Aktuality
Online kurz Základní poslušnost pro dospělé psy
Online psí škola - Kurz STOP TAHÁNÍ
Online kurz Problémové chování
Úvod | Ze světa psů | Zajímavosti ze světa psů | Psi dokáží pochopit lidskou perspektivu

Psi dokáží pochopit lidskou perspektivu

Většina majitelů psů tvrdí, že jsou psi velmi chytří a dokáží se snadno vcítit do člověka. Ačkoliv to majitelé psů vědí, věda jim to často vyvracela. Nově provedená studie ovšem prokázala, že se psi skutečně umí dobře vcítit do člověka a to dokonce lépe, než mnozí tuší.

Výzkum prováděla Dr. Juliane Kaminski, z psychologické katedry univerzity v Portsmouthu (University of Portsmouth). Samotné výzkumy ukázaly, že když se psovi zakáže jídlo, tak je 4x větší pravděpodobnost, že se ho v temné místnosti pokusí ukrást, než v dobře osvětlené místnosti. Tato studie jasně naznačuje, že domestikovaný pes již velmi dobře ví, co člověk může vidět a co ne. Když pes ví, že ve špatném osvětlení člověk hůře vidí, nemá takový strach neuposlechnout, protože se dokáže vcítit do člověka a pochopit, že ho při činu neuvidí.

Dr. Kaminski říká: „Výzkum je neuvěřitelný, jelikož dokonale dokazuje, jak snadno dokáže pes vnímat lidskou perspektivu“. Toto je první studie, která zkoumala, jak reagují psi na různou intenzitu světla. Pes dokázal skoro vždy poznat, při jaké intenzitě může krást jídlo. Výzkum byl publikován ve známém magazínu Animal Cognition. Financován byl společností Max Planck Society, kde Dr. Kaminski pracovala.

Dr. Kaminski dále říká: „Lidé mají často tendenci přisuzovat jiným živým tvorům lidské vlastnosti. O psech se ví, že jsou chytří a citliví. Dříve se předpokládalo, že flexibilním chápáním cizí mysli se mohou pyšnit jen lidé, dnes už však víme, že to svedou i zvířata. Výzkum by mohl některým lidem pomoci pochopit, že pes není jen obyčejný domácí mazlíček, ke kterému se mohou chovat lhostejně, ale bytost, která nás dokonale vnímá“.

Online kurz Základní poslušnost pro štěňata

Nejednalo se pouze o jeden experiment, ale o celé série experimentů, aby se vyloučila možnost, že si psi přisuzují tmu v místnosti s ideálním časem na jídlo. Při zatemnění byla většina psů i mnohem rychlejší, aby se k jídlu dostali rychleji. Jakmile byli ve výhodě, projevili asociální chování, zapomněli na zákaz a vrhli se na jídlo, protože věděli, že je taková situace pro ně bezpečnější.

Přečtěte si také:  Jak připravit psa na příchod miminka

Pro test bylo využito 42 samců a 42 fenek, všichni psi byli staří zhruba jeden rok. Dokonce i dřívější studie dokazují, že psi dokáží skvěle vnímat naše oči a zejména to, kam se dívají. Nejedná se o jedinou situaci, kdy se pes dokáže vžít do člověka, aby využil výhod, jaké se mu nabízejí. Není divu, že jsou si lidé se psi tak blízcí.

Mohlo by Vás zajímat

Jak vybrat vysavač na psí chlupy

Dobrý vysavač na psí chlupy je přítelem každého chovatele. Aby si vysavač poradil se psími …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *