Aktuality
Online kurz Problémové chování
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Cestování se psem do zahraničí

Cestování se psem do zahraničí

V následujícím textu jsem pro vás připravila několik užitečných rad a informací, které se vám budou hodit, pokud se chystáte s vaším čtyřnohým kamarádem za hranice naší země.

V první řadě se ujistěte, že pes je v dobré kondici a nebude mu dělat problém často náročná cesta.

Zkontrolujte si platnost očkování a odčervení, pokud by měla vyprchat během pobytu v zahraničí, nechte pejska přeočkovat alespoň týden před plánovaným odjezdem.

Teď k formalitám

Vždy je nutné mít sebou již výše zmiňovaný platný očkovací průkaz a pas (může být jen pas, pokud je zde zaznamenáno očkování). Pes musí být označen a to buď tetováním nebo čipem. Většina států požaduje buď jedno nebo druhé, jinde je nutný čip i u tetovaných zvířat. Důležitá je také registrace v Národním registru zvířat v případě ztráty pejska. Registrační kartičku vezměte sebou.

Některé země vyžadují, vzhledem k výskytu vztekliny, stanovení sérologické hladiny protilátek proti vzteklině. Bez nich vás nemusí pustit přes hranice a při náhodné kontrole místní policii můžete mít při jejich absenci velké problémy. Na odběry zajděte včas, protože na výsledky budete pravděpodobně nějakou dobu čekat.

V rámci EU je možné cestovat se štěňaty mladšími 3 měsíců, které ještě nejsou naočkovaná proti vzteklině za předpokladu, že mají vystaven pas, nepřišla do styku s divokými zvířaty a od narození pobývají na stejném místě, nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou životně závislé. Mimo státy EU je třeba žádat o výjimku.V některých, zejména exotických zemích mohou vyžadovat před příjezdem nebo odjezdem i jiná specifická vyšetření, či očkování, eventuálně karanténu, na to je nutné dát pozor a předem se informovat buď na Státní veterinární správě nebo na velvyslanectví příslušné země.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Ve vašem vlastním zájmu si zjistěte eventuální výskyt nakažlivých chorob přenosných na psy a pokud lze, nechte jej naočkovat.

Přečtěte si také:  Bezpečnost psů v blízkosti bazénu

Dále je třeba se informovat, zda není potřeba veterinární potvrzení staré max. 24 hodin (většinou u většího počtu přepravovaných zvířat), například v Irsku.

Zakázaná plemena

Některé země mají omezení pro určitá plemena, zejména typu bull nebo služební, je třeba s tím počítat a řádně všechna nařízení dodržovat, jinak vás mohou čekat velký problémy. Obvykle se to týká pohybu na volno a náhubku.

Na závěr

Věřte, že štěstí přeje připraveným a při cestě do zahraničí se psi to platí dvojnásob.

Neváhejte se včas obrátit na Státní veterinární správu s prosbou o podání informací, co která země vyžaduje, jaké nemoci se zde vyskytují a zda jsou zde nějaká speciální opatření či omezení.

Pak už stačí jen popřát šťastnou cestu a příjemný pobyt vám i chlupáčům!

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

Pejskaři, sezóna začíná! Jak ochránit pejska před blechami a klíšťaty?

Blechy a klíšťata jsou postrachem každého milujícího páníčka – vždyť tito parazité mohou ohrozit zdraví pejska a v případě blech i zamořit lidské obydlí. Věřte, že skutečně neplatí tradované „Blecha psí na člověka nejde!“ a raději dbejte na prevenci a včasnou ochranu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *