CBD
Úvod | Ze světa psů | Sporty | Hledáte vhodný sport pro vašeho psa? Zkuste moderní agility

Hledáte vhodný sport pro vašeho psa? Zkuste moderní agility

Agility je moderní kynologická sportovní disciplína, která se rozšířila po celém světě, a zároveň příležitost, jak zapojit vašeho psa do sportovní aktivity, která se pro něj stane vášní. Dokonce se v tomto kynologickém odvětví pořádají různé soutěže. V České republice se agility poprvé objevily v roce 1991. Dnes existuje spousta agility  klubů po celé republice zastřešených Klubem agility ČR.

Co je agility?

Je to výcvik psů vedený zábavnou formou, a proto je nejdůležitější, aby cvičení bavilo jak pejska, tak jeho páníčka. Princip spočívá v co nejrychlejším proběhnutí tratě parkuru, s co nejmenším počtem chyb. Pes běží bez obojku a vodítka v doprovodu svého páníčka, který jej ovládá pouze slovními povely, pohybem těla a ukazováním na překážky. Těmi jsou různé skoky, slalomy, kladina, šikmá stěna, houpačka, proskokový kruh a tunel.

Pro jaké psy je agility vhodné?

Tento sport je pro všechny psy bez rozdílu velikosti a rasy. Na soutěžích jsou pejskové rozděleni do tří kategorií podle velikosti. Žádná omezení neplatí ani pro druhé členy týmu, tedy páníčky a paničky. Mladí, staří, aktivní i příležitostní sportovci, nebo i invalidní důchodci, ti všichni mohou se svým pejskem trávit smysluplně volné chvíle a užívat si společnou radost z pohybu. Základem úspěchu je dokonalá souhra a vzájemná komunikace obou.

Předpoklady a zásady

Pes by především neměl mít žádné zdravotní problémy, zejména s klouby. Při pochybnostech je dobré se poradit s veterinářem. Při samotném výcviku je nutné neustále psa chválit a odměňovat. Čím více budete psa chválit, tím víc se bude snažit. Také musíte hlasově výrazně odlišovat pochvalu od běžného povelu. Nikdy jej netrestejte, jelikož většinu chyb dělají psi po opožděném, nesprávném  pokynu nebo pohybu tělem psovoda.

Postupuje se od nejjednoduššího ke složitějšímu. Nejprve musíte psa naučit překonávat na povel jednotlivé překážky, a pokud to zvládá, můžete je vzájemně kombinovat a postupně přidávat další. Stále je třeba zachovávat klid, pohodu, trpělivost a brát ohledy na věk a fyzickou zdatnost psa. Začínající pes by neměl na překážkách zažít něco nepříjemného, co by si zapamatoval. Také je důležité ukončit agility včas, dokud to pejska baví. Jen tak docílíte toho, že ho cvičení bude bavit i příště.

Přečtěte si také:  Dogfrisbee aneb sportování se psem může být zábava!

Mohlo by Vás zajímat

Bikejöring aneb cyklistika také pro psa

Chtěli byste sportovat spolu s vaším psem? Mezi chovateli je kromě canicrossu již populární také bikejöring. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *