinty a zábava na zahradě či v lese, do které zapojíte rodinu či malé kamarády. Jakmile si v pohybu děti najdou pozitivní emoce a hromadu legrace, ani si nevšimnou, že v podstatě tak trochu trénují. Velmi snadno si společné chvíle oblíbíte – vznikají při nich nezapomenutelné zážitky. A jakmile dítě dovrší věku cca 6 až 7 let, je tu ideální čas začít s poctivým tréninkem.

TIP: Vést děti k pohybu? Jděte příkladem. Pravidelné tůry, procházky v přírodě, krátký společný běh, plavání – cokoli vás jen napadne zařaďte do vašeho společného programu. Dětem aktivity budou připadat normální a budou se zapojovat zcela přirozeně.

Od 7 let dítěte je čas začít

Malé školáky už můžete zapojit do běhu – respektive do skutečného tréninku. Cílený trénink by stále měl být zábavný, ale pomalu už může nabývat formu. V tomto věku můžete začít s běhy na určité vzdálenosti, například na 400 metrů. Postupně a individuálně na míru dítěti lze navyšovat délku trasy a dostat se až na 1 kilometr. Zátěž by však měla být postupná – jednoduše netlačte na pilu a užívejte si radost dítěte ze zdravé aktivity a každého postupu vpřed.

TIP: Staňte se běžeckým parťákem – sice nezapracujete na kondici, ale podpoříte radost svého malého sportovce. Zkuste společně indiánský běh – střídání chůze a krátkých běžeckých úseků. Zapojte chválu – pozitivní emoce vám pomohou vytvořit zdravý návyk dítka.

Dvojnásobná radost? Zapojte chlupatého kamaráda

Mezi 10 až 12 lety věku dítěte je možné postoupit o krok dopředu – a zapojit dítě třeba do oblíbeného do canicrossu, tedy běhu se psím společníkem. V tomto věku děti rády pomáhají venčit, starat se o svého psího kamaráda, a co je nejlepší – užívají si radostné momenty s rodinným chlupáčem. Součástí těchto chvil může být i canicross – běh dítěte se psem. Děti již hravě zvládnou běh okolo kilometru vzdálenosti, některé i mnohonásobně více. Vše záleží na individuální vytrvalosti každého dítka. Úkolem rodiče je nenechat se strhnout svým egem a nadšením, a i nadále na dítě netlačit. Co však rodiče udělat mohou, je ukázat dětem možnosti běhání se psem.

Přečtěte si také:  Potřebám armády uzpůsobujeme výcvik, nikoliv psa

Názorné ukázky dělají divy

Jak tedy dítě zapojit do canicrossu? V první řadě byste měli být přesvědčeni o tom, že vaše dítě zvládne psa ovládat a že vás psí kamarád je bezproblémový. I tak je ale dobré vždy dítě a čtyřnohého parťáka doprovázet. Chcete-li své mladší já vést k běhu se psem, prostě mu běh se psem ukažte. Máte-li více mazlíčků, můžete dokonce vyběhnout společně. Pokud se běh stane pravidelnou náplní vašeho času, nezapomeňte dítěti pořídit vhodné dětské sportovní oblečení stejně jako vhodný sedák pro běh se psem a doplňky pro mazlíčka – aby byl pohyb příjemný pro dítě i pejska. Základem by samozřejmě měly být dětské běžecké boty, které splňují ergonomické požadavky a bezpečnost při běhu v jakémkoli terénu.

Veďte děti k pohybu– ať už se nakonec rozhodnou pro jakoukoli pohybovou aktivitu, budete vědět, že jste udělali maximum, aby pro ně dál zůstal pohyb přirozenou součástí každodenního života. A o to přece jde! Sledovat radost vašich nejbližších – vašeho dítěte, ale i mazlíčka. A jejich sdílené potěšení? To je ten nejlepší pohon pro zdravý pohyb na čerstvém vzduchu!

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení prvního psa

Mnoho lidí a začínajících “kynologů” si často pořizují svého prvního psa a neví jaké plemeno …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *