Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Problémy s hárající fenou

Problémy s hárající fenou

Máte-li doma fenku, budete muset čelit nepříjemnostem v období jejího hárání. Jednak je třeba dodržovat určité zásady, a jednak se musíte připravit na to, že vaše fenka bude ohromným lákadlem pro všechny okolní psy, nebo bude mít sama sklony k útěkům.   

Co je dobré vědět o hárání

První hárání se dostavuje velice brzy, výjimečně třeba již ve 4. měsíci věku fenky, naopak u velkých plemen to může být klidně až v 18. měsíci. Hárání trvá zpravidla v rozmezí dvou až tří týdnů, existují ovšem výjimky. V době říje se u fenky může projevit neposlušnost a dokonce snaha utíkat. Každá fenka se však chová jinak. Cyklus se opakuje zpravidla jednou za půl roku, ovšem existují i přebornice, které to zvládají i čtyřikrát do roka. U obřích plemen to naštěstí pro majitele nastává pouze jednou za rok. 

Jak se připravit

Fenkám chovaným v bytě můžeme pořídit hárací kalhotky, které zabrání špinění. Při venčení je třeba si uvědomit, že kalhotky neochrání fenku před nechtěným nakrytím. Zapomeňte na odpuzovací spreje proti dotěrným psům, jelikož se vůbec neosvědčily a navíc po nich fenka páchne.

Projevy hárání

Během prvních deseti dnů se sliznice dělohy zduřuje a fena začíná krvácet. Vyhledává psy, dává ocas stranou, brečí při pohledu na psy, často také nežere a využije každou příležitost k útěku. Zejména v prvních dnech hárání je fenka pro psy velice přitažlivá.

Ve druhé fázi trvající od 10. do 23. dne, dochází k ovulaci, červené zbarvení výtoku přechází v růžovou až oranžovou barvu a postupně slábne. Vulva je maximálně zduřená a fena je svolná s oplodněním. Ke konci tohoto období sexuální chování slábne a fena přestává být pro psy přitažlivá.

Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy

Mýty a pověry

Panuje mylná představa, že mladinká psí slečna není připravená na mateřství. Pravdou je, že i štěně může mít štěňata. Ovšem je to nebezpečí pro její nevyvinuté orgány.

Přečtěte si také:  Proč je psí čumák studený a mokrý?

Další pověrou je, že již nakrytá fenka se již nakrýt nedá, nebo že další krytí už jaksi neplatí. Je to nesmysl a i nakrytou fenku musíte hlídat, pokud nechcete, aby vaše fenka měla štěňata s různými ženichy.

Pravidlem není ani stejná délka hárání, neboť některé fenky hárají 15 dnů, jiné i měsíc. Individuální  jsou i jednotlivé fáze.

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. 1. Pojmenujte hry a hračky Rozšiřte slovní zásobu svého psa, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *