Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Novinky | Novela zákona o chovu psů aneb zákaz pitbullů na Slovensku

Novela zákona o chovu psů aneb zákaz pitbullů na Slovensku

V Bratislavě se bude projednávat novela zákona o chovu psů. Jedná se o návrh zpřísnit pravidla chovu 13ti psích plemen. Slovenští kynologové toho považují za diskriminaci. Ministr zemědělství navrhl tuto novelu s tím, že plemeno pitbull a bandog budou na Slovensku zakázána úplně.

Od 1. dubna by měla novela přijít v platnost s tím, že občané nebudou moci pitbully a bandogy chovat na území Slovenska a dále také ani turisté či jiní návštěvníci. Na území Slovenska budou nejspíše tato plemena označena za “nežádoucí“.

Proč novela o chovu psů?

Podle ministra zemědělství bylo až přespříliš případů, kdy byli lidé pokousáni nebo dokonce zabiti těmito plemeny.  Ve zprávách se poukazuje pouze na plemena jako je pitbull a nebo rotvajler. Touto novelou v zákoně chtějí ochránit lidi a zmírnit tak riziko pokousání těmito “nebezpečnými” plemeny. I když toto rozhodnutí spousta kynologů nepodporuje, jejich názor většinou nikoho nezajímá.

Na seznamu plemen, která jsou označena jako ta “nebezpečná” jsou např. brazilská fila, saarloský ovčák či kavkazský ovčák. Pakliže bude nějaký budoucí majitel chtít toto plemeno chovat, bude muset podstoupit kynologický trénink a výcvik aby dokázal a před důkladnou komisí potvrdil, že pes je vychovaný a je bezproblémový.

Ano či ne novele o chovu psů?

Spousta kynologických organizací podporuje zavrhnutí této novely s tím, že již sehnala i 500 podpisů na petici. Tato novela je z hlediska bezpečnosti neadekvátní. Lidé si myslí, že když zakážou chov plemen jako je pitbull apod., tak že dosáhnou zmenšení úrazů z oblasti pokousání psem.

Masmédia mají veliký vliv na obyvatele

Pokud se díváme na televizi, posloucháme radio, čteme noviny nebo sledujeme aktuální dění na internetu… To, co se dozvíme výrazně ovlivní naše uvažování, myšlení a pohled na danou věc či problematiku. Média nás jednoznačně ovlivňují a většinou vždy docílí té reakce z článku, jaký očekávají.

Přečtěte si také:  Boříme mýty o psech: Plemena vychovávaná k boji jsou zlí psi

Nikdo nebere ohled na to, že je spousta případů, kdy byl člověk napaden psem. Dnes je ve velkém množství opakováno téma – rotvajler a pitbull – “zabijáci”. Nikdo však nezkoumá, zda je to pravda či nikoliv. Je případ, že se kolemjdoucímu člověku zakousl malý bišonek do nohy. Řeší toto někdo? Ovšem že ne. Další případ je ten, že někdo byl napaden německým ovčákem, to se ovšem také nedostane do médií. Proč by někdo přeci chtěl pošpinit nejlepšího pracovního psa, obranáře a policejní špičku? Nikdo.

Je spousta případů napadení psem, ale pokud se budou zakazovat plemena psů, která někdy ohrozila člověka, tak za chvíli budou patřit do skupiny tzv.: vyhynulých druhů a nastane doba, kdy případ, že spatříte psa tohoto plemene bude významný a ojedinělý.

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru

Rozvíjejte duševní potenciál svého chlupáče. V následujícím textu si ukážeme 5 činností, kterými rozveselíte znuděného psa i v interiéru.

17 komentářů

 1. Jan Svoboda

  Nikca kolik ti je?? 8?? Jebe ti málo ??!!!cos to napsala ze pitbull je agresivní a ovčák ne??!!!pes který ma v genech ze člověk je bůh který se musí uctívat je agresivní ?!! A pes který ma v genech ze člověku se nedá věřit a je lepší ho rači kousnout než se nechat pohladit je hodný a toho se nebojíš?? Proc vubec píšeš takoví komentář ?? Mas rozum?? Vim ze nemáš !!! Protože takovou sracku napíše jedine úplná piča nebo malé tupé dětsko 😄😄rači zdechni a hlavne si nikdy neporuzuj psa!!! Vidělas Pitbulla max na obrazku a tady kážeš jací jsou to zlí psi AGRESIVNÍ !! Něecky ovčák je pracovní plemeno které se využívá na ochranu majetku a osob nebo jako policejní psi nevěří cizím lidem nepustí te do svého prostoru ani za kus masa rači te sežere 😄Pitbull miluje lidi!!! Za své dá život klidně aby ti udělal radost tak se pretrha rad poznává cizi nové lidi staci psa normálně vychovat pak je to pes k nezaplacení nejdřív si neco zjisti o takových psech BOJOVÝCH 😄😄😄a pak neco piš …

 2. Už jsem zažila celkem dost psů, kteří pokousali bezdůvodně! Je to v psovi, ale i v majiteli, to jo, ale bojový psi prostě takovou povahu mají..

  • jsi nejaka chytra koukám vlastnim 2 pitbuly a FR. buldočka psy mam APBT s průkazem původu a buldočka bez z SK a buldoček mi napada pitbuly a trha je to je divné a vim o dost psech kteri jsou agresivni ale je to o majitely a o výchove. Me třeba doma pitbulka spí s dcerkou v postely.

   • Já jenom nemám ráda bojový plemena… pitbullů se bojím, jsou moc agresivní. Ovčák je také velký pes a člověk z něj nemá takový respekt jako u pitbulů apod.

  • https://www.youtube.com/watch?v=4XlyyRALJoE#t=617 pusť si tohle a pak svůj názor třeba přehodnotíš

  • Ráda bych vás upozornila, že pojem “bojové plemeno” vážně neexistuje. Je to dřívější označení psů, kteří byli chováni pro psí zápasy, což už vymizelo. Pes je takový, jakého si vychováte, ať už je to pitbull, rotvajler a nebo bišonek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *