Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Sporty | Vybavení a potřeby pro canicross

Vybavení a potřeby pro canicross

Jedná se o žhavé téma na diskuzních fórech, skupinách na sociálních sítích a na stránkách o canicrossu. Správný výběr vybavení pro canicross aneb co si mám vybrat a na co si dát pozor. Jestli je lepší tato nebo tamta značka. Výrobců, distributorů a prodejců je v ČR požehnaně a jejich skalních fandů a uživatelů mnohonásobně více.

V praxi to vypadá asi tak, že každý závodník vám doporučí to, co sám používá nebo vás odkáže na odborníky, čili výrobce, popřípadě distributory. Výrobce i distributor vám samozřejmě většinou doporučí svůj výrobek, protože jej vyrábí a ke konkurenci vás nepošle. Zato prodejce bychom mohli rozdělit na dvě skupiny. V první skupině mohou být lidé, které prodej potřeb pro canicross přímo živí. V další skupině mohou být lidé, pro které je to také součást koníčku a při doporučení dávají na zkušenosti uživatelů s konkrétním výrobkem. První skupina pravděpodobně sáhne po výstroji, kde je větší marže a proto u té druhé skupiny můžete očekávat objektivnější přístup. Tím netvrdím, že je to tak vždy. Pouze píši, čeho jsem si za pár let stihl všimnout na nejrůznějších skupinách, fórech a nebo přímo na stánkovém prodeji přímo na závodech.

Na internetu ale i mimo něj se vedou vášnivé debaty a pře o to, co že je vlastně lepší. Zkušení lidé, kteří by mohli pomoci s výběrem a sdělit své cenné zkušenosti jsou mnohdy nevyslyšeni z důvodu, že jejich příspěvky zapadnou v hromadě spamu jiných začátečníků, kteří směle zaplní dotaz svými mnohdy i nesprávnými postřehy. Popravdě se není čemu divit, cenných rad je jako šafránu.

Jsem toho názoru, že před samotnou koupí je nezbytné si vše vyzkoušet a to nejen na stojícím psovi, ale také za pohybu. Prokrvené svaly psa v tahu jsou jinak objemné a postroj se celkově jinak chová, když zvíře táhne na plný pecky. Výběhy do kopce, seběhy z kopce, prudké zatáčky atp. Postroj, sedák i vodítko stále pracuje. Osobně jsem se takto napálil sám, když jsem psa pořádně nerozehřál a ona limitní velikost postroje mu nakonec byla malá, protože po cca 1,5 km běhu mi pes začal zlehka chrochtat.


Postroj

Nebudu propagovat jedinou značku, a proto tu zmíním asi nejznámější značky postrojů, o kterých se často diskutuje. Jedná se o ManMat (CZ), Non-stop dogwear (NOR) a Zero DC (CZ). Možná budete oponovat, že výrobců existuje daleko více, ale to bych tu zabil jednu stránku jen výpisem výrobců a domácích kutilů, kteří jsou schopni Vám postroj ušít. Nedá se říct, že ta nebo ta značka je kvalitnější nebo lepší. Nejdéle na trhu působí firma ManMat. Všechny tři značky můžete potkávat nejen u nás v ČR, ale v rámci celé Evropy a to napříč všemi mushing sporty.

Přečtěte si také:  Agility

Jak si tedy vybrat vhodný postroj na canicross?

Je důležité si říct, co od postroje očekáváte. Pokud je vaším hlavním kritériem barva a celkový estetický dojem, pak se nemáme o čem bavit.

Je dobré dívat se na výběr postroje asi jako na výběr běžeckých bot. Funkčnost, pohodlí, určení a životnost jsou asi ta nejdůležitější kritéria, která by měl začínající běžec řešit. Základem je, aby postroj vašeho psa nikdy a nikde nedřel, aby mohl volně dýchat a aby byl tah správně vedený. Všechna tato kritéria je možné si ověřit pouze při vyzkoušení postroje.

Nejznámější modely jsou asi tyto (abecední pořadí):


Opasek (sedák)

Český trh nabízí mnoho druhů sedáků nebo opasků, chcete-li. Jejich výběr z mého pohledu záleží čistě na běžci. Osobně jsem skončil u Nonstopáckého opasku, ke kterému jsem se dostal přes Zero. Běhal jsem i na ManMatu, byť jen párkrát. Každému vyhovuje něco jiného, a proto netvrdím, že má volba je ta správná i pro Vás.

Pouze zdůrazňuji, že až si budete kupovat ten či onen opasek, tak si ho opravdu nechte nastavit od zkušenějšího běžce a pořádně si postup nastavení zapamatujte. Nevhodným nastavením opasku mě bolela nejen záda, ale také kyčle a v případě mužů i jiné citlivé partie :-)

Hojně používané opasky v abecedním pořadí výrobce:

Závěrem si dovolím připomenout, že při pochybení během výběru vhodného vybavení bude vždy trpět pes, proto by měl člověk hodit za hlavu předsudky a tlak okolí a vybírat s ohledem na svého parťáka. To, že kamarád běhá v tomhle a je spokojený neznamená, že můj pes to bude mít stejně.

www.jcc4.webnode.cz

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Dog scootering: Zapřáhněte psa za koloběžku

Možná jste již slyšeli o celkem proslulých sportovních disciplínách, které jsou založeny na souhře psa …

2 komentářů

  1. Klára Hofmanová

    Já jsem si koupila man mat canicrossové vodítko a zatím jsem spokojená a moc doporučuji všem milovníkům canicrossu.😃🐺🐾

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *