Rádi byste někam vyrazili i se svými čtyřnohými miláčky, ale nevíte, jak se na takovou cestu připravit? Nebo snad ani netušíte, kam se vlastně s pejskem dá vycestovat, a kam naopak ne?
Pak jste na správném místě. Připravili jsme si pro vás totiž stručný návod, ve kterém najdete odpovědi na všechny tyto i další otázky.
Rok co rok se majitelé pejsků potýkají s tím stejným problémem. Když nastává čas dovolených, nastává zároveň i čas rozhodování se, zda s sebou na výlet svého chlupatého kamaráda vzít, či nikoli.
Většina lidí by preferovala možnost druhou, ale protože se cestování se psem zdá jako složitá záležitost, tak musí bohužel dost často drahý přítel zůstat doma, nebo u někoho známého.
Jestli byste to však rádi změnili a svého pejska vzali do světa s sebou, pokračujte ve čtení.
Představíme vám totiž, jak se na tuto cestu připravit, co svému čtyřnohému kamarádovi zabalit nebo kam se dá vůbec se psem vyrazit.
Jaký dopravní prostředek zvolit
Nejprve si však představme základní možnosti transportu, které můžete pro cestu s pejskem využít.
V podstatě se sice dají využít téměř všechny možnosti, jakými může cestovat i člověk, některé však mohou být pro páníčka i pro psa pohodlnější a příjemnější než jiné.
- Letadlo – Cestování letadlem se psem velká část leteckých společností nabízí. Jde o však druh transportu s mnoha vykřičníky. Musíte totiž počítat s tím, že povolení vzít si svého mazlíčka s sebou bude zpoplatněno. A cena se může podobně jako podmínky pro přepravu psů lišit společnost od společnosti. Některé například nedovolují vstup na palubu těm zvířatům, která před cestou dostala sedativa na uklidnění, protože léky mohou fungovat ve vyšší nadmořské výšce jinak a zvíře se po nich může začít chovat nepředvídatelně. Zároveň může být přeprava zvířat povolena třeba jen v prostoru mimo palubu, takže na pejska neuvidíte a nemůžete ho během cesty kontrolovat v případě různých problémů. Cestování letadlem se psem tedy je možné, ale je potřeba předem vše dobře zvážit.
- Vlak/Autobus – Dalšími formami hromadné dopravy, které můžete pro cestování s pejskem využít, jsou vlak nebo autobus. U těch je výhoda, že se na zvířata nekladou takové požadavky jako při cestování letadlem. Většinou totiž postačí, že je zvíře v přepravce. Abyste se ale vyhnuli jakýmkoliv problémům, je potřeba, aby byl pejsek celou cestu v naprostém klidu. To může některým při společnosti tolika cizích lidí dělat problémy.
- Auto – Jako patrně nejlepší varianta cestování se psem se tak přirozeně nabízí transport autem. Dost možná jste už v něm svého pejska někdy vezli, takže bude alespoň částečně zvyklý, a zároveň ho nebudou znepokojovat žádná cizí zvířata či lidé. Je však potřeba auto vybavit vhodným příslušenstvím. Pokud máte pejska menšího vzrůstu, pak bude nejlepším řešením bezpečnostní autosedačka Trixie nebo klasická kvalitní Ferplast přepravka pro psa. Ty vašeho pejska udrží v bezpečí a zároveň ubrání vaše auto před chlupy. Pro přepravu větších psů se pak nabízí speciální Trixie autopotah na zadní sedadla či Hobbydog ochranný potah do kufru. Jejich instalace je jednoduchá a opět vaše auto ubrání před potenciálním zašpiněním. Pořídit si ale můžete i maxi přepravku pro psa Ferplast, abyste svého nejlepšího kamaráda mohli udržet kdykoliv v bezpečí.
➡ Tipy pro bezpečné cestování ve voze se psem
Cestování se psem do ciziny
Po České republice můžete se psem cestovat téměř kamkoliv bez jakýchkoliv obtíží. Akorát je potřeba zvážit své i pejskovi schopnosti a podle toho se rozhodnout, zda se vydáte spíše k pláži, nebo naopak třeba do hor.
Poměrně jednoduché je se psem vycestovat i kamkoliv po Evropské unii. Je ale potřeba jej opatřit mikročipem, pasem a očkováním proti vzteklině. Pravidla pro vstup se zvířetem si však může každá země určovat sama.
Ať už byste tedy chtěli se svým pejskem vycestovat v rámci EU, nebo mimo ni, doporučujeme se před odjezdem ujistit o pravidlech vstupu se zvířaty na stránkách velvyslanectví dané cílové země.
➡ Podmínky pro cestování nejen se psy do zahraničí
Jak sbalit zavazadlo pro psa
Nakonec, když už víte, jak a kam pojedete, je potřeba si na cestu správně zabalit. To, jak si připravit své osobní zavazadlo, vám radit nebudeme.
V krátkosti vám ale připomeneme pár věcí, které byste neměli zapomenout vzít pro svého chlupatého kamaráda.
Kromě již zmíněného pasu byste tak neměli opomenout třeba různé léky, očkovací průkaz, nějakou hračku či pelíšek, dostatek krmiva a určitě i cestovní láhev pro psy, jako třeba Reedog Aqua Travel. Jde o designové a praktické řešení, jak svému mazlíčkovy zajistit správný pitný režim.
Nyní už byste měli být plně připraveni na cestu. Víte, jak je to s cestováním do zahraničí, jaký je nejlepší způsob dopravy a určitě svému miláčkovi nezapomenete správně zabalit zavazadlo.
Nám teď už tedy nezbývá, než vám i vašemu pejskovi popřát hezkou dovolenou.