CBD
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | „Rodiče s PP, štěňata bez PP“

„Rodiče s PP, štěňata bez PP“

Inzerátů s tímto úvodním titulkem najdete na internetu nespočet. Nadšený zájemce o pejska-začátečník zaplesá nad nízkou cenou za „zaručeně“ čistokrevné štěně, ale už málo kdo se zajímá, proč vlastně rodiče nebyli uchovnění, když jsou oba z průkazem původu. Vidina ušetřených pořizujících nákladů je nejspíš silnější, než zdravý selský rozum.

Každých pár let se dostane na pomyslný vrchol popularity nějaké psí plemeno a spustí tak lavinu nekontrolovatelného množení nepapírových jedinců. Protože kde je poptávka, je i nabídka.

Jednou je to zlatý retrívr, labrador, bull plemena, pak jack russel….Bohužel je to samozřejmě na úkor „kvality“ zejména povah a zdraví. Proč se lidé nechávají unést módním trendem i ve výběru pejska a pak se například diví, že jejich jack russel je (světe div se!) hyperaktivní jelimánek, co jim zničil celý byt, když byli 8 hodin v práci,  nebo že jejich pitbull není zrovna přátelský k ostatním psům, to už je asi téma na jiný článek.

Peníze versus rozum

Je lepší si chvíli počkat a na štěňátko si pomalu našetřit, nebo si vzít pejska z útulku, nehledě na to, že takovýchto „čistokrevných“ jsou útulky plné.

Asi zde tak trošku bohužel platí „Co je darované, není milované“.

Sice i oni tak úplně zadarmo nebyli, ale přeci jen je rozdíl dvou tisíců a třeba patnácti tisíc.O takové investici už člověk o něco víc přemýšlí a pečlivě zváží své časové a finanční možnosti, rodinnou situaci apod. Samozřejmě se najdou i majitelé pejsků z rodokmenem, kteří se o ně dobře také nepostarají, ale je to mnohem méně případů.

009398343Prosím nenechte se strhnout roztomilými chlupatými kuličkami v ikonách inzerátů, vidinou ušetřených peněz nebo ubezpečujícími slovy „chovatele“, že matka i otec jsou zdraví se super charaktery.

Přečtěte si také:  Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Pokud rodiče z jakéhokoliv důvodu neprošli bonitací, nemáte nikdy žádnou jistotu dobrých povah a především zdraví, zejména kyčlí a dalších specifických dědičných onemocnění typických pro dané  plemeno.  Tedy, až váš vymazlený labrador za dva tisíce přestane kvůli dysplazii kyčlí ve dvou letech chodit, protože byl takto geneticky zatížen po předcích, sami přijdete na to, že ušetřené peníze za koupi štěňátka několikanásobně převýšily náklady na veterináře. Jenže už je to člen rodiny a vy uděláte cokoliv, jen abyste mu alespoň trošku pomohli.

Přeplněné útulky

Útulky jsou přeplněné odložených a nechtěných pejsků, kteří také kdysi bývali těmi roztomilými chlupatými kuličkami. Jestli jste sami majitelé psího parťáka bez průkazu původu a třeba i v dobré víře chcete své fence dopřát štěňátka, prosím zamyslete se nad tím, že i když vy jim dáte veškerou svou lásku a péči, u nových majitelů už to tak být nemusí, byť se je budete snažit vybrat sebedůkladněji. Je to začarovaný kruh, neboť na rozdíl od psů z průkazem původu zde bohužel není možná žádná kontrola ani regulace.

Mohlo by Vás zajímat

Vánoce se psem

Vánoce se blíží a všichni pejskaři to znají. Pejsek si u stromečku rád hraje a skáče po …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *