Stopy jsou nedílnou součástí sportovní kynologie a často bývají důvodem ztráty mnoha bodů na zkouškách či závodech. Proto se v následujícím článku postupně seznámíme se správným nácvikem stop vašeho štěňátka.
Kdy začít
Se stopou je dobré začít co nejdříve krátce po tom, co si nové štěňátko dovezeme domů, tedy ve dvou měsících. Zde jednoznačně platí: „Čím dříve, tím lépe“.
Jak na to
Z počátku vybíráme lehké přehledné terény, nejlépe krátce sečenou trávu, kde nechodí venčit celé sídliště.
Na označení začátku stopy použijeme vlaječku či terčík k tomu určený, nebo improvizujeme a vyrobíme si vlastní. Postačí například dlouhá pletací jehlice či drát, na který shora přiděláme výraznou stužku, nebo kus látky.
Terčík zapíchneme do země a z pravé strany vyšlapeme obdélník velikosti cca čtvrt metru delší strana. Plochu vysypeme několika pamlsky, je dobré ze začátku použít něco silně motivačního, co pejsek běžně nedostává, např. šunka, sýr, maso… Pak začneme dělat kroky a do každé stopy dáme pamlsek tak, že nadzdvihneme špičku nebo se postavíme na vnější hranu chodidla a vložíme takto odměnu pod nohu. V žádném případě nohu nepokládejte stranou.
Při druhé a další stopě jednu a postupně více šlápot neprokrmujte, přesto ale dbejte na to, aby do ní pejsek strčil čumák a očuchal jí.
Do poslední stopy vložte předmět, bud originál, nebo postačí kousek koberce.
Přiveďte psa ke stopě a dejte povel „Stopa!“. Rukou mu ukazujte šlápoty a nenechte ho ani jednu přejít. Motivujte ho hlasem. Pokud se pejsek ztrácí, řekněte například „Ne! Kde máš stopu!!“ a ukažte mu, v nejhorším případě si lehce pomozte vodítkem a naveďte ho. Až stopu zase chytí, moc ho pochvalte. Když dojde k předmětu, bez povelu ho posaďte či položte a pak ihned bouřlivě pochvalte a odměňte pamlskem. Pak pejska ze stopy odveďte pryč, nenechte ho tam dále čuchat nebo se venčit.