Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Novela zákona o chovu psů – zákaz některých plemen
Novela zákona o chovu psů na Slovensku

Novela zákona o chovu psů – zákaz některých plemen

V předešlém článku jsme Vás informovali o Bratislavské novele zákona o chovu psů. Podle této novely by nesměli majitelé psů chovat 14 různých psích plemen bez toho, aniž by absolvovali kynologický výcvik. Pokud by si tedy na Slovensku chtěl někdo pořídit jedno z oněch zakázaných plemen, museli by se se psem zúčastnit zkoušky, která i pro současné majitele musí být složena do srpna příštího roku. Navíc by k majitelům těchto plemen chodili pravidelně kontroly.

Případy napadení psy

Letos v srpnu byla pokousána mladá dívka kavkazským ovčákem, který utekl z klece v autě. Dívka přejížděla ulici na kole. Pes údajně zaútočil i na policisty a ty jej na místě zastřelili. Další případ byl ten samý měsíc, kdy pitbull zabil 45letou ženu. Další případ byl rotvajler se 2 kříženci německých ovčáků, kteří pokousali muže.

 

Nesmyslné původní znění novely

Vláda prý původně chtěla zpřísnit všechna plemena, která kdy někoho napadla. Nakonec seznam vytvořili se 14 plemeny, i když se třeba některý z těchto psů ničeho špatného nedopustil. Nejprve měla novela zakázat chov pitbullů a bandogů.

Jaké je vysvětlení? – Holý nesmysl!

Tato novela neznamená nic dobrého. Co se týče kynologů či současných majitelů psů, je to pouhý nesmysl. Nejhorší je, že touto novelou budou potrestáni či omezeni i lidé, kteří se s chovem těchto plemen zabývají léta. Všichni vidí na těchto plemenech jen to špatné. Nikdo však nesleduje jejich výkony – pitbulla, výborného canisterapeutického psa nebo rotvajlera, perfektního strážce rodiny. Největší chyba, kteřou naši páni ministři udělali je to, že soudí tyto psy podle jejich minulosti.

Myslíte si, že kdyby byli v minulosti německý ovčák, dobrman nebo například labrador chováni k psím zápasům, že dnes by byli považováni za bezchybné? Kdepak! Pitbull, rotvajler a všechna tato takzvaná “bojová plemena”, ta ovšem byla k těmto účelům chována a proto se na ně takto někteří dívají. Ještě když se stane případ, kdy je někdo těmito psy pokousán. Zohlední jejich minulost, myslí si, že to mají neustále v genech a tudíž to slučují s jejich chováním. Doufejme, že tyto nesmyslné novely nezačnou u nás v ČR.

Pravidelné kontroly? – Omezování…

Jak už bylo zmíněno, lidé, kteří by po zákazu plemen chtěli chovat nějaké z těchto 14 plemen, budou muset se psem skládat kynologickou zkoušku. A hlavně, budou k nim chodit pravidelné kontroly. Kdo kdy viděl, aby k člověku, který má psa chodila kontrola? Jak to někdo může vůbec srozumitelně a jasně vysvětlit? Asi nikdo. Být člověkem, který má doma jako mazlíčka a psího kamaráda rotvajlera (a že jich je spousta) a aby nás navštěvovala speciální kontrola a ještě abychom museli na zkoušky…

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Tato kontrola, která by “narušovala” harmonii mnohých lidí by měla chodit spíše do míst, kde se se psy zachází špatně, kde dochází k týrání nebo dokonce k množení. To je jako stvořené pro kontrolu. Takových případů je spousta, už jen kvůli informovanosti z mnohých psích domovů – místa, kam se dostávají psi nechtění, týraní a nebo psi od množitelů.

Přečtěte si také:  Hotely pro psy

 

Seznam zakázaných plemen:

1. Americký pitbulteriér (neuznané plemeno FCI)
2. Bandog (neuznané plemeno FCI)
3. Středoasijský ovčák (standard FCI – 335)
4. Kavkazský ovčák (standard FCI – 328)
5. Jihoruský ovčák (standard FCI – 326)
6. Americký stafordšírský teriér (standard FCI – 286)
7. Moskevský strážní pes (standard FCI – 918)
8. Šarplaninský pastevecký pes (standard FCI – 041)
9. Tornjak (Bosensko-hersegovinský-chorvatský ovčák)
10. Brazilská fila (standard FCI – 225)
11. Tosa inu (standard FCI – 260)
12. Kangal (Anatolský pastevecký pes)
13. Americký buldog (standard FCI – 910)
14. Boerboel (Búrský buldog)

[update]Nezapomeňte hlasovat v naší anketě vpravo v menu.[/update]

Zákaz psů se nekoná

To vše je ale minulost, návrh na zákaz určitých plemen totiž neprošel a Slovenská vláda nakonec upustila od záměru zakázat v zemi chov některých bojových plemen psů. Majitelé pitbullů a bandogů se nebudou muset svých miláčků zbavovat. Novela totiž prý neobsahuje žádný přímý zákaz chovu konkrétního psího plemene.

V předešlém článku jsme Vás informovali o Bratislavské novele zákona o chovu psů. Podle této novely by nesměli majitelé psů chovat 14 různých psích plemen bez toho, aniž by absolvovali kynologický výcvik.

[notice]Zákon ale nadále počítá s přísným omezením chovu hned 14ti plemen. Jejich majitelé je budou muset na území obce vodit na vodítku s náhubkem, vyjma vyhrazených míst, které pro volný pohyb určí radnice.[/notice]

Jaký máte na tuto věc názor vy?

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

2 komentářů

  1. Jasně, na zbraně zbroják, na auta řidičák, tak proč ne “papíry” i na psa? Pes není zbraň. Nejlepší by bylo, kdyby stát se nes*al do soukromí občanů a radši šířil osvětu jak se pes vychovává. Jenže i páni poslanci o výchově psů ví velký kulový, jinak by nevymýšleli takový nesmysly. Bohužel většina lidí si psa pořizuje jako doplněk ke své image a vůbec neví co výchova psa obnáší. V první řadě je potřeba disciplína, pak jako odměna za poslušnost lásku a žrádlo. Pes bez disciplíny, kterému člověk dává jen lásku, se za čas změní v agresivní bestii útočící na cokoliv a kohokoliv a nezáleží, jestli je to čivava nebo pitbul! Osobně se setkávam s agresivními malými psy jako jorkšír, čivava, mops apod. jejichž majitelé o potřebách psa ví prd. Majitelé silnějších a velkých psů bývají zodpovědnější. Zatímco 95 čivav ze 100 jsou agresivní, tak ze 100 napříklat pitbulů je agresivníchjen 10. Mělo by se začít vychovávat lidi aby psům porozuměli a né bezhlavě zakázat chov určitých plemen. To múže vymyslet jen bezmozek.

  2. Zakázat auta! Několik mrtvých, několik desítek zraněných a zmrzačených lidí denně!!!Jinak na některá plemena by mělo být opravdu zvláštní povolení, něco jako ,,zbrojní průkaz”. Není každý způsobilý chovat a zvládnout např. kavkazana. Také tvrdě omezit ,,množitele”, kteří tato plemena za účelem zisku nabízejí či vnucují nedostatečně informovaným zájemcům…