Existuje mnoho důvodů, proč může být pes agresivní vůči jiným psům. Jedním z důvodů může být, že se pes bojí nebo se cítí být ohrožený jinými psy. Pokud se k psovi neustále přibližují a štěkají na něj, může se začít bránit. Dalším důvodem agrese může být to, že pes je teritoriální a brání své teritorium. Pokud se pes cítí ohrožený na svém území, může začít napadat jiné psy. V neposlední řadě je agresivita u psů často způsobena geneticky.
Pokud narazíte na agresivního psa, je důležité zachovat klid a nedělat prudké pohyby. Pomalu ustupte a nechte psa, aby se uklidnil, než budete pokračovat v cestě. Pokud se s agresivním psem dostanete do střetu, je nejlepší zachovat klid. Psi vycítí, když se bojíte, a pokud dáte najevo svůj strach, pes může být agresivnější. Snažte se nekřičet ani neutíkat, protože tím situaci jen zhoršíte. Místo toho stůjte klidně a vyhýbejte se pohledu z očí do očí, protože agresivní psi často napadají lidi, kteří se na ně upřeně dívají. Pokud máte možnost, zavolejte na psa jeho majitele nebo vyhledejte pomoc od někoho jiného. Nezapomeňte, že agresivní psi mohou být nebezpeční, takže se jim, pokud je to možné, vyhýbejte.
Typy agrese u psů
U psů rozlišujeme tři typy agrese: agrese spojená s dominancí, teritoriální agrese a agrese založená na strachu. Agrese může také být kombinací více faktorů. Dominantní agrese se projevuje chováním, které je určeno k udržení nebo zvýšení postavení jedince ve smečce. Může se projevovat vůči lidem i jiným psům. Teritoriální agrese je obvykle spojena s ochranou domova, ale může být také záminkou k boji o dominance. Agrese založená na strachu je spojená s obavami ze špatného postavení ve smečce a projevuje se např. útoky na lidi či jiné psy. Problémy s agresemi se vyskytují nejčastěji u takzvaných “bojových plemen”, ale mohou postihnout každého psa.
Jak vzniká agresivita u psů
Agresivita u psů je problém, který se u psů objevuje poměrně často. Může se projevovat jako útok na člověka, ale také na jiná zvířata. Nejčastěji se však agresivita projevuje jako značná neklidnost a rozrušení. Pokud chceme, aby naše zvíře bylo šťastné, musíme se s tímto problémem vyrovnat. Existuje mnoho důvodů, proč se agresivita u psů může objevit. Často je to způsobeno špatným zacházením, strachem či bolestí.
Někdy je také agresivita způsobena geneticky. Pokud máme psa s agresivními sklony, musíme se o něj postarat velmi dobře. Je potřeba mu dát dostatek pohybu a zároveň ho naučit správně reagovat na různé situace. Pokud se nám to nepodaří, může se stát, že z našeho psa vyroste tvrdohlavý rváč.
Jak předcházet vzniku agresivního chování u psů
Předcházení agresivitě u psů je velmi důležité. Pokud ji necháte propuknout, může se stát, že se psem budete mít problémy a on vám ublíží. Proto je dobré se o agresivitu u psa starat již od štěněte a naučit ho správným návykům. Můžete například:
- Naučit psa, aby se nebál ostatních psů a lidí. To mu pomůže vyhnout se stresovým situacím, které mohou vést ke zvýšené agresi.
- Naučit psa, aby se nebál hluku. Hluk může být pro psa velmi stresující a může ho to vést k agresi.
- Naučit psa, aby neštěkal na lidi nebo psy. Štěkání je pro psa obranný mechanismus a často se stává, že psi štěkají na lidi, kteří se jim nelíbí nebo se jim něčeho bojí.
- Naučit psa, aby nekousal. Kousání je pro psa také obranný mechanismus a může být velmi agresivní.
- Naučit psa, aby nebyl na svého majitele nepřátelský. Pes, který je na svého majitele nepřátelský, může být velmi agresivní.
Pokud se budete o svého psa starat od štěněte a budete ho učit správným návykům, můžete se vyhnout vzniku agresivního chování. Pokud už se ale agresivita u psa projevila, je potřeba ji co nejdříve řešit. Nejdůležitější je zachovat klid a psa k agresi nepodněcovat. Pokud se vám to nedaří, můžete zkusit najít odborníka, který vám poradí, jak s tímto chováním dál pracovat.
Co dělat, když je pes agresivní a proč vyhledat odborný kurz poslušnosti
Agresivní psi mohou lidem nebo jiným zvířatům často způsobit vážná zranění. Pokud máte domácího mazlíčka, který spadá do této kategorie, je důležité podniknout kroky k zajištění bezpečnosti lidí kolem vás. Nejlepší prevencí proti útoku agresivního psa je zabezpečení prostoru, ve kterém žijete. Mějte na paměti, že pes v agresivním rozpoložení bude chtít utéct z místa, kde je mu nepříjemně. Proto byste neměli dovolit, aby se váš pes dostal na volné prostranství bez dozoru. Pokud je to nutné, držte ho na vodítku. Pokud máte doma agresivního psa, je důležité dbát na to, abyste se vyhnuli potenciálně nebezpečným situacím. Především byste se měli vyvarovat přímému kontaktu s cizími lidmi a zvířaty.
Pokud si chcete užít slunce nebo procházku, ujistěte se, že ostatní lidé a zvířata jsou dostatečně daleko, aby nedošlo k nehodě. Je také důležité nepovzbuzovat svého psa k agresi. Například nedělejte hlučné zvuky, neházejte po něm předměty nebo mu nevyhrožujte a nekřičte na něj. Pokud se váš pes chová agresivně, je důležité zachovat klid a nemít strach. Když se pes cítí vystrašený nebo podrážděný, může být ještě agresivnější. Pokud se vám nepodaří zabránit útokům, buďte připraveni kontaktovat odborníka.
Správné doporučení při agresivitě psa je:
- Zabezpečit prostor, ve kterém se pes nachází.
- Nechat psa vybít přebytečnou energii.
- Používat správné vodítko a obojek, který psa ale neškrtí.
- Používat košík, kvůli bezpečnosti okolí.
- Když zahlédnete psa, kterého „nesnáší“ tzn. je na něj agresivní, tak se mu vyhněte, abyste předešli problémům.
- Pokud je pes silně agresivní a není vykastrovaný, tak je vhodná KASTRACE.
- Často a precizně trénovat základní poslušnost.
Když je pes agresivní, je důležité vyhledat profesionální výcvik poslušnosti. Agresivní chování u psů může být nebezpečné a může vést k vážným zraněním. Vyhledáním odborné pomoci se můžete naučit, jak se svým psem správně zacházet a cvičit, a pomoci zajistit, aby se choval bezpečně a přiměřeně. Pomocí správného výcviku se pes může naučit zvládat své agresivní chování a být tak bezpečnější pro vás i pro ostatní.
Psí kurzy poslušnosti se mohou také hodit, když se chcete ujistit, že vašemu psovi dodáte správnou socializaci a řádný výcvik. Takové kurzy mohou pomoci zvýšit sebevědomí vašeho psa a učinit ho méně náchylným k agresi. Pomůže vám to také lépe porozumět psem a jeho chování.
Online kurz Problémové chování
Zkušené trenérky vám rádi poradí přímo s vaším problémem a navedou vás k jeho odstranění. Přátelským přístupem, online, bez nutnosti dojíždět na cvičák a čekat, než na vás přijde řada. 5 týdenní funkční tréninkový plán sestavený profesionální trenérkou psů;
V kurzu najdete 5 nadupaných lekcí:
- Pochopení podstaty nežádoucího chování psa
- Jak s takovým psem pracovat?
- Praktická část – Podrobný návod krok za krokem
- Nežádoucí chování psa vůči lidem
- Pes přehnaně reaguje na zvuky a na předměty (ohňostroj, petardy, bouřka)
V kurzu Problémové chování si vysvětlíme podstatu takového chování a naučíme se s takovým psem pracovat tak, aby jeho přehnané reakce na lidi/psy/zvuky/předměty začali ustupovat a pes byl celkově vyrovnanější.
Přihlaste se do kurzu se svým psem ještě dnes.
Přihlásit se do kurzu Problémové chování
Dobrý den mám fenku Staforda kříženou s Pitbullem je jí 9 měsíců a stále mi čůrá po bytě někdy dokonce udělá i to že přijde do obýváku a predemnou se vyčůrat na koberec ale ne hodně jako by to dělala… Číst vice »
Dobry den mam 4letou fenu pyrenejsky horsky pes ,mame jeste 3 psy z toho dva doma , ona a vvkastrovany novofudlandak venku ,s pyrenejkou jsme chodili na cvicak zaklady poslusnosti ma velice dobry v nepritomnosti ciziho psa ,ale ma obdobi… Číst vice »
Dobry den. Muj maly knirac zacal v roce napadat psy. Fenky ma rad. Obcas se ale stane,ze i na nektere psy neutoci. U meho bratra si podrizoval i moc hodneho salasňaka. Po chvice behali v pohode. Obcas preventivne salašňaka si… Číst vice »
Dobrý den včera jsme si pořídili psa jsou mu 9 měsíců a jak jsme ho dovezli nás druhý pes o hlavu menší na něj začal vrčet a dneska znovu a to ho i kousl. Poraďte mi prosím co mám dělat… Číst vice »
Dobrý den, mám asi 3 měsíce psa z útulku. Jsou mi přibližně 4 roky. Je skvělý a jsme s ním moc spokojeni, ale je velmi agresivní na psi. Hned první den, co jsem ho měla, se mi stalo to, že… Číst vice »
Dobrý den, máme ročního pejska vlčáka a je s něčím křížený ale nikdo neví s jakou rasou to je. Je velice agresivní na ostatní psy a sami ho udržet nemůžeme.. a trestat ho můžeme taky jak chceme. Nic nezabírá. Chtěla… Číst vice »
Zdravím, psa máte od štěněte? Tyto projevy měl od začátku? Navštěvovali jste se psem nějaký cvičák? Napište nám na fb stránky do zpráv, abychom se podívali na problém hlouběji a probrali cvičáky v okolí Č. Budějovic. 🙂