CBD
Úvod | Ze světa psů | Všechno co byste měli vědět o psech z útulku

Všechno co byste měli vědět o psech z útulku

Jak v ČR fungují útulky pro psy?

V České republice máme poměrně funkční systém na záchyt nejen psů, ale všech bezprizorních zvířat, která potřebují naši pomoc. Provozování útulků prošlo legislativní změnou v roce 2017 a upravilo dřívější nejasnosti v provozování i v definici těchto stanic. Zároveň touto úpravou vznikla povinnost podat žádost o zápis do registru útulků na krajskou veterinární správu, která vykonává dohled nad jednotlivými útulky. To zajišťuje zvířatům, že budou žít ve vyhovujících podmínkách a bude jim poskytnuta adekvátní péče. Momentálně je v České republice registrováno 285 útulků pro zvířata a valná většina z nich se stará právě o psy! A co má útulek vlastně v „popisu práce“? Jednoduše se postarat o odchycená a nechtěná zvířata a v případě, že je to možné jim zajistit nové majitele. Ačkoli to zní velice jednoduše, opak bývá pravdou.

Jak se ocitne pes v útulku?

Každý pes z útulku má svůj příběh trochu jiný, někteří se tam ocitnou jako nevhodné dárky. (Především po vánočních svátcích útulky vždy pocítí zvýšený nával nových nechtěných psů. Proto se držte jednoho důležitého pravidla – pes není dárek!)

Někteří se dostanou do útulku jako zachráněné štěně z popelnice, odpadkového pytle a dalších šílených míst. Jiní jsou podvyživení, zubožení se spoustou zdravotních problémů, někdy až na pokraji smrti. Jindy jsou zachráněni od bývalých majitelů, kteří se o ně nestarali, nebo je dokonce týrali. V útulku, ale končí i zatoulaní psi, kteří už si nenašli cestu zpátky domů, nebo psi, které někdo jen přehodil za vrata útulku.

Kdo útulky platí?

Určitě vás napadlo, že všechny vakcinace, zdravotní ošetření i speciální diety pro psy musí něco stát, stejně jako péče. Pokud jste někdy byli se psem u veterináře (minimálně na kastraci určitě) umíte si udělat představu kolik peněz je třeba jen na měsíční provoz. Kde tedy získávají útulky finance? Možností není mnoho. Také záleží, jestli se jedná o útulek městský nebo soukromý. Městské útulky jsou zřizovány městem nebo obcí, ty přispívají na částečný, nebo úplný chod útulku. Někdy mohou získat peníze od města nebo obce i soukromé útulky. Stačí když s městem uzavřou smlouvu o odchytu a péči o tato zvířata. Další možností je žádost o dotace. Nejvyšší podíl financí ale zpravidla do útulku přiteče ze soukromých zdrojů ve formě darů, ať už peněžitých nebo věcných. (pozn. red. – pokud ale mají útulky s něčím problém, je to personál. Kvalifikovaných pracovníků, kteří by uměli správně pracovat se zvířaty je žalostně málo, a ani dobrovolníků není mnoho)

Pořízení psa z útulku

Pokud uvažujete o novém přírůstku v podobě psa, musíte si uvědomit, že se jedná o závazek na dalších minimálně deset let. Je jedno, jestli si psa pořídíte z útulku nebo od chovatele s průkazem původu, váš čas a pozornost mu musíte věnovat vždycky. Než si psa začnete „vybírat“ zamyslete se, co od psa očekáváte, kde žijete a zohledněte to při následné volbě. Představte si různé situace a zamyslete se, kdo se o psa postará, pokud pojedete na dovolenou nebo si zlomíte nohu. Jestli jste pečlivě zhodnotili všechna pro i proti, už vám ve „výběru“ nového kamaráda nic nebrání. Jak na to? Většina útulků dnes funguje na sociálních sítích nebo mají přímo svoji vlastní webovou stránku. Tam si můžete udělat přehled jací pejsci jsou zrovna k adopci. Nebojte se zeptat na povahu nebo odkud pes přišel, správný útulek vám tyto informace rád poskytne.

Přečtěte si také:  Podmínky pro cestování nejen se psy do zahraničí

Nevýhody pořízení psa z útulku

Tou největší nevýhodou je, že skoro nikdy neznáte celý příběh svého nového kamaráda. Je třeba si uvědomit, že pes mohl prožít mnoho traumatizujících situací. K takovému psovi musíte správně přistupovat a věnovat mu nejen čas, ale především trpělivost. Pokud vás v útulku upozorní na situace, ve kterých se pes chová problémově, nepodceňujte je a věnujte jim dostatečnou pozornost. Naučte se odhadovat reakce psa a snažte se jim předcházet. Občas se stane, že se pes do útulku zase rychle vrátí, protože je „nezvladatelný“. Pokud si už se psem nevíte rady, nemusíte ho hned vracet, stačí se jen nebát říct si o radu, zkušenější majitelé vám jistě rádi pomohou.

Výhody pořízení psa z útulku

Jsou to ti nejvděčnější společníci, kteří vás budou bezpodmínečně milovat do konce psího života. Pokud se takovému psovi dostatečně věnujete, poslechne vás na slovo a bude schopný za vámi jít kamkoliv. Pokud se na to chcete podívat po praktické stránce, pes z útulku bude mít vždy všechna potřebná očkování a pokud bude trpět jakoukoli nemocí, dozvíte se to. K tomu abyste si vůbec mohli psa odvést, je třeba podepsat smlouvu, v té se zavážete ke kastraci psa a také tam jsou písemně upravené všechny potřebné informace. Samozřejmě dostanete i očkovací průkaz. Další výhodou je, že vám pracovník útulku může říct, co se o psovi dozvěděl během jeho pobytu v útulku. Určitě vám to usnadní pozdější komunikaci se psem.

Čipování psů

Pokud chcete, aby se váš pes v případě ztráty dostal brzy domů je skvělým řešením ho očipovat. Poměrně levným podkožním implantátem si ušetříte spoustu starostí. Nezapomeňte však, že číslo čipu musíte nechat zapsat do registru. Těch je hned několik, takže pokud se psem cestujete nebo hrozí, že by ho mohl někdo ukrást, doporučujeme zápis provést do více registrů. V případě, že se vám pes zatoulá, a někdo ho najde, veterinář nebo strážníci mohou naskenovat čip a zjistit vaši adresu, jméno, ale i telefonní číslo. A to se vyplatí!

A co vy? Pořídili byste si psa z útulku? A máte svého psa očipovaného?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *