Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Brzký kontakt se psy dokáže snížit rizika astmatu

Brzký kontakt se psy dokáže snížit rizika astmatu

Brzký kontakt dětí se psy je možná prospěšnější, než si mnozí myslí. Tým švédských vědců použil informace z národního registru o více, než milionu švédských dětech, aby je mohl využít pro výzkum rozvoje astmatu u lidí, kteří se již od raného dětství stýkají se psy. Nové studie ukazují, že děti vyrůstající se psy měly o 15% menší výskyt astmatu, než děti bez psů.

Jedná se o součást významného výzkumu, který byl zařazen do studií vědců spojujících devět různých vnitrostátních zdrojů. Výsledky těchto studií jsou natolik významné, že byly publikovány Americkou lékařskou asociací JAMA Pediatrics. Cílem výzkumu bylo zjistit, jak reaguje mladý dětský organismus na přítomnost psa a jak to souvisí a rizikem astmatu.

Dřívější studie ukázaly, že vyrůstání na farmě snižuje u dětí výskyt astmatu až na polovinu. Chtěli jsme výzkumem zjistit, jestli podobné pravidlo platí také u dětí vyrůstajících se psy. Naše studie potvrdily, že děti vyrůstající se psy mají o 15% méně astmatu, než děti bez psů. Ještě nikdy jsme neměli k dispozici informace o tak obrovském množství dětí a nyní nám tyto informace mohly náš výzkum potvrdit“, říká Tove Fall, docentka epidemiologie na katedře lékařských věd na univerzitě v Uppsale (Uppsala University), která na studii spolupracuje s výzkumníky ze švédského institutu věd (Karolinska Institutet in Stockholm).

Online kurz Problémové chování

Ve Švédsku má každý člověk své unikátní osobní číslo, pod kterým je evidován v záznamech národní databáze. Pod tímto číslem jsou vedeny všechny návštěvy odborných lékařů i všechny vydané recepty. Právě s těmito informacemi výzkumníci pracovali. Registrace vlastnictví psa je ve Švédsku také evidována a je povinná od roku 2001. Díky ní mohli výzkumníci porovnávat důležitá data, aby věděli, jestli psí přítomnost spojovat s léky, které děti užívaly na astma.

Přečtěte si také:  Proč trpí zubním kamenem především malá plemena?

Tento druh epidemiologických studií byl zaměřený na výzkum velké masy lidí, ale zatím neodhalil některé konkrétní odpovědi na to, jakým způsobem zvířata na dětské astma působí. Přítomnost zvířat u lidí v dětství má značný vliv i na výskyt astmatu v pozdějším životě. Ačkoliv byl výzkum prováděn zejména na švédské populaci, výsledky by měly být podobné pro většinu zemí, které mají podobnou kulturu.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *