Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Úvod | Výcvik psa | Výchova a výcvik psů | Jak nákladný je výcvik a výchova psa?

Jak nákladný je výcvik a výchova psa?

Výcvik a výchova psa jsou důležité aspekty toho, abyste se svým čtyřnohým miláčkem byli skvělí parťáci. Ačkoli to může být nákladné, neměli byste litovat ani peněz, ani vynaloženého času.

Výcvik a výchova psa

Ačkoli by se mohlo zdát, že jsou tato dvě slova synonymy, ve skutečnosti každé označuje něco trošku jiného, i když se vzájemně prolínají. Výchova psa zahrnuje naučení běžných věcí, přičemž může zahrnovat stravu, vybavení, zdravotní péči atd. Na druhou stranu výcvik psa už se týká samotných cviků a tréninku. Jde tedy o naučení se povelů, jako jsou „sedni“, „lehni“ nebo „k noze“. Výchova i výcvik psa mohou být poněkud nákladné. Investovat totiž budete muset nejen peníze, ale také svůj čas

Správná strava

Psa je samozřejmě nutné krmit kvalitní potravou. Ta sice nebývá nejlevnější, při jejím pořízení je nicméně možné ušetřit díky různým slevám, a to do specializovaných obchodů jako např. Pytelgranuli.cz. Jak ale souvisí strava s výchovou? Velmi. Kvalitní potrava dodává pejskům energii, vitalitu a živiny, takže se podílí na fyzické kondici i dobrém psychickém stavu. Výchova psů, kteří jsou zdraví a v pohodě, je samozřejmě snazší. Navíc můžete díky stravě zabránit psovi v projevech dominance. Lze mu totiž např. nastavit krmení tak, abyste jedli vždy dříve než váš čtyřnohý miláček.

Vhodné vybavení

Nedílnou součástí výchovy psa je náležité vybavení, které si dnes můžete pořídit v širokém sortimentu produktů. K dispozici máte různé nastavitelné pásy, jež je možné využít při chůzi a běhu, ale třeba také při bruslení či lyžování. Součástí výchovy mohou být i pamlsky, na které si lze pořídit tašky nebo speciální výcvikové vesty. Chybět by vám neměla rovněž vysokofrekvenční píšťalka, případně sprej proti okusování, jenž brání tomu, aby pes okusoval nábytek a předměty, které chcete chránit. Některé produkty navíc mohou zvýšit i bezpečí pejsků, a to např. plavací vesty.

Zdravotní péče

Důležitá je rovněž zdravotní péče, protože (nejen) při výchově je podstatné, aby se váš pejsek těšil dobrému zdraví. Pak se totiž bude snáze učit a i vy si nepochybně více užijete společně strávený čas. Se psem byste tedy měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky k veterináři, a pokud ucítíte, že s ním není něco v pořádku, neváhejte vyrazit kdykoli. Jistě, léčba nemusí být nejlevnější, nicméně podceníte-li nějaký problém, řešení pak bude zřejmě finančně ještě náročnější. Stejně jako u lidí přitom i u pejsků platí, že zdravotní potíže často přicházejí se stoupajícím věkem. Na zdravotní péči pro vašeho čtyřnohého mazlíčka můžete ušetřit třeba tím, že se budete snažit různým zdravotním potížím předcházet. To může mít podobu kvalitní a plnohodnotné stravy vašeho pejska, ale také dostatečným pohybem.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Kvalitní služby

V současné době můžete využít nejrůznější služby, které se zaměřují na výchovu a výcvik psů. Tradičním řešením je tzv. cvičák, tedy kynologické cvičiště. I když se to nemusí zdát, každý pes je vycvičitelný, pokud se mu bude věnovat odborník. Dnes přitom existuje spousta možností. K dispozici tak máte online psí školy, které nabízejí kurzy na dálku, přičemž někteří soukromí kynologičtí trenéři nabízejí i možnost cvičení psa na vašem pozemku. Na druhou stranu existuje i výcvik psa s ubytováním, takže zvažte, jaké řešení se vám zdá nejvhodnější. Další potenciální náklady mohou zahrnovat třeba psí hotely, tedy taková zařízení, která se o vašeho pejska postarají, pokud jedete třeba na dovolenou. Tyto služby jsou však pochopitelně poměrně finančně nákladné, chcete-li tedy na nich ušetřit je nejlepší si svého pejska vycvičit sám (máte-li na to dostatečné schopnosti) nebo se poradit s nějakým zkušeným kynologem na cvičišti. Alternativou k psím hotelům jsou příležitostně známí, kteří mohou být ochotni si na pár dnů vašeho mazlíčka vzít na starost (obvykle je však nutné, aby byl pes již dobře vycvičený).

Přečtěte si také:  Canisterapie 1. díl

Čas a peníze

Jak je patrné z předešlých řádků, výchova a výcvik psa vás bude stát nejen čas, ale také peníze. Toho však nesmíte litovat. Tak např. zvíře, které bude mít pravidelně kvalitní stravu, nebude s největší pravděpodobností potřebovat tak často zdravotní péči. Pokud ho navíc vezmete na cvičák, snížíte tím riziko, že vás neposlušný psí společník bude ničit vaše věci, případně napadne člověka či jiného psa, což se vám finančně určitě nevyplatí. Zkrátka a dobře výchovu a výcvik psa nezanedbávejte, protože vaše výdaje pak s největší pravděpodobností jen vzrostou.

 

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení prvního psa

Mnoho lidí a začínajících “kynologů” si často pořizují svého prvního psa a neví jaké plemeno …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *