Aktuality
CBD

Cestování se psem do zahraničí

V následujícím textu jsem pro vás připravila několik užitečných rad a informací, které se vám budou hodit, pokud se chystáte s vaším čtyřnohým kamarádem za hranice naší země.

V první řadě se ujistěte, že pes je v dobré kondici a nebude mu dělat problém často náročná cesta.

Zkontrolujte si platnost očkování a odčervení, pokud by měla vyprchat během pobytu v zahraničí, nechte pejska přeočkovat alespoň týden před plánovaným odjezdem.

Teď k formalitám

Vždy je nutné mít sebou již výše zmiňovaný platný očkovací průkaz a pas (může být jen pas, pokud je zde zaznamenáno očkování). Pes musí být označen a to buď tetováním nebo čipem. Většina států požaduje buď jedno nebo druhé, jinde je nutný čip i u tetovaných zvířat. Důležitá je také registrace v Národním registru zvířat v případě ztráty pejska. Registrační kartičku vezměte sebou.

Některé země vyžadují, vzhledem k výskytu vztekliny, stanovení sérologické hladiny protilátek proti vzteklině. Bez nich vás nemusí pustit přes hranice a při náhodné kontrole místní policii můžete mít při jejich absenci velké problémy. Na odběry zajděte včas, protože na výsledky budete pravděpodobně nějakou dobu čekat.

V rámci EU je možné cestovat se štěňaty mladšími 3 měsíců, které ještě nejsou naočkovaná proti vzteklině za předpokladu, že mají vystaven pas, nepřišla do styku s divokými zvířaty a od narození pobývají na stejném místě, nebo jsou doprovázena matkou, na které jsou životně závislé. Mimo státy EU je třeba žádat o výjimku.V některých, zejména exotických zemích mohou vyžadovat před příjezdem nebo odjezdem i jiná specifická vyšetření, či očkování, eventuálně karanténu, na to je nutné dát pozor a předem se informovat buď na Státní veterinární správě nebo na velvyslanectví příslušné země.

Ve vašem vlastním zájmu si zjistěte eventuální výskyt nakažlivých chorob přenosných na psy a pokud lze, nechte jej naočkovat.

Přečtěte si také:  Psi dokáží pochopit lidskou perspektivu

Dále je třeba se informovat, zda není potřeba veterinární potvrzení staré max. 24 hodin (většinou u většího počtu přepravovaných zvířat), například v Irsku.

Zakázaná plemena

Některé země mají omezení pro určitá plemena, zejména typu bull nebo služební, je třeba s tím počítat a řádně všechna nařízení dodržovat, jinak vás mohou čekat velký problémy. Obvykle se to týká pohybu na volno a náhubku.

Na závěr

Věřte, že štěstí přeje připraveným a při cestě do zahraničí se psi to platí dvojnásob.

Neváhejte se včas obrátit na Státní veterinární správu s prosbou o podání informací, co která země vyžaduje, jaké nemoci se zde vyskytují a zda jsou zde nějaká speciální opatření či omezení.

Pak už stačí jen popřát šťastnou cestu a příjemný pobyt vám i chlupáčům!

Autor Administrátor

Magazín Sportovni-kynologie.cz
Jsme internetový magazín o psech přinášející aktuality ze světa psů, rady pro pejskaře ale i zábavný obsah se psí tématikou. U nás si každý milovník psů najde své oblíbené téma.

Mohlo by Vás zajímat

8 nejlepších filmů se psím hrdinou

Filmy, kde mají hlavní role psi, mají své fanoušky jak mezi dětmi, tak námi dospělými. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *