Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Úspěšnost Psího detektiva vzrostla za půl roku na 70%

Úspěšnost Psího detektiva vzrostla za půl roku na 70%

Po půl roce fungování občanského sdružení Psí detektiv vzrostla úspěšnost pátracích akcí po ztracených zvířatech v průměru na 70%. Od prosince 2013 do konce května 2014 se tým Psího detektiva aktivně zapojil do 300 pátracích operací,  ze kterých 208 skončilo nalezením zvířete. “Domníváme se, že za růstem úspěšnosti stojí postupný sběr zkušeností. Máme vytvořený manuál, který vychází z konkrétních případů a i v našem oboru platí historická zkušenost. Pokud se ztratí například malá čivava ve městě, interní statistiky nám ukazují, že bude s 90% pravděpodobností u někoho doma a tomu přizpůsobujeme i pátrací metody,” vysvětluje růst úspěšnosti předsedkyně sdružení Klára Carbová.

Do databáze ztracených nebo nalezených zvířat přibylo za půl roku celkem 900 zvířat. “Nejvíce případů bylo hlášeno po Silvestru, v mrazech, dále pak v dubnu a květnu, kdy vrcholilo hárání fen. Aktuálně se nejvíce zvířat ztrácí při letních bouřkách,“ vyjmenovává nejrizikovější faktory specialista na pátrání v terénu Tomáš Carba.

Pátrací sms pomohly ve 156 případech

Nejvíce se podle psích detektivů osvědčila při pátraní po ztracených zvířatech kombinace rozeslání pátracích SMS a oslovení speciální databáze kontaktů v celém okrese. „Nejčastěji rozesíláme 500-1000 SMS všem lidem v okolí, a to ideálně do dvou dnů od ztráty psa či kočky. Současně s tím je vhodné informovat o ztrátě zvířete veterináře, kynologická sdružení, starosty, policisty, útulky, myslivce a mnoho dalších v celém okrese.  K tomu slouží unikátní databáze, která se stále rozrůstá a jen ke dnešku obsahuje až 300 kontaktů na jeden okres,“ vysvětluje Petr Kučera, expert na on-line pátrací metody.  „O ztrátě Samsona věděl snad každý, díky sms a emailu, který se rozesílal po okolí,“ chválí si bleskovou informační kampaň Andrea Venerová z Jindřichova Hradce, jejíž pes Samson byl nalezen třetí den od ztráty.

Přečtěte si také:  Přebarvení psi

Nejčastěji hledaným plemenem byl jorkšírský teriér (51 případů), dále pak jezevčík (42 případů) a německý ovčák (28 případů).

Pátrací systém po ztracených zvířatech se stále zdokonaluje

Během půlročního fungování se k občanskému sdružení přidalo již cca 500 dobrovolných Psích detektivů z celé ČR. Občanské sdružení Psí detektiv také navázalo spolupráci s agenturou BISNODE, díky které získalo databázi více než 6000 kontaktů na starosty většiny obcí v ČR. Nově Psího detektiva podpořila také marketingová agentura Evisions nebo Státní veterinární správa ČR.

Výborně funguje také spolupráce s útulky a policí, a to nejen v Česku, ale také na Slovensku. V březnu jsme díky podpoře kriminální policie v Bratislavě odhalili zloděje tří čistokrevných špiců, kterým nyní hrozí za opakovanou krádež až pět let odnětí svobody,“ doplňuje Klára Carbová.

Pro jakékoli další informace včetně foto a video materiálů z pátracích akcí se prosím obracejte na:

Klára Carbová – Jednatelka občanského sdružení Psí detektiv

Tel: +420 602 165 715, Email: klara.carbova@psidetektiv.cz

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *