Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Pořízení štěněte 2.díl – Pejsek s PP nebo bez PP

Pořízení štěněte 2.díl – Pejsek s PP nebo bez PP

Budeme kupovat pejska s PP nebo bez PP? A jaký v tom je vlastně rozdíl?

Pejsek s PP

Rozhodli jsme se pro pejska s PP, tedy s průkazem původu, tak můžeme na 100% vědět, jaké je pes plemeno, jací byli jeho rodiče a jaké měli případné vady (dysplazie kyčelního kloubu, apod.)
Také je možné zjistit, jak si onoho pejska rodiče a jejich rodiče vedli při různých zkouškách. Jak výstavy, tak i jiné zkoušky.
Pejska s PP si tedy pořizujeme buďto z důvodu, že chceme se psem dále navštěvovat výstavy nebo s ním soutěžit a nebo z důvodu, že chceme vědět to, že je pes na 100% čistokrevný.

Pejsek bez PP

Pejsek bez průkazu původu není žádný “vyvrhel”, ale je to pouze pes, jehož majitel není chovatelská stanice a tudíž nemůže štěňatům vystavit průkaz původu. Je však problém, že si nemůžeme být na 100% jistí, že pes je čistokrevný. To znamená, že jsou připuštěna dvě různá plemena psů a vznikne z toho tzv. “kříženec” nebo “voříšek”. Někdo tuto tzv pouliční směs chce, a tak mu nevadí, co ze psa vyroste. Ale mnoho lidí si chce pořídit určité plemeno, pro které má slabost a tudíž bude raději volit koupi psa s PP od chovatele.

Pejsek z útulku

Jsou tu i pejsci, které si můžeme osvojit z útulku, ať už štěně či dospělého psa. Jedná se o pejsky, o kterých nevíme moc informací, někdy dokonce ani plemeno. Jedná se o pouhý odhad, co to může být za rasu a nebo dle veterinárního lékaře i odhad věku. Pokud se takový opuštěný pejsek najde, lidé z této služby ho dají do pořádku a následně jej nabízí k umístění do rodin.
Jedná se o psy, kteří se mohli ztratit, ale jelikož nejsou očipování, nemohli jeho majitele najít, a tak pejsek skončil v útulku. Dále se pes dostane do útulku tak, že jej majitel vyhodí na ulici – třeba jako nechtěný dárek pod stromeček a nebo z důvodu týrání, což je u nás také vážnější problém.

Přečtěte si také:  Jak vychovat štěně?

Záleží tedy na volbě budoucího majitele psa, jakého pejska zvolí.

Na co si dát pozor při výběru chovatelské stanice

Pokud jsme se rozhodli vybrat pejska z chovatelské stanice, musíme si tuto stanici nějak ověřit. Nejlepší je jít na nějakou pořádanou výstavu a při té příležitosti si s chovateli popovídat, oni moc dobře vědí, jaké to plemeno je, jaké má vlastnosti, ke komu se hodí, atd.
Jakmile si vyberete chovatelskou stanici, je dobré si… Celý článek zobrazíte po přihlášení.

Další díl: Pořízení štěněte 3.díl – Pes v bytě nebo v rodinném domě

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Štěňátko již máte doma, učíte jej základní hygienické návyky a začínáte jej postupně začleňovat mezi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *