Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | 10 nejchytřejších plemen psů na světě

10 nejchytřejších plemen psů na světě

Každý miluje svého psa a většina z nás věří, že právě ten náš pes musí být nejchytřejší. Ale řadí se plemeno vašeho psa mezi nejchytřejší? Připravili jsme si pro vás žebříček: 10 nejchytřejších plemen psů na světě. Podívejte se, která plemena patří mezi ty nejchytřejší.

Na 200 profesionálních rozhodčí obedience sestavilo seznam 10ti nejchytřejších plemen na základě jejich inteligence. Je váš pes mezi 10 nejchytřejšími? Čtěte a přesvědčte se sami.

10 nejchytřejších plemen psů:

Australský honácký pes, 10.místo

10. Australský honácký pes

je velmi aktivní plemeno. Toto plemeno vzniklo v Austrálii a využívalo se především jako ochránce stád. Je bystrý, inteligentní a velmi věrný pes. Vždy chrání svůj majetek a svého pána.

 

Rotvajler, 9.místo

 

9. Rotvajler

má u nás hrůzostrašnou pověst, která je ovšem do značné míry nezasloužená. Je to inteligentí, učenlivý a přátelský pes. Svému pánovi je oddaný a řadí se mezi jedny z nejlepších hlídacích plemen.

 

 

 

Malý kontinentální španěl, 8.místo8. Malý kontinentální španěl

je společensky založené plemeno. Je velmi temperamentní, svérázný a bývá také velmi tvrdohlavý. Je vhodný do rodiny a pro svou velmi hbitou a aktivní povahu i k dětem.

 

 

Labradotský retrívr, 7.místo

 

7. Labradorský retrívr

je pes učenlivý, poslušný a sebevědomý. Toto plemeno je nejvhodnější ke canisterapeutickému výcviku, rád pomáhá lidem i dětem. Má ovšem sklony k obezitě, proto potřebuje dostatek výcviku i procházek a dobrou stravu.

 

 

 

Šetlandský ovčák, 6.místo6. Sheltie

neboli šetlandský ovčák je pes, který byl původně vyšlechtěn k nahánění stád ovcí. Tento pes je velmi čilý, což se projevuje jeho rychlým během. Šetlandský ovčák se řadí mezi psi přátelské a věrné svému pánovi. Je to pes ostražitý, inteligentní a temperamentní.

 

Dobrman, 5.místo

 

5. Dobrman

je hodně temperamentní pes, který vyniká nebojácností a ostražitostí. Taktéž patří mezi výborné obranáře a psy hlídající majetek. Při výchově potřebuje pevnou ruku, ale i dobře vycvičení jedinci dokáží pracovat jako terapeutičtí psi v nemocnicích. Na dobrmana se člověk může spolehnout.

 

Online kurz Problémové chování

 

 

 

Zlatý retrívr, 4.místo

4. Zlatý retrívr

je zařazen mezi nepopulárnější psy. Je věrný, trpělivý a miluje děti. S tak vysokou inteligencí není divu, že vyniká v soutěžích poslušnosti nebo dog dancing. Zlatý retrív patří mezi 10 nejvíce oblíbených psích plemen.

Přečtěte si také:  Treibball – sport pro všechna aktivní plemena!

 

 

Německý ovčák, 3místo

 

3. Německý ovčák

je velmi inteligentní a odvážný pes, proto se také řadí na 3.místo. Řadí se také mezi další plemeno z nejlepších hlídačů a ochránců. Vzhledem k jeho pracovitosti je pro něj důležité mít stále co dělat. Je skvělý pro policii, vojáky, záchranáře, ale také se hodí jako slepecký pes. V tomto případě mu lidé mohou pro jeho věrnost důvěřovat. Německý ovčák je také výborný v oblasti sportovní kynologie. Řadí se také mezi nejoblíbenější plemena psů v ČR i ve světě.

 

 

Pudl, 2.místo

 

2. Pudl

se řadí na 2.místo, je to jedno z nejchytřejších plemen. Je velmi učenlivý, společenský a přátelský. Pudlové jsou velmi přátelští k lidem, obzvláště pak k dětem.

 

 

 

 

Border colie, 1.místo1. Border kolie

stejně jako mnoho inteligentních plemen potřebuje práci. Práce je dělá šťastnými. Potřebuje být neustále ve společnosti a pro její temperament by se měla učit nové a nové cviky, triky a nebo povely. Vzhledem ke své inteligenci a rychlosti nastavila border kolie vysokou laťku ve sportech jako jsou agility, dog dancing a samozřejmě také ve zkoušce ovčáckého psa.

 

 

 

Pokud se váš pes v seznamu 10 nejchytřejších plemen psů nenachází, nezoufejte. Protože mít nejchytřejšího psa má někdy své nevýhody. Například, a to je nejčastější, když vysoce inteligentní pes zůstane celý den sám doma může se nudit a začít jednat destruktivně a nebo se stát neurotickým. Zatímco ne zrovna nejchytřejší pes si pomalu ani nemusí uvědomit, že jste tak dlouho pryč a nebude tolik vyvádět.

Seznam je sestaven podle knihy The Intelligence of Dogs (Stanley Coren).
Další info: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Intelligence_of_Dogs

Další zajímavé články:

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Dovolená s Vaším psím mazlíčkem

Dovolenou si zaslouží všichni, jak páníčci, tak naši psí miláčci.  Existují sice psí hotely, ale …

52 komentářů

 1. Tady se dá u každého pejska dohledat i chytrost. pejskar[.]cz :O

  • 10 nejchytřejších plemen psů na světě ?
   Není to trochu diskriminace? Mohu potvrdit, že nejde o rasu psa, protože když to nemá od
   přírody i ten v žebříčku nejlepší, tak může být hloupý jako veverka, ale i ta se dá naučit psím
   kouskům.Tím chci říci: nezoufejte a nepoddávejte se předsudkům a dogmatům rádoby odborníkům na
   zvířecí inteligenci. Mnoho zvířat různých ras a druhů nás překvapují na vzdory pověsti o hlouposti.
   Předpoklad o inteligenci je registrace a rodokmen ? Oříšek boří veškeré mýty ( pouliční křížení )
   o omylu odborníků, protože nedochází ke křížení potomstva stejné krve mateřské genetické informace.
   Incest, krvesmilstvo a jak je známo plodilo a plodí jen degenerované potomstvo.
   Chovné stanice budou vychvalovat vždy své produkty ( vyšlechtěné psy) , ale to jen otázka peněz a
   proto to právě dělají.., pro zisk. Co je vlastně inteligence? Řečeno: i my samotní lidé ji máme rozdílnou
   a předpoklad s plemene druhu člověk moudrý (Homo sapiens sapiens), též člověk rozumný je známo,
   že na vzdoru předpokladu nejsme všichni stejně nadaní a chytří, proč ? To jsem už popsal, máme každý
   jiný předpoklad se adaptovat a komunikovat. Proto není psího plemene, které je horší a jiné lepší.
   Fyzicky nadaný neznamená inteligentní a naopak. Malý pejsek neznamená hloupý a přerostlý, velký chytrý.

   • Hadam že sám/a nemáte chytrého psa však?
    Borderkolie je nejchytřejší pes a není chytřejší. Podle mě prostě není. Mají to vrozene. Stejně jako u koní – paří se klisny, které jsou dobré ve skocích nebo běhu s hrebci zrovna tak.
    Tím chci říct, aby jste si kupovali stenata která mají rodiče, prarodice který něco někdy dokázali a ne nějaký krizence z mnoziren. 😉

   • Vetšina lidi co jsem pisou ty komentare maji borderku jak jsem četla… 🐕

 2. To by mě zajímalo, kde by skončil můj jezevčík, protože mi přijde, že moc chytrosti nepobral :D

 3. Milan Sarky

  Já nevím který pes je nejchytřejší a který blbý. Mám 5 psů a co pes jiná ves – jak já říkám. Myslím si, ale že chytrý a moudrý má být majitel psa. Když si pořídím psa, tak jej beru jaký je. Beru si psy i z útulku a dám jím domov, lásku a hlavně dlouho trvá než je dám psychicky do pořádku. Je to dlouhá cesta a trvá i dva roky. Ale důležité je, že nehledám z kterých psů je nejchytřejší, neostřejší a podobné hovadiny. Pro mě jde o odpovědnost a dát jím domov a mít pro ně otevřené srdce a ruku, která umí pohladit. Je to starost a když mě moc naserou, tak si vždy řeknu, že oni mají vlastně jenom mě! Usměji se a tak život jde dál. Miluji psi a jsou pro mě vším a mám je rád všechny bez rozdílu. Prosím!! nedělejte rozdíly!!

 4. Ahoj, mam cinskeho chocholateho psa, jo je az moc chytry a vycurany pokud jde o jidlo. Je schopny 5 minut vkuse byt opreny o ocas a panackovat a dokonce pustit nejakou tu slzu. Njn jidlo je u nej cely svet. Potom az nekde ja. Jinak co se tyce poslusnosti – dokud mu neslibite mnamku neposlechne. :-(;-)

  • měla jsem číňanka – labutienku podotýkám bez PP nechtěný vrh a Beník zbyl – byl strašně bázlivý, ale hodně chytrý – všechny příkazy se naučil strašně rychle, až na to že z počátku nesnesl být sám doma a počůral nám pantofle:D, ale byl to úžasný pejsek – nechápala jsem, cokoliv mně na těle bolelo (po jízde na kole, sekání trávy, zlomená noha… – vždy se přitulil na bolavé místo a bolest odcházela, mohla jsem se bez bolesti vyspaat – možná nejsou nejchytřejší, ale určitě mají schopnost se vcítit a žít v sounáležitosti se svým pánem a to je moc důležité

 5. Jaroslava Balakova

  Prominte pudlickari ale musim. Ten kdo to delal mel ig tykve. Cely zivot se potykam s temi hajzli (pudli) a v zivote jsem nepotkala neagresivniho natoz inteligentniho. A verte ze 20 lidi urcite nebude myt stejnou vychovu. Prominte nenavidim je jsou zakerny a agresivni vic nez bojova plemena. Boze dekuji ti ze existuje rasa bojove plemena.

  • Promiň, ale bojový plemena neexistují! To za prvé a tenhle seznam jsem už viděla někde na zahraničním webu, kde to vzali z jedné knížky – testu psů…

   • Evo vám se omlouvám ale bojová plemena opravdu jsou protože se dříve tato plemena využívala k boji a dodnes spolu zápasí i papíroví psy z chovek a to jen pro to aby jejich majitelé věděli zda-li mají potřebnou výdrž a je to legální

  • To je mi lito ze nemate dobry zkusenosti s pudly ale je to blbost. Znam jich nekolik, at uz jako jen dom. mazlicci nebo u dogdancingu aagility.. jsou ddobri, a ze je znate jako agresivni, tak za to muzou jen a jen majitele se spatnou vychovou. A souhlasim – bojova plemena neexistuji. Patri proste mez sluzebni a ti zurivci porad souvisi s vycvikem a vychovou. Takovym lidem bych psa nepovolila

   • Děkuji paní Jitce,že se zastala pudlíčků.Sama mám již druhého a jsou úžasní.Důležité
    je jim dát lásku a být důslední ve výchově.Pak máte toho nejlepšího kamaráda na světě!

  • Když jsou pudlíci řádně vycvičeni, jsou to opravdu skvělá zvířata. Nemůže je odsuzovat, protože jste jich pár potkala (a pravděpodobně zrovna ti nebyli dobře vycvičeni). Jestli “nenávidíte” pudli, nenávidíte tak psy.

  • Bobasek

   Nechápu jak tu může někdo napsat, že nenávidí nějaké plemeno. Ta paní je tu špatně. Doporučuji jí nějaký módní salon a ne stránky věnované pejskaření…

 6. ahoj já mám borderku a moc chytrá teda není :D

  • Tak každý pes má jiný intelekt :D Naši známí mají borderku, ale je to pes a ten je úžasnej, hodně ho toho i naučili kdežto já toho svýho nic nedokážu pořádně naučit, asi je líný :)

  • Borderky jsou super psi ale ne vždycky umí “všechno” . Záleží na páničkovi každý pes může umět skvělé věci když se mu jeho pán věnuje!!!!!!!!!! Tím nechci říct že se svému psovi nevěnujete ale možná by to chtělo trochu přidat.

   • Nic proti lidem kteri maji radi pudly ale me se moc tohle plemeno nelibi. mame Australského ovcaka štěně black tricolor a nevim jak ale uz se naucil sedni ( tedaa to uz umel) lehni dej pac dej pět popros (akorat mi pri povelu popros drzi ruce) PSs. Posloucha jen na pamlsky ktere uz tak trochu nemame. a ted ho musim naucit lehni jenom na gesto a musi umet:ke mě. Za 4 tydny jdeme na kontrolu k veterináři a do te doby ho musim pořádně naucit ty povely : lehni nebo sedni a ke mě

  • Já mám Border kolii krátkosrstou jménem Nelinka a příjde mi, že je chytřejší než já:))

  • Já mam také borderku Amy je to zlatičko mazli se když jdu pryč uteče za mnou. Je velice chytrá nesmí vidět že něco sázíme pak přijde a vyškube to ven je to prostě

  • Záleží na rodicich
   Pokud máte nějakou z mnoziren tak se nedivím.
   Každá je chytra na něco jineho. Každá nemusí byt chytrá. Koukejte po psech který jsou papírový a mají tam jejich sport a pod.

 7. Ahoj
  já mám doma bišonka je to můj miláček chodím s ní do kroužku a mě přijde že je chytřejší než třeba pudl(záleží na jedinci)v kroužku je jeden pudl a je teda úplně tupej

 8. Jana z Prahy

  Měla jsem od mala moc psů jako Nowofundlanského psa,Briardy,ovčáky,Kavkazáka nyní mám 5let Akita Inu a mohu říct,že je to pan pes a takový mozek a inteligenci jakou má Akitka se může pochlubit malo plemen to co ho nenaučíte vy už umí od přírody a každý den překvapí něčím novým je úžasný,chytrý,věrnost a oddanost nezná meze prostě kdo vlatní akitu ví o čem píšu.Pro každého pána je jeho pes ten nej………

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *