Aktuality
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Výcvik psa | Výchova štěněte | Pořízení štěněte 5.díl – Socializace v prostředí a mezi zvuky

Pořízení štěněte 5.díl – Socializace v prostředí a mezi zvuky

Socializace je pro štěně velmi důležitá. Mělo by poznat co nejvíce věcí a seznámit se s širokou škálou situací a podnětů. Když si štěně pořídíte, nejde jen o jeho fyziologické potřeby jako venčeni a krmení, ale musíte jej učit a vychovávat.

Socializace v prostředí a mezi zvuky

Tento druh socializace je zaměřen na prostředí, ve kterém štěně žije. Některé vyrůstá na statku, kde je spousta strojů, zvířat, ale samota – na cizí psy nenarazíte. Další může bydlet v rodinném domě v centru, kde kolem plotu chodí psi, děti, jezdí spousta dopravních prostředků. A další může být v bytě, kde se při cestě ven setkává s jízdou ve výtahu, s ostatními psy a sousedy. Je to velmi individuální, nicméně asi každý chceme, aby náš pejsek fungoval v daném prostředí tak, jak by fungovat měl.

Napišme si pár příkladů ze socializace v prostředí – pro vás sice běžných věcí, pro štěně ale úplně ne:

  • Venčení: Jízda výtahem, Chůze po schodech, Chůze kolem plotu se psy, Venčení v parku mezi lidmi a psy, projíždění policie či sanitky
  • Návštěva v bytě spojená se zvonkem
  • Vaření: mixér, šlehač, robot,..
  • Úklid a práce kolem domu/bytu: vysávání, vytírání, sekání trávy, řezání dřeva, vrtání do zdi,..
  • Hygiena: fénování vlasů, stříhání vlasů strojkem,..

Toto jsou vypsané situace, na které musíte pejska připravit. Např. – jízda výtahem by měla probíhat v klidu, pes by se neměl bát vstoupit do výtahu, ale ani ve výtahu jakkoliv pochodovat. Nejlepší je psa už ve štěněčím věku naučit  jízdu výtahem v klidu – půjdete do výtahu, pejsek si sedne a vyčká na otevření dveří, žádné přešlapování a motání se pod nohami.

Jako další příklad je procházka kolem plotu se psy: pes by neměl k plotu chodit – může tím pejska vyprovokovat tím, že naruší cizí území, neměl by ale ani štěkat a projevovat jakoukoliv agresi, měl by jít podél plotu (i když pes za plotem štěká), neprojevovat žádné negace a jít dál. Nechceme přeci docílit, aby nás pes tahal od plotu k plotu jen proto, že se chce seznámit se psem nebo na něj pořvávat.

Socializace spojená se zvuky

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o seznámení psa s vnějšími okolními vlivy, situacemi a prostředím. Další podstatnou část tvoří navyknutí psa na různé běžné zvuky. Pes by se neměl ničeho bát. Ano, štěně se lekne, ale jakmile si navykne, že se jedná o naprosto běžnou věc, už to nebude vnímat jako hrozbu či něco špatného.

Přečtěte si také:  Socializace - psi jsou kamarádi

¨


Příklady socializace – zvuky:

  • Pád klíčů, vysávání, fénování vlasů, praní, mixování,..
  • Bouchnutí dveří, štěkání psů mimo byt,..
  • Sekání trávy, apod.

Na zvuky si štěně musí navyknout a musí se pro psa stát každodenní situací. Nechceme přeci, aby při půjezdu sanitky pod okny pes utíkal se staženým ocasem pryč a nebo aby neustále štěkal, když si fénujete vlasy.

Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ

Veškerá práce spojená se socializací u štěněte či mladého psa je ve vašich rukách, to se nikde nenaučíte. Možná si o tom přečtete, ale pejska opravdu musíte během dospívání naučit co nejvíce věcí, ale hlavně ho seznámit s co nejvíce situacemi, zvuky a to v různém prostředí.

Proto záleží jen a jen na vás, jestli pejsek bude reagovat negativně, pozitivně nebo neutrálně na daný zvuk, jev, činnost apod.

Jak reagovat a co nedělat při navykání na okolní prostředí a zvuky?

Spadnou vám klíče na zem, štěně se lekne a uskočí stranou.

Jak ano: nijak nereagujete, ke štěněti přijdete a můžete si s ním třeba pohrát a nebo si jej přivolat.
Jak ne: utěšovat štěně, že se nic nestalo a je to v pořádku (štěně si zvykne, že jakmile se lekne, budete ho utěšovat a bude se bát víc a víc).

Začnete si fénovat vlasy, jelikož psi za vámi chodí nejlépe kamkoliv, jsou samozřejmě i v koupelně. Jakmile ale zapnete fén, štěně uteče pryč.

Jak ano: štěně se zvukem a přístrojem seznámíme, vypneme jej a pejska si přivoláme. Necháme ho očichat si předmět a pochválíme, poté klidně opatrně zapneme na nejnižší výkon, ihned pochválíme a bereme to jako samozřejmost. Pes sice může odejít, ale po čase si zvykne.
Jak ne: foukat na psa fénem se slovy, vždyť to nic není (pes se lekne ještě více a bude horší jej odnaučit strachu).

Co se tohoto tématu týče, je těchto zvuků a vnějších vlivů opravdu veliké množství a není podstatné psa seznámit se všemi – i když je to pak obrovské plus, nicméně by měl pes znát ty nejdůležitější, se kterými denně přijde do styku. S tímto tématem úzce souvisí pomalu ale jistě blížící se Silvestr, kde již od pozdního odpoledne můžeme očekávat nějaké ty ohňostroje.

Předchozí díl: Pořízení štěněte 4.díl – Socializace mezi psy

Autor admin

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Socializace štěněte

Každý z vás už určitě někde zaslechl pojem „socializace“, ale mnozí nevědí, kde a jak začít. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *