Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Pořízení štěněte 1.díl – Výběr vhodného plemene

Pořízení štěněte 1.díl – Výběr vhodného plemene

Rozhodli jsme se, že si pořídíme štěně a jsme ve fázi, kdy zkoumáme každé plemeno zvlášť a zjišťujeme, zda se k nám hodí a zda mu můžeme zajistit přesně to, co potřebuje. V prvním díle této série článků se podíváme na to, jaké plemeno psa bychom si vzhledem k našemu životnímu stylu a prostředí ve kterém fungujeme měli pořídit a na co všechno si máme dát pozor.

Chceme psa k rodině nebo na práci?

Pokud si pejska pořizujeme do rodiny, měli bychom vybírat takové plemeno, které je nekonfliktní, hravé a energické. Je jedno, zda to bude malé plemeno nebo velké, jen je třeba zjistit jeho povahové rysy. Někteří psi se totiž k dětem moc nedoporučují. Psa jako člena rodiny můžeme pořídit jakéhokoliv, ale musíme mu dopřát to, co potřebuje.
Jestliže chceme psa na práci (policie, sportovní kynologie, obedience, záchranařina), tak si musíme vybírat z plemen pracovních. Například po malém teriérovi nemůžeme chtít, aby pracoval jako policejní pes. Někteří psi prostě nejsou stavěni na nějaké pracovní aktivity, a proto je důležité sledovat i jeho řádné využití. Seznam všech pracovních plemen najdete na našich stránkách.

Máme dostatek prostoru pro velkého psa?

Jestliže chceme velkého psa a nebo psa náročnějšího na pohyb (německý ovčák, německá doga, zlatý retrívr, bernardýn, staford, pitbull,…), musíme si odpovědět na otázku, zda máme vhodné zázemí, které pes potřebuje.

© Petra Čapková

Asi nebude nejlepší nápad pořídit si dogu do bytu 1+1, když jsme pracovně vytíženi a nedokážeme psovi poskytnout dostatek pohybu a času, který potřebuje. Takový pes potřebuje neustálý pohyb a zápřah na zadní nohy, kvůli dostatečnému osvalení.
Podle vašeho zázemí chce rozhodně přizpůsobit výběr plemene. Pokud máte domeček se zahradou, nemusíte si nad výběrem lámat moc hlavu, můžete si pořídit jak malého, tak i velkého psa, ale pokud máte dostatečné zázemí, je dále třeba řešit i to, zda zvládnete výcvik kvůli jeho povahovým vlastnostem. Velký pes rovná se větší zodpovědnost, větší spotřeba krmiva a potřeba pevné ruky.

Bydlíme v bytě

Jak jsme již zmínili, pokud žijeme v bytě, je určitě lepší si pořídit plemeno, které je vhodnější právě do bytu. Musíme brát v úvahu, že pokud pes bude delší dobu zavřený v bytě sám, může způsobit nějakou škodu či nadměrným štěkáním dráždit sousedy, což je moc nepotěší. Proto je dobré mít byt dostatečně zabezpečený již před příchodem psa. Na toto téma pro vás samozřejmě také chystáme článek.

Nemáme moc času, pracujeme

Dnešní doba je doba uspěchaná a většina z nás je pracovně vytížená. I přes to není nemožné si psa pořídit. Pokud se tedy rozhodneme a přistoupíme k pořizování a vybírání psa do bytu, je třeba jej před psím ničitelem zabezpečit. A hlavně zajistit, aby měl vše, co potřebuje i bez naší přítomnosti. Ve štěněčím věku jsou velmi důležité časté procházky venku kvůli vykonání potřeby štěněte, a také je důležitá stejná doba krmení, neboť štěně se krmí min. 3x denně. Abychom zajistili místo na vykonání potřeby, můžeme použít psí pleny, které se umístí na jedno místo do doby, než psa naučíme si o potřebu říct a nebo použijeme šikovnou psí toaletu. Pokud se jedná o krmení ve stejnou dobu, je k tomu výborná automatická miska, která má časovač a psovi se otevře vždy v čas, ve který je zvyklý na krmení. Více o potřebách pro psy v jiných článcích.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Často cestujeme

Patříte také mezi lidi, kteří rádi cestují? Ani zde není problém v pořízení pejska. Akorát musíme vzít v potaz, že pes bude dost času trávit v dopravních prostředcích (auto, autobus, vlak, letadlo, loď), a také, že bude mít dostatek pohybu, i také kvůli turistice, procházkám a výletech.
Je třeba tedy uvažovat nad pořízením takového plemene, které je na toto všechno zvyklé. A to znamená, že je vhodný k využití na různé vytrvalé hry a neunaví se po hodině venku. Určitě si tedy v tomto případě nepořídíme psa z kategorie společenských plemen.

Přečtěte si také:  Pes v autě - strach z jízdy

Máme jiná zvířata

1152216_43424425Jestliže jsme se rozhodli pořídit si psa do domácnosti, kde již nějaký ten zvířecí mazel už bydlí, také to není překážkou. Pokud je to jiný pes, musíme vědět, zda se se psem snese, či nikoliv. Někteří psi prostě nesnesou jiné psy v domově, ve kterém jsou jediní už nějakou dobu. Pokud máme kočku, králíka nebo jiné zvíře, není problém v soužití, štěně je hravé, a tak si z toho nic nedělá. Buďto se skamarádí a nebo si budou udržovat odstup, ale není zde hrozba nějaké rvačky či ublížení.
Je třeba obě zvířata spolu seznámit a pak jim nechat prostor. Oni sami si ujasní, kdo jak na tom je. Ovšem zpočátku je třeba, abychom nad nimi měli pdohled a věděli, co se u nich děje.

Obecně vzato je důležité si nejprve ujasnit, jaký jsme typ člověka – aktivní, rodinný, pracovně vytížený nebo cestovatelský. Tímto zajistíme, že náš budoucí psí kamarád dostane vše, co potřebuje a nebude strádat ani na péči, ale ani na pohybu.

V příštím díle si přiblížíme, jaké jsou výhody nebo nevýhody při pořízení štěněte s papíry nebo bez papírů, jaký je vlastně mezi tím rozdíl a co obnáší návštěvy u majitelů, od kterých si budeme brát štěně. Je také dosti důležité vědět, co bychom měli dělat a co ne, když si pořizujeme psa.

Další díl: Pořízení štěněte 2.díl – Pejsek s PP nebo bez PP

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *